Pogłębią Wisłę, wzmocnią wały. Na razie rzeka niegroźnaDrukuj

Pogłębią Wisłę, wzmocnią wały. Na razie rzeka niegroźna- Poziom wody jest sporo poniżej stanów ostrzegawczych, pokrywa lodowa jest w miarę jednolita, ma 22 cm grubości. Woda przepływa pod nią swobodnie, ale i tak sześć lodołamaczy czuwa na Zbiorniku Włocławskim, a my mierzymy poziom Wisły dwa razy na dobę - przekazał nam wczoraj Jan Piątkowski, dyrektor ratuszowego wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych. Wiemy też, jakie prace na Wiśle będą wykonywane w najbliższym czasie.

Przyszła odwilż i wiele osób zaczęło się zastanawiać, jak wpłynie ona na poziom wody w Wiśle. - Jeśli ocieplenie byłoby gwałtowne, to woda z południa kraju napłynęłaby do nas szybko i w dużych ilościach. Jednak według prognoz temperatura w ciągu dnia ma się utrzymywać na plusie, a w nocy spadać poniżej zera. Taka sytuacja jest korzystna - dodał Piątkowski.

Mimo wszystko zapytaliśmy przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, który administruje rzeką, jakie ma plany zapobiegające powodziom w naszym regionie. Usłyszeliśmy, że - po pierwsze - zostaną rozbudowane obwałowania Słupianki i Rosicy, a także wał w rejonie ujęcia wody przy Grabówce. Prace zaczną się lada moment, a co najważniejsze - piasek do poprawy tych wałów będzie wyciągany z dna Wisły.

Ale RZGW sięga dalej. W tym roku zaplanował też pogłębianie Wisły od okolic Wyszogrodu do nowego mostu w Płocku. Ma na to 5 mln zł. Chce się też wziąć m.in. za przebudowę dwóch zapór bocznych: w Nowym Duninowie i zapory Jordanów-Tokary-Radziwie. Do końca tego roku będzie przygotowana dokumentacja na przebudowę zapór, początek robót zaplanowany jest od 2014 roku.

RZGW przypomina jednocześnie, że w ub.r. pogłębiano Wisłę w rejonie Popłacina, Rokicia, Brwilna i Dobrzykowa. - Zwiększony został główny przekrój koryta rzeki, co jest istotne dla swobodnego spływu lodu w czasie zimy. Drożne koryto zmniejsza ryzyko powodzi zatorowej - tłumaczą w Zarządzie.

źródło: plock.gazeta.pl/
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL