Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Czy Odra będzie rzeką żeglowną?Drukuj

W dniu 02.10.2012 r. została przestawiona opinii publicznej lista projektów, które zamierza zrealizować Ministerstwo Środowiska w unijnej perspektywie finansowej w latach 2014-20. W ocenie Ministerstwa realizacja przedstawionych projektów ma dostosować Odrę do standardów rzeki żeglownej.

Jednak zapowiedziane inwestycje można jedynie traktować jako uzupełnienie do działań, które faktycznie wprowadzą Odrę do pierwszej ligi dróg wodnych w Europie i zagwarantują jej stabilne i długookresowe finansowanie bezpośrednio z pieniędzy Unii Europejskiej. Pewność taką uzyskamy, gdy znaczenie rzeki zostanie właściwe zaakcentowane w toczącym się właśnie procesie rewizji unijnej polityki transportowej.

Od dłuższego czasu poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko zabiega o przyjęcie przez Parlament Europejski poprawek, które zmierzają do wpisania Odrzańskiej Drogi Wodnej do tzw. sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej. W takim przypadku, przywrócenie żeglowności na rzece byłoby nie tylko priorytetem dla Polski, ale także całej UE. W tej sprawie została m.in. zorganizowana w lutym roku bieżącego specjalna konferencja z udziałem specjalistów, przedstawicieli władz krajowych i samorządowych oraz organizacji pozarządowych we Wrocławiu.

W wyniku tej konferencji powstała grupa wsparcia dla projektu posła Ryszarda Legutki, co skutkowało m.in. przyjęciem przez zainteresowane samorządy kilkunastu uchwał, które zostały przekazane do instytucji unijnych uczestniczących w procesie zmian zapisów w sieci bazowej TEN-T. (więcej na rlegutko.pl).

Rozstrzygnięcie decyzji w sprawie przyszłości żeglugi na Odrze czeka nas już w najbliższym czasie podczas głosowań w komisjach Parlamentu Europejskiego nad poprawkami zgłoszonymi przez posła Legutkę. Głosowanie w Komisji Rozwoju Regionalnego odbędzie się w dniu 10 października 2012 r., a w Komisji Transportu w dniu 27 listopada 2012 r. Przyjęcie poprawek będzie pierwszym krokiem w kierunku przywróceniu żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej i uczynienia z tego priorytetu dla Unii Europejskiej.

źródło:rlegutko.pl
foto. Janusz Fąfara

#1 | marek56 dnia 18.10.2012 16:17
Mam poważne obawy co do w miarę sprawnej realizacji tych planów. Dopóki zajmować się tym będzie Ministerstwo Środowiska to małe będą szanse na pełne przywrócenie żeglugi na Odrze i do tego wg obecnych europejskich standardów.
#2 | kyczatz dnia 18.10.2012 18:59
Uważam, że problem leży nie w którym ministerstwie będzie żegluga ale kto personalnie będzie się tematem zajmował. Na konferencji minister transportu ani słowem o transporcie rzecznym. Tylko mgliste plany o drogach i kolejach. Dwa pociągi osobowe na siebie, a jak się miną to będzie sukces - rządu. Sam Legutko to za mało.
#3 | Seehund dnia 18.10.2012 19:02
....no i jak wypadło głosowanie 10 października 2012 ?
#4 | darpo23 dnia 18.10.2012 19:04
pan Legutko już się zajmował tą problematyką , i jak widać z kiepskim skutkiem. Marzy mu się powtórka ? temu Panu już dziękujemy...
#5 | Piotr_Uraz dnia 18.10.2012 20:15
W projekcie najnowszej strategii województwa dolnośląskiego Odra nie jest planowana jako rzeka transportowa. Jedynie jako obszar natury do chronienia i zagrożenie powodziowe.
#6 | hydrogeo dnia 25.10.2012 09:33
Obecnie, nawet te przedłożone na 2014-2020 r. plany na remont i modernizację Odrzańskiej Drogi Wodnej są praktycznie w większości nie wykonalne. W planach jest: Modernizacja stopnia Ujście Nysy - brak działań projektowych RZGW, przebudowa sześciu jazów sektorowych na klapowe a) Januszkowice b ) Wróblin c) Zwanowice d ) Krępa e) Groszowiece c) Dobrzeń - dokumentacja jest robiona tylko dla 3 jazów (i to tylko dzięki temu, że poprzednia ekipa RZGW umieściła te zadania na liście rezerwowej POIiŚ i pozyskała na ten cel środki - bo w obecnej sytuacji nie podjęto by żadnych działań), modernizacja trzech śluz pociągowych - Januszkowice, Krapkowice, Opole - brak działań w zakresie przygotowania dokumentacji, Modernizacja stopnia wodnego Rędzin w km 260,70 - brak działań w zakresie przygotowania dokumentacji, Budowa stopnia wodnego Lubiąż - brak działań w zakresie przygotowania dokumentacji, Remont i modernizacja zabudowy regulacyjnej Odry swobodnie płynącej Etap II - odbudowa ostróg regulacyjnych i brzegosłonów - dokumentacja częściowo przygotowana w ramach Etapu I (jest zrobiona inwentaryzacja i określenie potrzeb ) - brak dalszych działań. Środki na przygotowanie dokumentacji są możliwe do pozyskania w obecnym czasie z dwóch źródeł - Program dla Odry 2006 (zadania wpisują się w cele tego programu) oraz Pomoc techniczna na przygotowanie dokumentacji dla kolejnej perspektywy finansowej z terminem jej zakończenia do 2014r. (możliwe przygotowanie dokumentacji przynajmniej dla modernizacji śluz, modernizacja stopnia Rędzin, przebudowa kolejnych 3 jazów sektorowych na klapowe i dla zabudowy regulacyjnej Odry Swobodniepłynącej).
#7 | hydrogeo dnia 25.10.2012 09:38
Szanse dla Odry uciekają bokiem. Tym bardziej szkoda, że nie wiadomo kiedy Polska będzie miała ponownie szanse na pozyskanie tak dużych zewnętrznych funduszy pomocowych co jest szczególnie istotne przy mizernym finansowaniu Programu dla Odry z budżetu państwa.
#8 | darpo23 dnia 27.10.2012 22:06
a może jakieś stado "pająków" będzie zatrudnione do tych działań ? bo o sieci można już mówić.... wszak jeden pająk wiosny nie czyni ,a pająków stadko uczyni to gładko. ups....nie miałem na myśli sieci tylko sitwę. to to samo ? Smile

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL