Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Płockie spotkaniaDrukuj

W dniu 22 listopada 2012 r. w Płockim Towarzystwie Naukowym odbył się panel dyskusyjny poświęcony związkowi miasta Płocka z rzeką Wisłą. Te cykliczne spotkania na tematy dotyczące wiślanych statków, wiślanej żeglugi parowej i ludzi Wisły prowadził Prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka por. mar. mgr inż. Paweł Śliwiński, którego dziadek i pradziadek byli kapitanami na wiślanych pasażerskich parowcach.

Od lewej: prowadzący mgr inż. Paweł Śliwiński i kpt. Stanisław Fidelis.

W tych nostalgicznych spotkaniach poświęconych dziś już nieco zapomnianej tematyce uczestniczy coraz większa liczba Płocczan interesujących się historią wiślanej żeglugi. Dziś gościliśmy ks. inf. prof. Wojciecha Góralskiego, który urzeczony Wisłą wspominał swoje osobiste związki z tą Jego rzeką. Drugim gościem na dzisiejszym panelu był Pan inż. Marek Sandecki ze Stowarzyszenia Miłośników Włocławka, współautor książki „Historia na wodzie pisana – Dzieje Holownika Lubecki”. Przywiózł ze sobą stare, pożółkłe fotografie, patenty i marynarskie akcesoria śp. kapitana Józefa Ciesielskiego, który zginął tragicznie w porcie praskim w Warszawie i był kapitanem pasażerskiego parowca p/s „Feliks Dzierżyński” (ex „Polska”, ex „Halka”).


S/P „Feliks Dzierżyński”


Załoga białej floty.S/P „Generał Świerczewski”

Osobiście dzieląc się moim wiślanym tyglem wspomnień o dawnej i obecnej żegludze śródlądowej jak również o ludziach Wisły - wzbudziłem w zebranych na sali romantyczną nostalgię za pasażerskimi parowcami, które jak kalie ukwiecały Wisłę swą bielą.

Nasz dwu i półgodzinny dyskusyjny panel odbywał się w scenerii przesuwających się na ekranie wiślanych i odrzańskich, soczyście dymiących parowców, co w zebranych na sali wymusza wypowiedzenie choćby kilku słów wspomnień z lat swojej młodości i ich związku z Wisłą.

Zainteresowanie Płocczan dawną wiślaną żeglugą nierozerwalnie złączoną z Płockiem, jego handlowym portem i stocznią jest ogromne. Niestety - przedłużenie naszych spotkań przerasta w chwili obecnej możliwości organizatora.

H/P „Malbork”


H/P „Śląsk”

Podsumowując dyskusję uczestników tego panelu niech mi wolno będzie wyrazić mój pogląd na te poruszane przez nas historyczne wątki, odnoszące się do największej naszej rzeki. Wisła to konglomerat wielowiekowej historii Polski i zakorzenionego w niej, starego Płocka. Będzie tu płynąć zawsze: również wtedy gdy umrze ostatni wśród Polaków i jeszcze potem, kiedy przyjdą na świat wnuki tych, którzy się jeszcze nie urodzili; bo rzeki mają swoje losy, ale trwają dłużej niż narody.

Za te wszystkie chwile spędzone na wspominaniu ludzi Wisły i świetności dawnej Wiślanej Żeglugi w imieniu uczestników podobnych spotkań najserdeczniej dziękuje wielkiemu entuzjaście wiślanych bocznokołowców i znawcy tematyki żeglugowej Panu por mar. Pawłowi Śliwińskiemu. Słowa podziękowania za użyczanie sali Płockiego Towarzystwa Naukowego kieruję również do Pana Prezesa T.N.P. prof. Zbigniewa Kruszewskiego.

Z szacunkiem i poważaniem
Kpt. ż.ś Stanisław Fidelis
#1 | Marek Zawadka dnia 25.11.2012 12:41
a ten "Śląsk" to po Odrze chyba płynie... A jakie są jego związki z Wisłą?
#2 | Valdemaras dnia 25.11.2012 13:24
Raczej żadne. A jeżeli chodzi statek FELIKS DZIERŻYŃSKI to powinno być ex "Halka", ex "Polska" a nie Feliks Dzierżyński ex Polska, ex Halka.
#3 | Apis dnia 25.11.2012 14:13
Marku - w tekście jest:

Cytaj

Nasz dwu i półgodzinny, dyskusyjny panel odbywa się w scenerii przesuwających się na ekranie wiślanych i odrzańskich, soczyście dymiących parowców...
#4 | Fidelis dnia 25.11.2012 15:14
Panie Marku, niepotrzebne a zarazem niesmaczne są Pańskie uwagi odnośnie związku odrzańskich statków z Wisłą, doskonale Pan wie o wielu statkach eksploatowanych tak na Wiśle jak i na Odrze. Zgoda: akurat ,,Śląsk" nigdy nie pływał po Wiśle, tak jak i wiele innych odrzańskich statków, ale czy to jest powód aby Wiślakowi, który pływał na pchaczach i pasażerce po Odrze, zabraniać dyskusji i publikacji zdjęć tych jakże pięknych odrzańskich parowych tylnokołowców?

Jestem marynarzem całego polskiego śródlądzia a nie tylko Wisły i obcy mi jest pański lokalny patriotyzm.
#5 | Bosman Jozef dnia 25.11.2012 16:15
Panie Kapitanie .Serdeczne dzięki za piękny artykuł.Wracają wspomnienia i łza się w oku kręci.Serdecznie Pozdrawiam z nad Odry.W młodości podziwiałem na żywo tę piękne parowce kiedy przepływały koło mego domu.Wielka szkoda ,że przetrwały tylko na filmach i fotografiach.Ale dobre i to.
Wstydź się Pan Trochę Panie Marku! za swoje niesmaczne wtręty.
#6 | Apis dnia 25.11.2012 17:31
Panie Stanisławie - w Marku odezwał się zapewne dokumentalista, przywiązujący wagę do precyzji danych - podobnie jak w Waldku (kolejność ex-nazw). Nie ma powodu, aby taki drobiazg wprowadzał napięcie w Załodze. Pax, pax Smile
#7 | Piotrzw dnia 25.11.2012 17:47
Cześć Stasiu !
Dzięki za reportaż ze spotkana w TNP, gratuluję i życzę Ci kolego jeszcze więcej takich rzeczowych dyskusji.
Pozdrawiam Piotr z W-wy
#8 | Teos dnia 25.11.2012 20:51
Właśnie trafiłem na film pokazujący jak wyglądała żegluga na Renie w czasach parowców. Myślę że wszyscy zainteresowani tematem z chęcią go obejrzą. Chciałbym móc zamieścić link do filmu o Odrze i Wiśle, niestety wygląda na to że dla polskiej telewizji nie jest to interesujący temat. Zapraszam do oglądania:
http://www.binnenschifferforum.de/for...2-3-4und-5
#9 | Valdemaras dnia 26.11.2012 10:34
Moim celem nie było wprowadzenie zamieszania i napięcia. Po prostu zwrócenie uwagi. Co do nazewnictwa to przy podaniu przez Pana St. Fidelisa kolejność ex nazw sugeruje że ktoś nie obeznany pomyśli że statek FELIKS DZIERŻYŃSKI to był przedtem POLSKA a potem HALKA a jest akurat odwrotnie ale Pan może pisać jak chce. Nawet jeżeli Pan Zawadka zwrócił uwagę że "Śląsk" nie ma nic wspólnego z Wisłą bo nie ma to przecież nie powód do obrazy Pan Zawadka mógł źle zrozumieć podobnie jak i ja dlaczego prowadząc spotkanie na temat Związkowi Płocka z Wisłą znalazło się zdjęcie odrzańskiego holownika, który akurat nie ma nic wspólnego z Wisłą. Ot i tyle. To tak trochę jakby pisząc o Płocku zamieścić zdjęcie np. Sieradza. Panie Stanisławie można to nam po prostu to wytłumaczyć i tyle a nie od razu atakować. Nikt nie jest doskonały.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL