Uderz w dzwon i temat gotowyDrukuj

Uderz w dzwon i temat gotowy Temat, który zainicjował Andrzej już od dawna również mnie nie dawał spokoju. Z perspektywy czasu i przemian ustrojowych wyraźnie widać zacieranie się we wszystkich krajowych mediach tematu żeglugi śródlądowej. Szczególnie widoczne jest to zjawisko na polu wydawniczym i gołym okiem widać dziś w księgarniach całkowity brak opracowań z dziedziny jaką jest transport śródlądowy w formie najbardziej dostępnej dla przeciętnego Polaka - czyli to beletrystyki czy też różnorakich form albumowych.

A przecież widać, że moda na wydawnictwa albumowe nawiązujące do czasu i klimatu minionych epok stale wzrasta zwłaszcza w śród młodzieży, o ile publikacje pisane są czytelnym i zrozumiałym językiem a styl nie ma formy pracy naukowej. Coraz więcej pojawia się na rynku wydawniczym naprawdę ciekawych pozycji przedstawiających wygląd i życie w miastach przedwojennej Polski, coraz więcej pojawia się na rynku wydawnictw przedstawiających wygląd i życie w miastach przed 1945 należących przed 1945 rokiem do III Rzeszy, rośnie również coraz bardziej ilość tytułów tematycznych, a zwłaszcza nawiązujących do historii kolei żelaznych, motoryzacji itp. i na tym polu daje się zauważyć na współczesnym rynku wydawniczym czarną dziurę.

Ową dziurą jest dziś całkowity brak na księgarskich półkach wydawnictw poświęconych nie tyle żegludze śródlądowej co naszym największym rzekom. O ile można od czasu do czasu spotkać się z albumami tematycznymi o Wiśle, to o Odrze, Warcie czy Noteci można całkowicie zapomnieć. Owszem, jest cała masa opracowań naukowych które i tak przeciętnego młodego czytelnika niewiele interesują i których w zasadzie na księgarskich półkach nie znajdzie się. Dzisiejszy stan na rynkach wydawniczych słusznie sformułował Andrzej w słowach „Historia żeglugi śródlądowej jest jednak długa i bogata a ci, którzy jej nie znają raczej powinni się wstydzić niż być z tego dumni”.

Całość artykułu: Uderz w dzwon i temat gotowy.
Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL