Greenport-Projekt Port MagdeburgDrukuj

Po pomyślnych testach podpisano we wrześniu 2012 umowę z pierwszym europejskim portem śródlądowym, którym jest Port Magdeburg na dostawę lokomotywy hybrydowej V100 Alstom Lokomotiven Service GmbH. Zakup i oddanie do użytku tej przyjaznej środowisku i cichej lokomotywy manewrowej to pierwsza cegiełka Projektu GREENPORT powołanego do życia wspólnie przez Port Magdeburg, Partnern Enercon i Städtische Werke Magdeburg GmbH (SWM). Pojazd został zbudowany zgodnie z wymaganiami i zostanie dostarczony w tym roku kalendarzowym.

Technologia hybrydowa pozwala na wszechstronne zastosowanie lokomotywy w pracy manewrowej. Podczas normalnej pracy energia pobierana jest z baterii ładowanej przez agregat o mocy 250 kW napędzany silnikiem diesla, który może być także użyty jako normalny silnik trakcyjny. Maksymalna moc pojazdu to 600 kW. Lokomotywa należy do najnowszej generacji pojazdów szynowych, generuje bardzo niski poziom hałasu i ma bardzo niskie zużycie paliwa. Wyprodukowano ja w zakładach w Stendal.

- To duży krok naprzód, który uczyniliśmy w ramach realizowanego ze znacznym wysiłkiem przez Port Magdeburg i jego głównego udziałowca - Landeshauptstadt Magdeburg - projektu “Magdeburger Klimaallianz” w odniesieniu do zrównoważonej logistyki - powiedział Karl-Heinz Ehrhardt, szef Magdeburger Hafengesellschaft (MHG).

Od roku 2013 statki śródlądowe cumujące w Porcie Magdeburg oraz w Hanseterminal Magdeburg-Rothensee zaopatrywane będą w prąd pochodzący z energii wiatrowej. Dodatkowo Port Magdeburg otrzyma możliwość ładowania baterii statków podczas postoju wyłącznie z energii wiatrowej. Dzięki tym posunięciom zarówno zużycie diesla jak i emisja zostaną znacznie ograniczone.

źródło: maritimheute.de
tłum. Andrzej Podgórski
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL