Minister nie chce lodołamaczy z TczewaDrukuj

Ministerstwo Środowiska nie jest zainteresowane kupnem dwóch ostatnich lodołamaczy z likwidowanego Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Tczewie - taka jest najnowsza informacja płynąca z tego resortu,

- Według informacji otrzymanych z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie na nadchodzącą zimę mamy zabezpieczone lodołamacze - tłumaczy Michał Milewski z Zespołu ds. Komunikacji i Promocji Ministerstwa Środowiska. - Jeśli chodzi o odkupienie kolejnych jednostek od PBW Tczew, to nie ma takiej potrzeby, ponieważ rozpoczęliśmy realizację programu budowy flotylli lodołamaczy. Pierwsze dwa mają być gotowe do końca 2013 roku (lodołamacz czołowy i boczny). Statki buduje szczecińska stocznia Gryfia, a wartość kontraktu wynosi 35 mln zł.

Takie argumenty nie przemawiają do członków Towarzystwa Żeglugi Śródlądowej Delta Wisły w Tczewie.

- Dziwię się, że Skarb Państwa woli wydać na dwa lodołamacze 35 mln zł, kiedy może kupić je z Tczewa za ok. 1 mln zł. Dla mnie to niegospodarność, dlatego napisałem list do premiera. Mam nadzieję, że kancelaria Donalda Tuska zainterweniuje w tej sprawie i Ministerstwo Środowiska zdecyduje się na zakup podobnie, jak w przypadku trzech innych lodołamaczy PBW Tczew.

Likwidator przedsiębiorstwa Jolanta Krakowska ogłosiła już przetarg na sprzedaż dwóch ostatnich jednostek, ale nie udało się ich zbyć.

- Żaden oferent nie wpłacił wymaganego wadium - 10 procent wartości lodołamaczy, czyli ponad 100 tysięcy zł - wyjaśnia.

Jak tłumaczypani likwidator, musi sprzedać jednostki, gdyż potrzebuje pieniędzy na spłatę zaległości PBW wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

-Powinnam to zrobić jak najszybciej, dlatego będę zmuszona obniżyćcenęlodołamaczy w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu Państwa - dodaje Jolanta Krąkowska. - Na razie trudno powiedzieć, kiedy będzie drugi przetarg, procedura zajmuje ponad miesiąc.

Dodajmy, że 28 grudnia odbędzie się z kolei przetarg na zbycie nieruchomości, gdzie w chwili obecnej stacjonują lodołamacze. Za teren wraz z budynkami gospodarczymi PBW chce otrzymać ponad 1,5 mln zł.

Sebastian Dadaczynski Tczew dziennikbaltycki.pl
foto: Andrzej Patro
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL