Echa raportu NIK o (nie)przygotowaniu na powódźDrukuj

Najwyższa Izba Kontroli uznała, że od 1997 r. nie zwiększyło się znacząco bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Odry. Zmarnowano za to miliony złotych przeznaczonych na ten cel. Po dramatycznym kataklizmie przed 15 laty rząd opracował Program Odra 2006, który zakładał mi.n. poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Na ten cel w Banku Światowym Polska zaciągnęła kredyt w wysokości prawie 350 mln euro, a ponad 100 mln euro zarezerwowano w budżecie Unii Europejskiej (reszta pochodzić miała z budżetu państwa). Pieniądze te w większości miały zostać przeznaczone na dwie najważniejsze inwestycje, tj. budowę zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny oraz przebudowę tzw. wrocławskiego węzła wodnego.

"Instytucje odpowiedzialne za realizację projektu ochrony przeciwpowodziowej Odry dysponowały przyznanymi środkami w sposób niegospodarny i nieefektywny” - napisano w raporcie.

Na ten cel do końca ub.r. wykorzystano jedynie 119,2 mln zł, co stanowiło niecałe 5 proc. planowanych całkowitych kosztów (2,6 mld zł na zbiornik Racibórz i wrocławski hydrowęzeł). Pieniędzy nie wydawano na prace budowlane, tylko na usługi konsultantów, sporządzenie dokumentacji technicznych, albo zakup nieruchomości.

"W 2011 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zmarnował 264,2 tys. zł, dwukrotnie zlecając wykonanie tych samych prac, związanych z przygotowaniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę Zbiornika Racibórz” - ujawnia w raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

RZGW postępował też w sposób niegospodarny, wykupując nieruchomości na terenie przyszłego zbiornika i płacąc za nie na kilka tygodni przed podpisaniem aktów notarialnych. To głównie zaniedbania tej instytucji doprowadziły do opóźnień przy budowie zbiornika. nto już kilka miesięcy temu pisała, że ze stanowiskami za fatalny stan przygotowania inwestycji pożegnali się szef Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Leszek Karwowski i dyrektor gliwickiego oddziału Artur Wójcik.

- Brak odpowiedniego nadzoru ze strony prezesa Leszka Karwowskiego spowodował istotne opóźnienie w realizacji tej inwestycji, co może mieć negatywny wpływ na proces pozyskiwania na tę inwestycję środków z funduszy unijnych - przyznała Magdalenia Sikorska, rzeczniczka Ministerstwa Środowiska.

Zgodnie z założeniami Programu dla Odry 2006, zbiornik Racibórz miał zostać oddany do użytku do końca 2011 roku. Jednak do tego czasu wydano zaledwie 75,4 mln zł, tj. około 6 proc. kwoty przeznaczonej na ten cel, a RZGW nie wbił nawet jednej łopaty. Nie sporządził też pełnej aktualnej dokumentacji projektowej, nie uzyskał zezwolenia na realizację inwestycji ani nie wybrał wykonawcy robót. "Opóźnienia częściowo wynikały z przyczyn obiektywnych, jak np. zmian przepisów prawa, ale w dużej mierze były zależne od RZGW” - oceniła NIK.

Opolscy posłowie skupieni w Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Odry nie są zdziwieni wynikami raportu, bo sami od wielu miesięcy podkreślali, że opóźnienia przy budowie infrastruktury przeciwpowodziowej są poważne.

- Podejrzewam, że gdyby teraz miała się powtórzyć powódź z roku 1997 albo ta sprzed dwóch lat, to mielibyśmy spore problemy - mówi nto poseł MN Ryszard Galla, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry. Członkowie zespołu chcą rozmawiać z premierem o przyspieszeniu prac.

Zbiornik Racibórz Dolny ma być gotowy na przyjęcie aż 185 milionów metrów sześciennych wody z wezbranej Odry. Podczas przygotowań do inwestycji wysiedlono dwie wsie, Nieboczowy i Ligotę Tworkowską. Racibórz Dolny ma być tzw. suchym zbiornikiem, czyli zostanie napełniony wodą tylko podczas zagrożenia powodzią. Szacuje się, że będzie gotowy po 2015 r.

Zgoda na jego budowę ma zostać wydana w listopadzie br. Decyzję w tej sprawie podejmie wojewoda śląski. Już raz odrzucił on wniosek o pozwolenie na budowę, złożony w marcu przez RZGW Gliwice. Było to spowodowane faktem, że brakowało w nim m.in. podziałów geodezyjnych wielu działek, a także tzw. pozwolenia wodnoprawnego. Poprawiony wniosek trafił do wojewody śląskiego w lipcu, właśnie trwają nad nim ostatnie prace. Kilka dni temu zielone światło dla inwestycji dał regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Izba podsumowała, że koszt prac związanych z budową zbiornika i wrocławskiego węzła wodnego wzrósł z początkowych 500 do ponad 820 mln euro.

źródło: nto.pl
#1 | Apis dnia 08.10.2012 16:39
#2 | Kongregacja dnia 08.10.2012 21:15
no i po co nam sucha dolina? ani wody do alimentowania Odry ,ani pozytku z doliny ,jedynie prace przy utrzymaniu łąk i niedopuszczeniu do zachwaszczenia terenu.
#3 | darpo23 dnia 08.10.2012 21:48
krzywda nikomu się nie stanie. Były już prezes znalazł schronienie we wrocławskim RZGW. Też będzie się zajmował nadzorem ale tym razem nad inwestycjami wrocławskimi. Chichot historii czy WWW da radę przed "planowaną" powodzią ? Mam nadzieję że da.
#4 | Apis dnia 09.10.2012 08:08
Chodzą nawet słuchy, że RZGW Wrocław stara się o "przesunięcie" środków przeznaczonych na Zbiornik Racibórz na Wrocławski Węzeł Wodny w związku z ich "niewykorzystaniem". Kupi za to pewnie jeszcze kilkanaście "Pająków" na ozdobę, aby czynić wrażenie, że się coś robi... Bo na pewno nie przeznaczy "przesuniętych środków" na SW Malczyce, co akurat miałoby jakiś sens.

Tylko kto w RZGW robi coś z sensem... Parafrazując słowa Bońka o PZPN - w RZGW trzeba byłoby wymienić wszystkich ze sprzątaczkami włącznie aby coś się zmieniło.
#5 | Szafranek dnia 13.10.2012 15:15
Jak będzie tak jak do tej pory,że nikt nie ponosi odpowiedzialności za swoje decyzje,a jedynie zostaje przeniesiony na inne spokojniejsze stanowisko za karę w nagrodę,to nie ma się czemu dziwić bo kruk krukowi oka nie wykole,a wymiana wszystkich mogła by spowodować jeszcze większe straty.Nie ma fachowców w naszej branży,nie ma sprzętu,a na koniec nie będzie komu,ani na czym pływać,a natura ma to do siebie że potrafi o swoje zawalczyć z człowiekiem.Kilka powodzi by nam się jeszcze przydało,że by zmusić ignorantów do szybszego działania w jedynie słusznej sprawie jaką jest regulacja rzek.Pozdrawiam serdecznie Szafranek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL