PRIMO czyli porty, przystanie i mariny odrzańskie łączą sięDrukuj

PRIMO czyli porty, przystanie i mariny odrzańskie łączą sięW dniu 11.01.2013 w Tawernie w Ścinawie Polskiej spotkali się niemal wszyscy właściciele i zarządcy marin usytuowanych na Górnej Odrze od Gliwic po Uraz. Celem spotkania było wypracowanie wspólnej strategii na wielu płaszczyznach: od opracowania oferty turystycznej łączącej wszystkie górnoodrzańskie mariny w jeden szlak poprzez w miarę jednolitą obsługę klientów turystów-wodniaków czarterujących jednostki i odbywających rejsy pomiędzy marinami po stanowisko wobec administratora dróg wodnych w kwestiach związanych z utrzymaniem szlaku, systemem pobierania i wysokością opłat za korzystanie z infrastruktury.

Wobec zanikających przewozów towarowych turystyczne wykorzystanie szlaku Górnej Odry Skanalizowanej wraz z Kanałem Gliwickim nabiera coraz większego znaczenia. Na Kanale Gliwickim liczba śluzowań jednostek turystycznych już dawno przewyższyła liczbę śluzowań floty towarowej. Na Odrze zaczyna być podobnie. Nowe mariny, które w ub. roku powstały w Brzegu i Krapkowicach uzupełniły liczbę punktów przelotowych bądź docelowych dla chętnych na spędzanie czasu wolnego na wodzie na własnych bądź czarterowanych jednostkach.

Zebrani doszli do wniosku, ze aby działać prężniej - zjednoczą się w stowarzyszeniu, które będzie miało wpływ przede wszystkim na politykę dotycząca gospodarowania wodami powierzchniowymi oraz zarządzaniem infrastrukturą dróg wodnych. Wspólnie łatwiej jest też opracować atrakcyjna ofertę turystyczną uwzględniającą także wypełnienie czasu wodniakom w miejscach postoju. Chodzi np. o włączenie atrakcyjnych szlaków rowerowych, zwiedzania zabytków czy całych kompleksów jak Wrocławski Węzeł Wodny w rejonie centrum Wrocławia.

Obecni w Ścinawie Polskiej przedstawiciele Marin: Gliwice, Lasoki (K-Koźle), Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława (Ścinawa Polska), kilku marin wrocławskich (Sharks, Rancho, Topacz, Zatoka Gondoli, Przystań Stanica) oraz Portu Uraz powołali do życia stowarzyszenie pod roboczą nazwą "Porty Rzeczne i Mariny Odrzańskie" czyli.... PRIMO (po pierwsze...). Pozwoliłem sobie na zaproponowanie nazwy i logo:

Piętnastu członków-założycieli nakreśliło ogólne ramy statutowej działalności i złożyło swoje podpisy pod listem założycielskim. W dalszej kolejności opracowane zostaną stosowne dokumenty niezbędne do rejestracji nowego stowarzyszenia w KRS. Na siedzibę wyznaczono położoną niemal dokładnie na granicy województw opolskiego i dolnośląskiego Marinę w Ścinawie Polskiej koło Oławy - znanej doskonale z bardzo udanych festynów wodniackich "Piana Bosmana" otwierających corocznie sezon turystyczny na Górnej Odrze. Tegoroczny zapowiada się jeszcze okazalej, bo po otwarciu Mariny Brzeg obydwie obiecują wiele atrakcji w każdej z nich i rejsów pomiędzy nimi.

kpt. ż.ś. Andrzej Podgórski - Port Brzeg
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL