Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Deregulacja czy... degradacja zawodów?Drukuj

Deregulacja czy... degradacja zawodów?Dr Marek Zawadka zwrócił moją uwagę na kuriozalny dokument wyszperany w archiwach Okręgowej Komisji Egzaminacyjne we Wrocławiu. Jest on jak sądzę wzorem do przeprowadzania egzaminów na tytuł technika żeglugi śródlądowej - coś w rodzaju pacy dyplomowej, którą kiedyś pisaliśmy przed maturą.

Jeśli tak jest w istocie - dokument poraża wręcz prymitywnością: żadnych pytań z przepisów żeglugowych, znaków, sygnałów... Żadnych nawet najprostszych pytań z zakresu teorii statku, stateczności, stateczności kursowej, manewrowości, rodzajów pędników itp. Króluje w teście nacisk na wykute na pamięć albo ściągnięte z dodanych załączników dane topograficzne oraz na matematyczne obliczenia według podanych (błędnie) parametrów floty, według których pchacz "Bizon" ma dwa silniki Delfin o mocy łącznej 330 KM.

A już zadanie nr 3.: "Plan podróży najkrótszą śródlądową drogą wodną z Wrocławia (km 255 rzeki Odry) do Kędzierzyna - Koźla (km 99,86 rzeki Odry)..." rozwaliło mnie na atomy. Jakby istniała jakaś inna droga wodna z Wrocławia do Koźla niż ta "najkrótsza".

Dokument pochodzi sprzed 4 lat... Kto chce - może zgłębiać do woli ten rarytas w przerwach między jednym a drugim rejsem - broń Boże w trakcie, bo można się zboczyć: Pobierz.

Cóż... Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie... Czeka nas mnóstwo pracy.

kpt. ż.ś. Andrzej Podgórski
Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG
#1 | zgred dnia 08.01.2013 11:31
Przed laty jeden z moich kolegów na egaminie z locji na stopień porucznika na pytanie jak najszybciej ZAJECHAĆ z Warszawy do Świnoujścia udzielił jak najbardziej prawidłowej odpowiedzi- 21.10 ze Wschodniego.
#2 | Lukus dnia 08.01.2013 19:24
Kiedyś brałem udział w jednym z kursów,na pytanie wykładowcy jakiego koloru są światła burtowe statku,łodziarz z dziesięcioletnim doswiadczeniem w zawodzie odpowiedział "Prawe zielone,lewe czerwone" i wszystko zakończyło by sie gromkimi brawami,gdyby nie dodał że w razie potrzeby można te światła zamienić stronami! Zamiast braw był długi i głośny śmiech!
#3 | sekwana 2005 dnia 11.01.2013 08:32
A ile jest połączeń między Wisła a Odrą? 1/ Oczywiście Kanałem Bydgoskim, Notecią, Wartą, 2/ Oczywiście przez Bałtyk, 3/ W w 2004 roku moi szaleni koledzy popłynęli dookoła Polski, z Bydgoszczy do Bydgoszczy - z Gliwic w okolice Oświęcimia, na Km Zero Wisły jachty transportując lądem... Co do znaków - kiedyś na Nogacie przerażony młody bosman pytał co ma robić, bo czerwoną boję wyrzuciło na prawy brzeg. Ponieważ gościem tylko byłem i wolno mi było kieliszeczek wypić, odpowiedziałem: "Trzymaj się znaków, k...a !" W pierwszej chwili całkiem przyzwoitym stateczkiem chciał łąkę zaorać...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL