Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Odwilż i stany ostrzegawcze w całej PolsceDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 31.01.2013 18:29:17
  • 1979 czytań
  •  0 komentarzy
Odwilż i stany ostrzegawcze w całej PolsceInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega przed gwałtownym wezbraniem rzek na południu naszego regionu. Instytut podaje, że w związku z utrzymującymi się dodatnimi temperaturami, prognozowanymi w dalszym ciągu opadami deszczu oraz topnieniem pokrywy śnieżnej w zlewniach m.in. Skawy, Raby i Dunajca spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wód do strefy stanów wysokich i przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego. Aktualne stany wód Wisły i dopływów.

Poziom wody w Odrze także rośnie. Sytuacja jest dynamiczna, wody w rzekach wciąż przybywa głównie z powodu odwilży, ale i padającego deszczu. W Chałupkach i Krzyżanowicach poziom wody w Odrze przekroczył stan ostrzegawczy. W czwartek, 31 stycznia o godz. 6.00 wodowskazy w Chałupkach wskazywały 318 cm, w Krzyżanowicach 387 cm, a w Miedoni 377 cm wody. W tych dwóch pierwszych miejscach poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy o kilkanaście centymetrów. W ciągu jednej doby w Odrze przybyło prawie 2 metry wody. Przyczyną takiego stanu jest odwilż oraz padający deszcz. Specjaliści jednak uspokajają - nie grozi nam powódź.

Nawet 10 stopni Celsjusza - taka temperatura będzie nam towarzyszyć w najbliższych dniach. W wielu regionach kraju czekają nas roztopy i podtopienia. Najgorzej sytuacja wygląda na Dolnym Śląsku, gdzie już w siedmiu miejscach woda w rzekach przekroczyła stan alarmowy.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna, wody w rzekach wciąż przybywa głównie z powodu odwilży, ale i padającego deszczu. Na razie nigdzie nie doszło jednak do podtopień - mówi Janusz Gisman z Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

- Jeżeli chodzi o sytuację hydrologiczną, nie wygląda ona najlepiej, szczególnie jeżeli mówimy o województwie dolnośląskim i lubuskim. W tym momencie mamy tam 7 miejsc, w których woda w rzekach przekroczyła stany alarmowe. Są to głównie górskie dopływy Odry. Z najnowszego raportu wynika również, że wystąpiło tam 13 przekroczeń stanów ostrzegawczych - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Grzegorz Walijewski, synoptyk hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Walijewski tłumaczy, że sytuacja może być groźna w tych częściach Polski, gdzie rzeki są całkowicie skute lodem.

- Takich miejsc jest sporo, bo wcześniej mieliśmy mroźną zimę i lód skuł wiele rzek w kraju, m.in. Wisłę w okolicach Zbiornika Włocławskiego, rzeki w zlewni Narwi i Bugu, dolną Odrę i rzeki w woj. warmińsko-mazurskim. W niektórych miejscach może dochodzić do podtopień, ale na razie nic nie wskazuje na to, aby pojawiły się powodzie - wyjaśnia.

Groźna sytuacja będzie się utrzymywać do soboty, kiedy to znowu temperatury, szczególnie w nocy, spadną poniżej zera.

- W najbliższych dniach najcieplejszy będzie zachód i południowy zachód, a szczególnie Dolny Śląsk, gdzie było dziś nawet 14 stopni. W Legnicy, we Wrocławiu i Lesznie było po 10 stopni Celsjusza. Także ziemia lubuska będzie miała wyższe temperatury - mówi Małgorzata Tomczuk, synoptyk Centrum Nadzoru Operacyjnego IMGW.

- W ciągu najbliższych dni utrzyma się odwilż. Bardzo ciepłym dniem będzie czwartek z temperaturą od 2 do 8 st. Celsjusza, piątek będzie nieco chłodniejszy - od 0 do 4-5 stopni. Noce początkowo będą głównie z temperaturami dodatnimi, od 0 do 4 stopni - mówi Tomczuk. Jak dodaje, w weekend temperatury mogą spaść do -4, szczególnie na północnym-wschodzie.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL