15 lat po powodzi stulecia: wydano zgodę na "suchy Racibórz"Drukuj

W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk uroczyście wydał zgodę na budowę zbiornika Racibórz. Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego "Programu dla Odry 2006". W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in. starosta raciborski Adam Hajduk, prezes WFOŚ Gabriela Lenartowicz, poseł na Sedjm RP Henryk Siedlaczek, wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, wójt gminy Lubomia Czesław Burek, wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

W trakcie dzisiejszego spotkania odczytano list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego: "Dzięki powstaniu zbiornika Racibórz system ochrony przeciwpowodziowej województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego będzie w stanie skutecznie powstrzymać żywioł ocalając życie i zabezpieczając mienie ludzkie przed zniszczeniem" - podkreślił w liście prezydent.

Przed formalnym wydaniem zgody w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zorganizowano konferencję nt. "Funkcji i roli Zbiornika Przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na rzece Odrze w województwie śląskim". Seminarium rozpoczęto krótkim filmem Raciborskiej Telewizji Kablowej nt. dramatycznej sytuacji w trakcie powodzi, która miała miejsce w 1997 roku.

- Już w 1882 roku dolinę Odry nawiedziła katastrofalna powódź, która stała się impulsem do podjęcia kroków w kierunku budowy zbiornika Racibórz - powiedział Łukaszczyk. - Zbiornik Racibórz zapewni retencję powodziową, która umożliwi znaczne obniżenie przepływów poniżej zbiornika, a tym samym zwiększy skuteczność istniejącego systemu ochrony przeciwpowodziowej. Zbiornik opóźni też moment dojścia kulminacji fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając znacznie prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch fal, co stanowiło dodatkowe zwiększenie strat w 1997 roku - podkreślił wojewoda.

- Dziś zabezpieczeniem dla ziemi raciborskiej jest polder Buków. Zbiornik Racibórz Dolny będzie chronił Opole aż po Wrocław - powiedział Zygmunt Łukaszczyk tuż po podpisaniu zgody. Czy wybudowanie zbiornika w terminie do 2017 roku jest realne? - W USA takie zbiorniki budują w 2-3 lata, jestem optymistą, czemu u nas ma się nie udać? - powiedział wojewoda.

- Będziemy mogli spać spokojnie - podkreśliła Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚ. - Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem, co jest najlepszym rozwiązaniem dla środowiska naturalnego, zbiornik będzie wypełniany nadmiarem wody wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba - dodała prezes WFOŚ.

Według dyrektora Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, Witolda Krochmala, przewidywana wartość budowy zbiornika w Raciborzu zamyka się w kwocie 259,1 mln euro.

źródło: naszraciborz.pl

Sprawa budowy zbiornika "Racibórz Dolny" budziła nasze zainteresowanie także ze względów żeglugowych. Dlatego z uwagą śledziliśmy na łamach naszego portalu "postępy" w jego powstawaniu i majsterkowaniu przy jego funkcji. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj, tutaj, tutaj i tutaj. W informacji o podpisaniu dokumentów też używa się raz słowa "retencyjny" - raz "suchy polder"...

Zbiornik retencyjny, wielofunkcyjny dałby szansę na rozwój regionu: walory turystyczno rekreacyjne okolic zbiornika zapewniłyby rozwój przedsiębiorczości i wpływy - także z kasy unijnej przede wszystkim na modernizację Odrzańskiej Drogi Wodnej i włączenie jej do sieci AGN, co nie jest wyłącznie polską sprawą (link).

Ponadto zbiornik retencyjny gromadzący nadmiar przepływów poprzez alimentację rzeki w okresie niżówek (jak w roku bieżącym) poprawiłby w sposób znaczący bilans wody w glebie w obrębie znacznej części dorzecza Odry a przynajmniej wzdłuż jej biegu.

Ze zbiornika wielofunkcyjnego, posiadającego wspomniane wyżej zalety - ktoś dotychczas nierozpoznany zmienił jego funkcję na "suchy polder" a reszta zielonych sabotażystów mu przyklaskuje twierdząc, że to najlepsze rozwiązanie "dla środowiska". Środowisko wodne jest tak samo dobre jak łąkowe i wiedzą to wszyscy - chyba oprócz przedstawicielki WFOŚ, powtarzającej na ceremonii podpisania dokumentu wyświechtane i niczym nie uzasadnione hasła pseudo-ekologów sprowadzające się głównie do tezy, że ”kto nic nie robi – nie popełnia błędów”.

"Program dla Odry 2006" został uchwalony w drodze ustawy z dnia 6.07.1999 i w nim "Racibórz" zapisany był jako "zbiornik" a nie "suchy zbiornik" czy "suchy polder" (jak np. Polder Buków): (ustawa_odra2006). W nowelizacji tej ustawy dokonanej w roku bieżącym także nie ma pojęcia "polder" czy "suchy" w odniesieniu do Zbiornika Racibórz: (Nowelizacja_Odra_2006).

Ten tajny, zielony smerf, który od lat majsterkuje przy projekcie zbiornika i jego funkcjach zmienia znacząco treść ustawy, a więc to zwykły przestępca. Już raz mieliśmy z podobnym przypadkiem do czynienia ("...lub czasopisma"). Może warto więc poszukać tego smerfa i przykładnie go ukarać za samowolne zmienianie brzmienia ustaw?
#1 | darpo23 dnia 27.11.2012 13:31
przykładowo wybudować mu dom z nakazem mieszkania do śmierci ,tuż za wałem p-powodziowym , albo zatrudnić na zawsze bez prawa zmiany , na jakimś pchaczu próbującym uprawiać żeglugę zawodową pomiędzy Koźlem a Wrocławiem.
#2 | Kongregacja dnia 27.11.2012 21:17
Nieporozumienie i wielka nieznajomośc problemu.
Nie rozumiem dlaczego suchy ,? do czgo to posłuży ? do złagodzenia ew.fali na chwilę.
#3 | marek56 dnia 27.11.2012 21:47
"do czego to posłuży ?" do hodowli komarów na pewno. I do wzrostu satysfakcji urzędników.
#4 | bolo dnia 27.11.2012 23:18
A jak już będzie "suchy zbiornik" to będzie kto miał podjąć decyzję o konieczności napełnienia go wodą?
#5 | roman63 dnia 28.11.2012 09:26
??????????????????????????????????????????????-i tylko na taki komentarz mogę sobie pozwolić.
#6 | Odra dnia 29.11.2012 22:19
Komuś wyraźnie idzie o 'szybki efekt' działania .....bo dokumentacja i decyzja o suchym zbiorniku była "łatwiejsza" do osiągnięcia...optowanie za rozwiązaniem suchego zbiornika to PRZESTĘPSTWO GOSPODARCZE!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL