Inicjatywa "Wisła dla Krakowa"Drukuj

Rządowa reforma administracji wodnej zakłada m.in. powstanie Zarządu Dorzecza Wisły. Gdzie? Najpewniej w Warszawie, przeciw czemu protestuje grupa internautów. Uważają, że najlepszą lokalizacją będzie Kraków.

Inicjatywa "Wisła dla Krakowa" powstała w związku z planowaną reformą administracji wodnej. - Zaczęliśmy ogromne zmiany i w nowym prawie wodnym chcemy uprościć, zbudować jednolity oraz spójny system zarządzania i odpowiedzialności za wody. W nowym prawie chcemy powiedzieć: jedna rzeka, jeden zarządca - tłumaczył we wrześniu wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

W ramach reformy planowane jest m.in. utworzenie w miejsce dotychczasowych kilkunastu instytucji Zarządu Dorzecza Odry oraz Zarządu Dorzecza Wisły. Pierwszy powstać ma we Wrocławiu, siedziba drugiego planowana jest zaś w Warszawie. I właśnie przeciwko tej drugiej lokalizacja protestują internauci.

Atuty Krakowa

- Za Krakowem przemawia wiele merytorycznych argumentów - uważa Jakub Łoginow, jeden z inicjatorów akcji. - Przede wszystkim większość kluczowych zagadnień związanych z gospodarką wodną, jak ochrona przeciwpowodziowa, dotyczy terenów górskich. To tutaj są największe opady i to tu tworzy się fala powodziowa, która później spływa na tereny nizinne. Na wysokości Warszawy możemy już tylko przeciwdziałać skutkom, a nie zwalczać przyczyny powodzi. Dlatego Wisłą i jej dorzeczem należy zarządzać z Krakowa.

Walczący o siedzibę zarządu w Krakowie podnoszą również kilka innych argumentów, m.in. bogate krakowskie tradycje żeglugowe i potrzeba decentralizacji administracji. - Nie ulega wątpliwości, że przeniesienie już istniejących instytucji wiąże się z kosztami i zamieszaniem, ale skoro w danym wypadku rząd od podstaw tworzy zupełnie nowy urząd, to niewykorzystanie tej okazji i bezmyślne zlokalizowanie tej instytucji w stolicy byłoby po prostu głupie - uważa Łoginow.

Kolejnym argumentem ma być dostępna tu kadra specjalistów z zakresu gospodarki wodnej, inżynierii hydrologicznej i ochrony środowiska wodnego. - W Warszawie 3 tysiące złotych pensji mało którego specjalistę zachęci do przyjścia do pracy, bo po prostu koszty życia są tam wysokie. W realiach krakowskich może nie jest to szczyt marzeń, ale na pewno wystarczy, aby sprawdzić prawdziwych specjalistów - uważa Łoginow. - Poza tym skoro siedzibą podległemu Warszawie urzędu do spraw Odry ma być Wrocław, to analogicznie siedzibą siostrzanego urzędu do spraw Wisły powinien być właśnie Kraków. Oba urzędy będą musiały między sobą ściśle współpracować w sprawach związanych np. z budową Kanału Śląskiego, który w przyszłości połączy dorzecze Wisły i Odry.

O inicjatywie nie słyszeliśmy

Obecnie trwają prace nad rządowym projektem w Sejmie. - Wszystkie zmiany dzieją się niezależnie od nas i oczywiście będziemy realizować nałożone na nas obowiązki. Są to już kolejne propozycje zmian w prawie wodnym, często podnoszono już podobne postulaty - słyszymy w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie, który po reformie ulec ma podziałowi na dwie instytucje. - O inicjatywie umieszczenia siedziby w Krakowie nie słyszeliśmy. Nie jest to analogiczna do przypadku Odry sytuacja, ponieważ tam oprócz Wrocławia aż do Szczecina nie ma żadnego dużego miasta. W przypadku Wisły jest jednak inaczej. Wątpliwe jest, by zakładana lokalizacja została zmieniona.

źródło: krakow.gazeta.pl
#1 | Kongregacja dnia 20.12.2012 16:02
W dużych miastach ludzie nie mają czasu na myślenie, przykład W-wa. Koźle jak najbardziej nadaje się na siedzibę Zarządu Dorzecza Odry. Jest wszystko co potrzeba i widać całą Odrę i kanał gliwicki.

Po za tym Wrocław jest już chyba przemęczony zarządzaniem, bo niektóre posunięcia są .....
#2 | Apis dnia 20.12.2012 17:05
... takie "warszawskie".
#3 | Odrzak dnia 21.12.2012 10:15
Witam i pozdrawiam. Oczywiście Kraków i Kędzierzyn-Koźle. Tu ludzie chcą pracować a w Warszawie i Wrocławiu chcą rządzić a nie zarządzać. Różnica jest widoczna gołym okiem (oczywiście na minus dla W-wy i W-wia).

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL