Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Wisła zwiera szeregi - Odra śpi...Drukuj

5 marca 2012 został podpisany list intencyjny pomiędzy województwami kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim. Intencją listu jest zaangażowanie stron w działalność w zakresie aktywizacji gospodarczej wzdłuż projektowanej międzynarodowej drogi wodnej E-40. W ramach współpracy mają zostać wymienione doświadczenia i osiągnięcie wzajemnych korzyści na rzecz wzrostu potencjału gospodarczego oraz zapewnienia rozwoju obszaru Dolnej Wisły na odcinku Gdańsk – Bydgoszcz – Toruń – Warszawa.

Wyrazem realizacji postulatów zawartych w liście intencyjnym były warsztaty terenowe dotyczące rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych, które odbyły się 5 października we Włocławku. Ich celem było przedstawienie aktualnego stanu MDW E-40 ze szczególnym uwzględnieniem silnie degradowanego odcinka dna doliny Wisły poniżej stopnia wodnego we Włocławku, przedstawienie perspektyw kompleksowego zagospodarowania Drogi Wodnej E-40 oraz rewitalizacja drogi wodnej zgodnie ze zrównoważonym rozwojem na tle innych europejskich dróg wodnych. Ponadto warsztaty miały za zadanie przygotowanie się do sesji plenarnej na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli 7 listopada br., w której udział wzięli marszałkowie województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego, mający przekonać rząd i władze europejskie do zasadności inwestowania w polskie drogi wodne.

Niniejsze inicjatywy miały na celu popularyzację idei i wiedzy na temat wszechstronnych możliwości wykorzystania Wisły przy zachowaniu wszystkich priorytetów: środowiskowych, społecznych i gospodarczych.

Tematyka dróg wodnych staje się coraz powszechniejszym zagadnieniem, poruszanym na różnych płaszczyznach dyskusji. Zauważalna jest potrzeba organizowania publicznych debat związanych z zagospodarowaniem Wisły. Każde z województw ma inne inicjatywy związane z aktywizacją dróg wodnych.

Transport ładunków ponadgabarytowych na Wiśle przez flotę kpt. W. Łożewskiego.
Fot. ze zbiorów Adama Reszki.

W związku z tym, 14 grudnia 2012 r. o godz. 11.00 w sali nr 179 w Senacie RP, we współpracy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej, odbędzie się otwarte posiedzenie niniejszego zespołu. Spotkanie będzie kolejną z inicjatyw podejmowanych w tym roku przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, jako koordynatora realizacji zapisów listu intencyjnego. Posiedzenie zostanie otwarte przez Marszałka Senatu RP – Bogdana Borusewicza.

Spotkanie będzie poświęcone przedstawieniu inicjatyw samorządów województw na rzecz rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Zaprezentowane zostaną m.in. wnioski z warsztatów terenowych we Włocławku i seminarium pt. „Śródlądowe drogi wodne – wszystkie ręce na pokład! Jak poprawić łączność w Europie?". Spotkanie będzie połączone z prezentacją w Senacie RP wystawy dotyczącej Wisły (opracowanej i wykonanej przez prof. Z. Babińskiego i dr. M. Habla z UKW w Bydgoszczy).

Informacje na temat dotychczasowych działań samorządu województwa kujawsko-pomorskiego (m.in. podsumowanie warsztatów i seminarium) oraz przedmiotowego spotkania znajdują się na stronie www.forumwodne.kujawsko-pomorskie.pl w zakładce „aktualności”.

Proszę o potwierdzenie udziału w spotkaniu drogą mailową do dnia 7 grudnia br. na adres e-mail z.marciniak@kujawsko-pomorskie.pl

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt:
Departament Współpracy Regionalnej i Rozwoju Gospodarczego
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
ul. M. Skłodowskiej-Curie 73; 87-100 Toruń
tel. 56 656 10 22, e-mail: z.marciniak@kujawsko-pomorskie.pl
www.kujawsko-pomorskie.pl
www.forumwodne.kujawsko-pomorskie.pl
#1 | bolo dnia 22.11.2012 18:31
Aż nie do wiary że coś zaczyna się ruszać w problematyce żeglugi i turystyki śródlądowej. Oby znów nie skończyło się na planowaniu, seminariach, spotkaniach, rozważaniach teoretycznych. Ale od czegoś trzeba zacząć. Kierunek dobry tylko tak dalej ciągnąć i przejść do zajęć praktycznych w zakresie poprawy żeglowności.
#2 | koj dnia 22.11.2012 18:37
Konferencja "Śródlądowe drogi wodne - wszystkie ręce na pokład! Jak poprawić łączność w Europie?"odbyła się 7 listopada 2012 roku w Brukseli w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Znaczenie transportu śródlądowego w zapewnieniu konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju podkreśliła również pani Monika Niemiec-Butryn Zastępca Dyrektora Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W swoim wystąpieniu, Pani Niemiec-Butryn zapewniła, iż rząd przygotowuje się do programu rozwoju dróg wodnych w Polsce, należy jednak pamiętać, iż podejmowane działania są długoterminowe. Pani Niemiec-Butryn przekazała również ważną informację, iż rząd ma jeszcze raz przyjrzeć się konwencji AGN (European Agreement on Main Inland Waterways of International Importance) o międzynarodowych drogach wodnych. Konwencja AGN została przygotowana przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ i określiła sieć i parametry żeglownych rzek i kanałów europejskiego znaczenia. W umowie wskazano również na brakujące w sieci europejskiej drogi wodne oraz pożądaną rozbudowę szlaków wodnych, które mogą mieć europejskie znaczenie transportowe.

Jeśli jest to prawda, to od AGN trzeba będzie zacząć.
#3 | Apis dnia 22.11.2012 18:56
Na stronie Kujawsko-Pomorskiego Forum Wodnego http://forumwodne...;Itemid=54 został zamieszczony artykuł dotyczący podsumowania seminarium w Parlamencie Europejskim poświęconego rewitalizacji dróg wodnych i wizyty studyjnej w porcie multimodalnym w Antwerpii.
#4 | kyczatz dnia 25.11.2012 09:50
Wszyscy "podkreślają znaczenie" tylko na końcu piszą, że za drogi wodne odpowiada minister środowiska. Kuriozum!Znalazłem taki list do premiera, http://www.sgw-so...hUN0N9.pdf ciekawe czy jest reakcja? Może ktoś wie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL