Głos Wisły w sprawie polskich dróg wodnychDrukuj

STANOWISKO
uczestników konferencji „Międzynarodowa Droga Wodna E70 w aspekcie jej utrzymania - przywróćmy drogą wodnym gospodarza"
zorganizowanej w dniu 4 października 2012 roku w Tczewie przez:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Towarzystwo Żeglugi Śródlądowej „Delta Wisły" w Tczewie, Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie i Fabrykę Sztuk w Tczewie.

Uczestnicy konferencji po wysłuchaniu referatów oraz dyskusji stwierdzają co następuje.

1. Ranga gospodarki wodnej w Polsce jest bardzo niska, co wynika między innymi z podporządkowania tego ważnego działu gospodarki narodowej Ministerstwu Środowiska.

2. Ostatnie dwa raporty agencji rządowych dotyczące stanu żeglugi śródlądowej i stanu ochrony przeciwpowodziowej w Polsce wskazują na poważne zaniedbania Rządu w okresie ostatnich lat.

3. Trwająca ostatnio susza wskazuje na poważne zagrożenie gospodarki kraju biorąc pod uwagę niskie zasoby wodne Polski i bardzo mały stan retencji w zbiornikach wodnych.

4. Stan zarządzania gospodarką wodną w tym śródlądowymi drogami wodnymi pozostawia wiele do życzenia jak również niekompatybilność naszego Prawa Wodnego z Dyrektywami UE.

5. Małe zainteresowaniu Rządu rewitalizacją dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym.

W związku z powyższym konieczne jest szybkie podjęcie następujących działań.

1. Utworzenie jednego, bezpośrednio podporządkowanego premierowi, organu właściwego do spraw gospodarki wodnej. Może to być Urząd Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Gospodarki Wodnej lub Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglug ( morsko rzecznej )

2. Organ ten powinien zarządzać dorzeczami oraz obszarami przybrzeżnymi Morza Bałtyckiego. Organ ten powinien obejmować wszystkie działania związane z szeroko pojętą gospodarką wodną.

3. Przywrócić żegludze śródlądowej należne jej miejsce w gospodarce państwa i zapewnić należyte zarządzanie i finansowanie. Doprowadzić do ratyfikacji umowy AGN o Europejskich drogach wodnych o międzynarodowym znaczeniu. Brak uaktywnienia międzynarodowych dróg wodnych śródlądowych w naszym kraju może doprowadzić do tego, że staniemy się biała plamą na mapie Europy, podczas gdy wszystkie graniczące z nami kraje intensywnie rozwijają żeglugę śródlądową.

4. Decyzje o budowie kolejnych stopni wodnych na Dolnej Wiśle w celu jej energetycznego i żeglugowego wykorzystania. Stopniowanie rzeki umożliwi pozyskanie czystej energii odnawialnej, uprawianie żeglugi śródlądowej na odcinkach MDW E 40 i E 70 ( Gdańsk - Bydgoszcz - Warszawa) oraz zmniejszy zagrożenia przed powodziami i suszą

5. Opracować i przyjąć długofalowy program Retencjonowania Wód. Zwiększenie pojemności zbiorników retencyjnych będzie istotnym elementem zwiększenia możliwości łagodzenia skutków suszy i powodzi. Susza może być w najbliższej przyszłości istotnym zagrożeniem dla naszej gospodarki.

6. Należy podjąć szeroką działalność na rzecz zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej. Powodzie w naszym kraju przynoszą ogromne straty gospodarcze społeczne i ekologiczne.

7. Konieczne jest podjęcie szerokiej akcji edukacyjnej społeczeństwa na rzecz gospodarki wodnej. Należy również spowodować upowszechnienie kierunków studiów inżynieria i gospodarka wodna.

Przewodniczący Komisji Uchwał
/-/
Prof. Wojciech Majewski


Przewodniczący Konferencji
/-/
Dr inż. Jan Bogusławski


Wiceprzewodniczący Konferencji
/-/
Dr Michał Kargul
#1 | Mateusz dnia 17.12.2012 22:48
''W związku z powyższym konieczne jest szybkie podjęcie następujących działań...''
trzeba trzeba
#2 | Andrzej Patro dnia 17.12.2012 23:01
Stanowisko w/ w podpisanych panów nie wnosi nic nowego bo oni nie mają nic wspólnego z Żeglugą Śródlądową.

Punkt 3 wyraźnie precyzuje , aby przywrócić żegludze należne jej miejsce . Ciekawe skąd ten pan weźmie na to kasę ???

Wątpię, że Ci panowie podpisani pod tym tekstem, a przede wszystkim Przewodniczący Komisji Uchwał Prof. Wojciech Majewski mają jakiekolwiek pojęcie o stanie śródlądowych dróg wodnych na dolnej Wiśle.

Wisła na odcinku od Włocławka , aż do jej ujścia była zaniedbywana od zawsze ! Trochę się jeszcze na tym odcinku robiło w latach 80- tych ubiegłego wieku , bo istniało PBW i była kasa na to, aby ktoś zadbał o regulację brzegów rzek.
#3 | Valdemaras dnia 18.12.2012 08:40
Założenia słuszne tylko z ich realizacją będzie gorzej bo po prostu brak kasy w budżecie. Takie apele czy postulaty pojawiają się od dawna. Mieliśmy tych programów rewitalizacji żeglugi śródlądowej i dróg wodnych sporo począwszy od Bieruta poprzez Gomułkę i Gierka czy Jaruzelskiego. Po upadku komuny też tam coś kolejne rządy próbowały wciskać nam kit. W zastraszającym tempie następuje degradacja dróg wodnych a żegluga śródlądowa przechodzi do historii. Bo jeżeli się mówi i pisze o rewitalizacji dróg wodnych to tylko pod względem TURYSTYKI. Mariny, mariny i nic więcej. W latach 2013/2014 a może i dłużej zostanie zamknięty Kanał Elbląski bo nastąpi remont. Co to oznacza dla armatorów lepiej nie mówić. Czy nie można tego zrobić sukcesywnie tylko zamykać od razu wszystkie pochylnie. Nie rozumiem tego.
#4 | Andrzej Patro dnia 18.12.2012 08:57
Dostęp do Zalewu Wiślanego od strony Wisły dla statków towarowych został na trwałe zablokowany przez nieprzemyślane decyzje decydentów. Na rzece Nogat na miejscu przeprawy promowej w miejscowości Kępki wybudowano most o prześwicie pozwalającym na swobodną żeglugę motorówkom. Na rzece Szkarpawa w miejscowości Drewnica most pontonowy zastąpiono mostem zwodzonym, który jest dla niektórych jednostek pływających, a zwłaszcza dużych towarowych trudną przeszkodą nawigacyjną. Rosjanie bez zmian blokują żeglugę przez Cieśninę Piławską na Zalew Wiślany, a sami wożą towary z portu Elbląg i wtedy mamy komplet.

Podaję link http://orka2.sejm...enDocument na potwierdzenie kompletnej blokady Zalewu od strony Wisły i Morza Bałtyckiego.

Link na temat mostu zwodzonego w Drewnicy http://www.zaleww...t-zwodzony

Link do zdjęcia mostu w Kępkach http://www.zaleww...tent/001-1
#5 | Apis dnia 18.12.2012 13:55
Z komentarza nr 2 można wnioskować, że wszystkiemu winni są ci, którzy przyjęli cytowane w treści newsa stanowisko. Chyba to krzywdząca ocena - każdy głos za rewitalizacją dróg wodnych jest ważny i stanowi przysłowiową kroplę drążącą skałę. Przecież jest to stanowisko zbliżone do tych uchwał: http://www.zeglug...dmore=1373

Marszałkowie województw wzdłuż Odry też nie mają nominalnie nic wspólnego z żeglugą. Dlaczego więc zarzucać marszałkowi województwa pomorskiego czy osobom z cytowanej konferencji brak związków z żeglugą? Szkoda jedynie, że do tego dokumentu nie dołączyły (wzorem odrzańskich) inne samorządy wzdłuż Wisły i nie złożyły go w Sejmie lub u Premiera.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL