Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Sprzątanie świata czyli co się kryje na dnie WisłyDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 14.11.2012 11:23:09
  • 2284 czytań
  •  2 komentarze
Jeszcze na początku lat 50. krakowianie z uśmiechem na ustach nurkowali w wodach królowej polskich rzek. Dziś na myśl o kąpieli w Wiśle większości przechodzą ciarki po plecach. Mnóstwo legend krąży o tym, co się w tej Wiśle kryje. Tymczasem w ramach akcji "Sprzątanie świata" nurkowie z Centrum Nurkowego "Kraken" postanowili posprzątać Wisłę.

Jakie "skarby" kryje w sobie Wisła? Krzesło, opony, metalową płytę i butelki.

- Sądziliśmy, że będzie gorzej, że Wisła to podwodne wysypisko śmieci - mówią nurkowie, którzy w ramach akcji "Sprzątanie świata" uprzątnęli dno Wisły.

Na pomysł wpadli szefowie barki "Augusta", która kilka miesięcy temu zacumowała nieopodal Kładki Bernatka. - Jesteśmy na barce, więc naszym naturalnym otoczeniem jest Wisła. Czujemy się za ten teren odpowiedzialni, dlatego poprosiliśmy nurków, by posprzątali Wisłę - mówi Norbert Zając, menedżer barki "Augusta". - Poza tym byliśmy ciekawi, czy Wisła jest rzeczywiście tak brudna, jak się o niej zwykło mawiać.

I co się okazało? Nurkowie wyłowili krzesło, dwie opony, listwę, metalową płytę i potłuczone butelki. - Myśleliśmy, że będzie gorzej, że znajdziemy dużo więcej śmieci. Tymczasem Wisła jest dość czysta - mówi Ireneusz Dominik, nurek z 16-letnim stażem. Świadczy o tym choćby to, że nurkowie znaleźli w rzece żywą ostrygę. - Nie czuć też w Wiśle chemikaliów. Gdy 15 lat temu brałem udział w regatach, to po zamoczeniu ręki czułem zapach chemikaliów, benzyny. Dziś tego nie czuć, woda jest czystsza - dodaje Dominik.

Źle nurkowie ocenili jednak przejrzystość rzeki.

- Wisła jest bardzo zamulona, widoczność wynosi zaledwie 30 cm. Woda ma smak mułu - wyjaśnia Andrzej Hyla, drugi z nurków, którzy w sobotę sprzątali dno Wisły.

Czy więc można się w Wiśle kąpać? Nurkowie twierdzą, że teoretycznie tak, choć zapach mułu i brak przejrzystości stanowią zapewne barierę, którą niewielu pokona.

- Ważne jest to, że Wisła jest czystsza, niż przypuszczaliśmy. A takie akcje przypominają ludziom, że rzeka to nie wysypisko śmieci, lecz teren, o który powinniśmy dbać - dodaje Norbert Zając z barki "Augusta".

źródło: krakow.gazeta.pl
fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
#1 | koj dnia 14.11.2012 14:47
Uczyć się tylko - tak się buduje akceptacje społeczeństwa dla obiektów pływających.
#2 | Wojciech Rytter dnia 15.11.2012 06:43
Przydałoby się u nas w Płocku wzorem Krakowian zorganizowć taką pożyteczną akcje. Na najbliższym spotkaniu miłośników Wisły (22 pażdżiernika godz. 17.30 siedziba TNP pl. Narutowicza) poruszymy ten temat.Obiecuję i zapraszam na spotkanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL