Rotterdam: rozrzerzenie terminala MaastankDrukuj

Maastank i Port Rotterdam podpisały w dniu 15 listopada 2012 umowę o rozszerzeniu dotychczasowego terenu zajmowanego przez Maastank w Botleku z obecnych 1,7 ha do 2,15 ha. Dało to firmie specjalizującej się w składowaniu i przewozach olejów jadalnych możliwość powiększenia w następnych latach pojemności zbiorników z 40.000 m3 do 90.000 m3.

Tego samego dnia jeden z właścicieli Maastank - firma spedycyjna Fluvia (specjalizująca się w śródlądowych przewozach i magazynowaniu olejów roślinnych, mineralnych oraz płynnych chemikaliów) - dorzuciła do swojej floty, liczącej ponad 50 tankowców śródlądowych nowo zwodowany i ochrzczony przy kei ładunkowej Maastank rzeczny zbiornikowiec "Piz Roseg" o nośności 2700 ton.

W przyszłym roku w części tego nowego obszaru Maastank zostaną zainstalowane zbiorniki dla olejów specjalnych w liczbie 16 szt o łącznej pojemności 8.000 m3. Na pozostałej części staną duże zbiorniki (3.500 m3) dla olejów roślinnych jako ładunków masowych.

Dzięki powiększeniu obszaru lądowego wzrośnie też długość uzbrojonego nabrzeża portu, co da większe możliwości przeładunków wprost z tankowców morskich na śródlądowe. Ocenia się, że w przyszłym roku zostanie tu zainwestowane 30 mln Euro.

Maastank jest specjalistycznym terminalem portu Rotterdam przeznaczonym do składowania i przeładunków olejów roślinnych, tłuszczów i surowców używanych przemyśle olejowym. Obecnie posiada 48 zbiorników o pojemności 40.000 m3. W Botlek-Geul ma jedno nabrzeże dla statków morskich i dwa dla śródlądowch. Właścicielami Maastank są wspomniana wyżej Fluvia oraz firma Dekker posiadająca (także w Polsce) m.in. specjalistyczne rafinerie olejów roślinnych w "małych partiach".

tłum. Andrzej Podgórski
źródło: maritimheute.de, portofrotterdam.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL