Tamę we Włocławku czeka generalny remontDrukuj

Pierwszą łopatę wbiją, gdy tylko rozstrzygnięty zostanie przetarg na przebudowę stopnia wodnego Włocławek. Inwestycja pochłonie 161 mln złotych. Zwiększy się bezpieczeństwo Włocławka i okolic. Czas najwyższy, bo zapora grozi zawaleniem! - stwierdza prof. Zygmunt Babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, hydrolog, znawca Wisły.

Naukowiec przestrzegał przed katastrofą podczas listopadowej konferencji na temat dróg wodnych w Parlamencie Europejskim. Wczoraj dyskutował o tym w naszym Senacie zespół doradczy przy marszałku województwa kujawsko-pomorskiego do spraw rewitalizacji dróg wodnych.

Fakty są takie: 19 grudnia (w najbliższą środę) we Włocławku zostanie podpisana umowa o dofinansowanie projektu "Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego stopnia wodnego Włocławek". Zgodnie z projektem, przebudowana ma zostać spiętrzająca Wisłę od ponad 40 lat tama i hydroelektrownia - tak, aby zapewnić dalszą, bezpieczną eksploatację obiektu i ochronę przeciwpowodziową przylegających do Zbiornika Włocławskiego terenów.

Jak wyjaśnia Urszula Tomoń, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, poprawiony będzie stan zagęszczenia korpusu i podłoża zapory czołowej, rozbudowany automatyczny system pomiarowo-kontrolny stopnia, wyremontowana konstrukcja jazu oraz jego urządzeń mechanicznych i elektrycznych. Remont obejmie także śluzę i oba awanporty (górny i dolny, gdzie statki oczekują na śluzowanie), przebudowę przepławki dla ryb. Dzięki przebudowie przepławki poprawiona będzie droga migracji ryb, które chronione są w ramach obszarów Natura 2000 powyżej i poniżej stopnia wodnego.

Równolegle przebudowywana będzie i powiększona zapora boczna Borowiczki i wały wsteczne Słupianki i lewego wału Rosicy. Prace rozpoczną się po rozstrzygnięciu przetargu na budowę i potrwają do połowy 2015 roku.

- Mamy nadzieję, że procedura zostanie zakończona szybko, ale trzeba też zdać sobie sprawę, że jest to duża inwestycja. Prace ruszą na pewno w 2013 roku - dodaje Urszula Tomoń.

Przebudowa hydroelektrowni pochłonie nieco ponad 161 mln zł. 90 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich, zaś pozostałe pieniądze wyłoży budżet państwa.

źródło: pomorska.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL