Unia zablokuje nam statki na BałtykuDrukuj

Bruksela zaostrza przepisy dotyczące emisji spalin ze statków na Bałtyku. Od 2015 r. armatorzy pływający po tym akwenie muszą używać paliw zawierających maksymalnie 0,1 proc. siarki. To wyśrubowana norma. Na świecie statki mogą bowiem spalać paliwo zawierające aż do 3,5 proc. siarki.

Aby spełnić nowe wymogi, unijni armatorzy będą musieli zmodernizować flotę. Ale nie wszyscy. – Regulacje dotyczą tylko Bałtyku i Morza Północnego. Nie zaostrzono norm emisyjnych dla Morza Śródziemnego – zauważa prof. Tadeusz Borowski z Akademii Morskiej w Szczecinie. Jak podkreśla, sprzeciw Greków i Włochów skutecznie zablokował takie plany Komisji Europejskiej. Na Bałtyku protestu zabrakło...

Polska nie protestowała wystarczająco głośno. Finowie, których gospodarka uzależniona jest od żeglugi morskiej, wynegocjowali okresy przejściowe. Niekorzystne dla krajów bałtyckich regulacje Parlament Europejski we wrześniu przegłosował miażdżącą większością głosów.

Nowa dyrektywa przeszła niezauważona, choć jej wpływ na region będzie gigantyczny. Na 3 tys. statków pływających po Bałtyku trzeba będzie wymienić silniki lub zamontować specjalne urządzenia, tzw. skrubery. Analitycy szacują, że ceny frachtu mogą wzrosnąć nawet o 40 proc. Stracić może na tym m.in. Orlen, importujący ropę tankowcami.

Przepisy nie dotkną jednak Rosji, której flota jest największym użytkownikiem bałtyckich wód i w największym stopniu je zanieczyszcza.

#1 | marek56 dnia 10.10.2012 17:47
Oczywiście, Rosja jest nietykalna !!! Mogą syfić, mogą rybę odławiać bez limitów, mogą wszystko. "Polska nie protestowała wystarczająco głośno" - a w ogóle protestowała ? Przecież od lat każda kolejna ekipa ma wszystko co związane z gospodarką wodną w... głębokim poważaniu.
#2 | multinet2000 dnia 11.10.2012 11:44
UNIA !! Nie zdziwił bym się gdybyśmy w niedalekiej przyszłości, przeszli na napęd wiosłowy lub żaglowy. Jest Eko !!! Żebym tylko nie "wykrakał.
#3 | Tomasz36 dnia 11.10.2012 13:57
I tak wszystko nasze po Bałtyku pływa już pod banderą Panamy,Bahamów czy innych tanich bander.Czyli nas to nie dotyczy!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL