Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Foka w OdrzeDrukuj

Foka w OdrzeDziś przed południem kpt. Czesław Szarek poinformował mnie telefonicznie o tym, że w km 714 rzeki Odry (już Wschodniej) załoga pchaczy Dommil-3 i Domtrans-1 prowadzących barkę pchaną z wrocławskiej stoczni do Szczecina zaobserwowała baraszkujące w pobliżu zestawu pchanego zwierzę. Po uratowaniu suczki Śrubki marynarze rzeczni stali się wyczuleni na obecność w wodzie "dziwnych obiektów pływających", ale to zwierzę nie potrzebowało pomocy. Wręcz przeciwnie: popisywało się niezwykłą sprawnością udowadniając, ze woda to jego żywioł.

Zaciekawieni zatrzymali nawet zestaw aby zwierzęciu się przyjrzeć i zrobić zdjęcia, które otrzymałem wieczorem i prezentuję poniżej. Bez wątpienia jest to foka, która przywędrowała z Bałtyku i najwyraźniej nie przeszkadza jej słodka woda, bo wygląda na zadowoloną. Przyjaźnie też nastawiona była do swojego wielkiego towarzysza czyli zestawu kpt. Szarka i choć zachowywała bezpieczną odległość to nie wykazywała płochliwości a wręcz zainteresowanie.


- Początkowo mieliśmy wątpliwości czy jest to foka czy może morświn - relacjonował mi Czesław - zwierzę trzymało się z dala od nas i jedynie przez lornetkę można byłoby dostrzec jakieś charakterystyczne cechy anatomiczne. Magda próbowała też nakręcić filmik, ale foka wynurzała się na krótkie momenty częściej przebywając tuż pod powierzchnią.

Porównując wykonane przez Magdę Sierocką zdjęcia ze źródłami w internecie można założyć, że jest to foka bałtycka, albo foka szara albo też pospolita. Zwraca uwagę charakterystyczny, wydłużony, nieco psi pysk.

Foki z helskiego fokarium: po lewej to młodszy z samców o imieniu Fok a ten po prawej to starszy samiec - Bubas

Może przypłynęła podziękować za Śrubkę? Widać, że na przekór stereotypom lansowanym tu i ówdzie zwierzaki ziemne, wodne i ziemnowodne lubią marynarzy śródlądowych bardziej niż oszołomionych ekologów, którym doniesiono o tym wydarzeniu.
źródło: informacja własna
foto. Magda Sierocka, Wikipedia
#1 | Apis dnia 07.01.2013 20:09
Już wiem! To przypłynął w końcu na Odrę i pruje w górę do Wrocka Waldek S. (@Seehund). Przebrał się tylko w strój foki bałtyckiej żeby nikt nie rozpoznał, że to foka reńska Grin
#2 | Seehund dnia 07.01.2013 21:33
To prawda. Wyrwałem się z zatłoczonego statkami Renu, aby zażyć spokoju na Odrze. Tymczasem spotkało mnie wielkie zaskoczenie: tu jeszcze Ktoś pływa. Spełniła się również moja największa obawa: wiedziałem, że jeśli mnie ktoś rozpozna to właśnie Ty Kapitanie. Pozdrowienia dla kpt. Szarka i jego załogi.
#3 | neoleo37 dnia 08.01.2013 09:51
Ja widziałem tą fokę 29 grudnia 2012 na Odrze Wschodniej w Szczecin-Podjuchy (Regalica 734km). Udokumentowałem to krótkim filmikiem.
#4 | rysiuw dnia 08.01.2013 11:34
Widziałem ten filmik.
#5 | Apis dnia 10.01.2013 11:17
Otrzymałem dziś od Pana Mikołaja Zybały następującą wiadomość:

Cytaj

Witam, pracuję dla WWF Polska i wspomagam tą organizację w nowym projekcie "Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich". Pracowałem również przez 5 lat w fokarium w Helu jako trener fok. Na zdjęciu w artykule jest dojrzały samiec foki szarej. Świadczy o tym charakterystyczny kształt górnej szczęki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL