Rozkradają kozielski portDrukuj

Kiedyś był to drugi pod względem wielkości port rzeczny w Europie. Od lat 90-tych XX wieku jest praktycznie niewykorzystywany. Już dawno zniknęły stąd wielkie żurawie i inne urządzenia portowe. Złomiarze i nie tylko oni rozkradają kozielski port do fundamentów. W poszukiwaniu metali złomiarze rozwalają już nawet elementy betonowe. Miasto nie chce jednak ogrodzić terenu, bo boi się, że złomiarze płot także zdemontują.

- Rozbierają budynki i płyty parkingowe. Szukają prętów zbrojeniowych - przyznaje Stanisław Węgrzyn, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych, który zarządza portem. - Zabierają także kostkę brukową.

Port Koźle przed powstaniem Kanału Gliwickiego


Port Koźle ok. roku 1900. Jak widac trwa jeszcze budowa pionowego nabrzeża pierwszego basenu.


Port Koźle po II Wojnie Światowej

Miasto zwolniło już stamtąd ochroniarzy. Okazało się, że zamiast pilnować terenu, ułatwiali pracę szabrownikom. Urzędnicy nie zamierzają grodzić terenu. - Boimy się, że jakbyśmy zaczęli budować ogrodzenie na tych 40 hektarach, to nie doszlibyśmy do końca, a początek już byłby rozebrany - mówi Węgrzyn.

Port Koźle w XXI wieku - rok 2007

Niewiele pomagają częste wizyty w tym miejscu straży miejskiej czy policji. Złapani na gorącym uczynku złomiarze wracają w to samo miejsce. A gdy trafiają za kraty, w ich miejsce pojawiają się nowi. Kilka dni temu strażnicy Służby Ochrony Kolei złapali tam trzech mężczyzn, którzy próbowali pociąć 4 szyny o łącznej długości 120 metrów. Wykręcili z nich także śruby, które planowali sprzedać w skupie złomu.

- Złomiarzy pozbędziemy się dopiero wtedy, gdy port na nowo zacznie tętnić życiem - mówi dyr. Węgrzyn. Władze miasta wierzą, że tak się stanie.

- Rozpoczęliśmy właśnie realizację projektu zagospodarowania tego terenu - mówi Jarosław Jurkowski, rzecznik kozielskiego magistratu. Ponad 800 tys. złotych ma zostać wydane na przygotowanie koncepcji nowego wizerunku portu, stworzenie tzw. studium wykonalności oraz badania geotechniczne. Prace zakończą się we wrześniu 2013 roku. Istniejące jeszcze budynki miasto zamierza rozebrać.

źródło: nto.pl
fot. Daniel Polak, Janusz Fąfara, archiwum
#1 | slepowron dnia 04.12.2012 16:21
Czas,umierać Kapitanie. Idzie zagłada, port niszczeje, Szkoła Żeglugi w Kożlu czynna. O co tu chodzi. Port pamiętam, w 56 r, podczas praktyki na BP-51 byliśmy w Koźlu. Czynne było wówczas Technikum Budowy Statków. A port tętnił życiem. Jacek
#2 | darpo23 dnia 04.12.2012 18:57
nie wiem czy źle liczę. 800 tys. ma być wydane na jakieś papiery typu jak wykorzystać ten teren. Przed chwilą spojrzałem na jeden z portali sprzedażowych. Ogrodzenie betonowe o wys. 2m. i szer. 2m. kosztuje około 130 zł. Port ma powierzchnię 40ha więc w przybliżeniu to około 4km ogrodzenia. Mnożąc metry razy koszt płotu wychodzi w przybliżeniu połowa kosztu tychże papierów.Idę o zakład że tę cenę przy takim zamówieniu dałoby się obniżyć o 30% Gospodarze pełna gębą. Głęboki PRL się kłania panowie włodarze K-K
#3 | mlody6825 dnia 04.12.2012 20:22
Standard.Analizy,badania,koncepcje....i dużo,dużo pieniędzy podatników rozkradzionych przez niejakich "specjalistów".Stary,poczciwy PRL,jak pisze kolega!!
#4 | koj dnia 04.12.2012 20:27
Dobrze, że jest ten port, przynajmniej jest okazja na sporządzenie jakiejś analizy czy koncepcji...zarobi ten kto ma zarobić i wszyscy będą zadowoleni.
#5 | Janusz Fafara dnia 04.12.2012 21:43
A może już nadszedł wreszcie czas zakończyć za wszelkie dzisiejsze zło obwiniać PRL. Przykro mi że muszę przypominać, że właśnie za czasów i PRL port ten tętnił życiem i dawał żyć setkom zatrudnionym tam pracownikom, a nieudolne próby przywrócenia go do dawnego blasku zawdzięczamy młodym władzom Nowej Rzeczpospolitej.
#6 | multinet2000 dnia 05.12.2012 15:38

Cytaj

Czas,umierać Kapitanie. Idzie zagłada, port niszczeje, Szkoła Żeglugi w Kożlu czynna. O co tu chodzi. Port pamiętam, w 56 r, podczas praktyki na BP-51 byliśmy w Koźlu. Czynne było wówczas Technikum Budowy Statków. A port tętnił życiem

Podobne odczucia mają nasi kolejarze. Jeszcze niedawno było to państwo w państwie. Własne szkolnictwo, ośrodki wypoczynkowe, milicje, wewnętrzną komunikację telefoniczną, ogromną infrastrukturę. Tak potężną, że pod własnym ciężarem teraz upada. Przy kolei, żegluga to był krasnal.
Nic nie trwa wiecznie. Na "zakrętach historii", zazwyczaj wypadają najwięksi.
#7 | Apis dnia 05.12.2012 16:22
Ale demolowanie portu to zwykłe barbarzyństwo nie mające nic wspólnego z historią i cywilizacją. Wystawiamy tylko dowodne świadectwo nietaktownym słowom Davida Lloyd George'a, które wypowiedział w 1919 roku na konferencji wersalskiej: "... oddać w ręce Polaków przemysł Śląska, to jak wkładać w łapy małpy zegarek".

Jak nisko upadliśmy skoro ochroniarze ułatwiają kradzieże...
#8 | koj dnia 05.12.2012 17:41
Nie rozumiem co się dzieje na Śląsku. W Małopolsce byle wioska dba o swoją historię, dziedzictwo, np. otacza się opieką groby żołnierzy z I Wojny Światowej (nie jest idealnie ale...jest inaczej) i rywalizuje z sąsiadami.
Smutkiem napawa mnie widok Koźla, a tak jest pięknie położony.
#9 | Rysiek Faron dnia 06.12.2012 07:04
WIELKA PROŚBA do Administratora. Proszę wpłynąć na Użytkownika jeden taki na stu, żeby swoimi wypowiedziami nie zachwaszczał języka polskiego. Osobiście zwracałem się do niego z taką prośbą, ale jak widać bezskutecznie. W mojej ocenie takie jego zachowanie obniża rangę Naszej strony.
Z szacunkiem - Rysiek Faron
#10 | slepowron dnia 06.12.2012 17:09
Panie Ryszardzie proszę o wyrozumiałośc,dla tego" jednego"Facet nie odróżnia "rzycia od rzyci.A co do pojedynku ,to niech obejrzy film ,w którym brał Pan udział.Nie wie co czyni.Pozdrowienia Jacek
#11 | Apis dnia 06.12.2012 18:50
To już jest zwykłe lenistwo: 3/miasta zamiast "Trójmiasta"... Ale rozumiem: nie wiadomo jakie "ó" napisać... Lepiej zrobić "shifting ". Słowo "choluje " - jako marynarza rozwaliło mnie na atomy.... To lepsze niż "bżóh" czy "móha". A to:

Cytaj

Osobiście to będzie musiał się Pan do mnie w kolejce ustawić tak życiowo rzecz ujmując
to była już zwyczajna bezczelność.

Zlituj się koleś - nie ma obowiązku zabierania głosu. To jest ostatnie ostrzeżenie: jeśli nie poświęcisz czasu na dopracowanie swoich wypowiedzi (wiele przeglądarek podkreśla na czerwono błędy podczas pisania) - po prostu będę je kasował (regulamin forum - pkt.7). Czytają nasz portal ludzie z rządu, samorządów, urzędów i nie mam ochoty aby przez Ciebie uważano nas za nieuków i gburów. Jasno się wyrażam?
#12 | bolo dnia 07.12.2012 23:40
Popieram w 100%. Jeśli ktoś nie umie kulturalnie się zachowywać, wyrażać, pisać , niech lepiej sam zrezygnuje z naszego towarzystwa. W innym przypadku my z niego zrezygnujemy.
#13 | bolo dnia 07.12.2012 23:43
Popieram w 100%. Jeśli ktoś nie umie kulturalnie się zachowywać, wyrażać, pisać , niech lepiej sam zrezygnuje z naszego towarzystwa. W innym przypadku my z niego zrezygnujemy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL