Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Niezwykłe spojrzenie na OdręDrukuj

Niezwykłe spojrzenie na OdręNajpierw przez dwa miesiące starannie narysowała Odrę oraz całe jej dorzecze na potężnym kawałku czerwonej pleksi. Potem wycięła je za pomocą wody pod ogromnym ciśnieniem. Końcowe dzieło - ciało Odry - zawisło w galerii Aneks przy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Po co? - By pokazać, że rzeka to skomplikowany organizm, z którym jesteśmy ściśle powiązani - mówi Izabela Żółcińska, autorka instalacji.

Instalacja "Ciała rzek/Odra", która wisi w Aneksie, nie jest pierwszą taką pracą Żółcińskiej. Wcześniej wykonała podobne instalacje, by pokazać kształt Wisły, a także rzek w Szwecji i w Niemczech. Artystka podkreśla, że spojrzenie na nie po wyodrębnieniu z mapy i zawieszeniu w przestrzeni pokazuje różnice w charakterze poszczególnych rzek.

- Szwedzkie rzeki są proste, typowo górskie, z siecią połączonych z nimi jezior. Wisła nie jest do końca uregulowana przez człowieka i nie brak jej naturalnych linii. I na każdej z nich widać wpływ, jakie ma na nie człowiek - zauważa. - Gdzie możemy, tam zmieniamy ich bieg, aby spełniały nasze potrzeby. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że taka ingerencja w naturę bije też w nas samych - przekonuje Żółcińska.

Jednak zwrócenie uwagi na tę kwestię nie jest najbardziej istotnym celem pracy artystki.

- Przede wszystkim chcę zachęcić odbiorców, by przystanęli na chwilę i poprzez obserwację mojej instalacji zastanowili się czym dla nich jest Odra. Podejrzewam, że wielu Opolan traktuje tę rzekę po prostu jak kolejny element krajobrazu, że przejeżdżając bądź przechodząc nad nią po moście nie zastanawiają się nad tym, jak piękna jest Odra - stwierdza autorka.

Instalacja, która znajduje się w Aneksie, jest nieco nachylona. Część znajdująca się wyżej to ta, która leży na południu Polski, zaś ta niżej to Odra na północy kraju (z wyłączeniem Zalewu Szczecińskiego). W ten sposób artystka pokazała spływ rzeki i zasilających ją dopływów do morza. Przygotowanie tak misternej instalacji kosztowało ją sporo czasu.

- Najpierw przez dwa miesiące posługując się mapami hydrologicznymi narysowałam na dużym kawałku pleksi kształt Odry oraz jej dopływów. Gdy udało mi się to zrobić, zabrałam pleksi do zakładu, w którym za pomocą wody z domieszką drobin kamieni pompowanej pod ciśnieniem kilku tysięcy bar wycięłam kształt rzeki - opowiada Żółcińska.

Ze względu na czerwony kolor i kształt instalacji skojarzenie z układem krwionośnym jest pierwszym, jakie przychodzi do głowy. Artystka podkreśla jednak, że wybrała czerwień z innego względu. - Dla mnie to kolor wiążący się z czymś przyjemnym, z ciepłem, pozytywnymi emocjami, z życiem. A właśnie takie skojarzenia wywołują u mnie rzeki - przyznaje.

Izabela Żółcińska ur. 1975 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplomy z zakresu malarstwa sztalugowego: „Oddalenie - obraz na granicy widzialności" oraz z zakresu edukacji artystycznej: „Sennik współczesny - analiza wybranych zjawisk kultury i indywidualnych postaw artystycznych pod kątem oniryzmu". Obszary działalności: pogranicza mediów - malarstwo, instalacja, działania w przestrzeni publicznej oraz animacja kultury. Wystawiała swoje prace artystyczne w: Warszawie (instalacja świetlna w przestrzeni publicznej Ściana ciepła ul. Hoża 42, instalacja Zjawiska kapilarne, Cysterna CSW Zamek Ujazdowski), Poznaniu (projekcja w przestrzeni publicznej Plus Minus / Faza REM, Galeria Ego), Radomiu (Festiwal im. Jerzego Buszy: Random in Radom, Muzeum Sztuki Współczesnej), Knoxville (Plus Minus, Pienkow Art Gallery), Berlinie (SIEGesIKONen / Ikony zwycięstwa - transFORM 100 artystów - 1980, 1989, 2009, Humboldt Umspannwerk). 2010/ Nagroda EXIT za rok 2010/. Mieszka i pracuje w Polsce oraz Norwegii.
źródło: galeriaopole.pl
#1 | Apis dnia 08.01.2013 09:39
Można pokusić się o jeszcze głębszą interpretację instalacji: jak w krwioobiegu różne złogi (przemiały), przewężenia (lub spłycenia) grożą wylewem, zawałem...

Tak jak krwioobieg trzeba leczyć przez jego udrożnienie (ten paskudny cholesterol) - tak rzeki też nie można pozostawić w chorobie. W razie konieczności zmienić lekarzy - konowałów na specjalistów.

Równie groźne jest niedokrwienie i odwodnienie organizmu (susza). Temu tez trzeba zapobiegać magazynując i dostarczając rzece to co w innym okresie niesie w nadmiarze. I jak wyżej: zmienić konowałów na lekarzy....

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL