Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Udany sezon turystyczny na DunajcuDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 14.09.2012 10:42:54
  • 2083 czytań
  •  1 komentarz
Ponad 220 tys. turystów skorzystało do końca wakacji z jednej z największych atrakcji turystycznych w Polsce - spływu przełomem Dunajca. - To o 30 tysięcy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - podsumował szef flisaków Jan Sienkiewicz.

- Sezon letni wypadł rewelacyjnie - powiedział PAP Jan Sienkiewicz. Flisacy będą pływać tratwami na Dunajcu do końca października. - Jeżeli pogoda w kolejnych miesiącach będzie równie sprzyjająca jak podczas wakacji, to ten rok może okazać się rekordowy pod względem frekwencji turystycznej - dodał.

Zdaniem prezesa flisaków wpływ na wysoką frekwencję na spływie miały przede wszystkim ładna i stabilna pogoda oraz cena, która w stosunku do ubiegłego roku się nie zmieniła.Z Zakopanego na Dunajec

Cena spływu na trasie od przystani początkowej w Sromowcach-Kątach do Szczawnicy dla osoby dorosłej wynosi 42 zł, a do Krościenka - 51 zł. Do ceny należy doliczyć 4 zł za wstęp na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Dzieciom do lat 10 przysługują o połowę tańsze bilety ulgowe. Pienińscy flisacy oferują też zniżkowe ceny dla grup zorganizowanych.

Sienkiewicz zauważa, że najczęściej tratwami spływali turyści wypoczywający w Zakopanem. Przyjeżdżali oni w Pieniny na jednodniowe wycieczki organizowane przez zakopiańskie biura podróży.

Letni sezon był rekordowy pod względem liczby pływających po Dunajcu łodzi. Dziennie na rzece pływało 240 łodzi, z których każdą obsługuje dwóch flisaków. Jak powiedział PAP Jan Sienkiewicz, kryzys ekonomiczny w Europie sprawił, że wielu flisaków pracujących za granicą wróciło w Pieniny, aby obsługiwać łodzie na Dunajcu.

Jedna trasa, dwa warianty

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy przełomem Dunajca od 1934 roku, jednak początki tej atrakcji turystycznej sięgają pierwszej połowy XIX wieku. W organizacji działa blisko 930 członków, z czego czynnych zawodowo jest około 500 flisaków.

Spływ przełomem Dunajca na drewnianych tratwach rozpoczyna się w Sromowcach-Kątach i ma dwa warianty: krótszy - do Szczawnicy i dłuższy - do Krościenka. Trasa do Szczawnicy ma długość 18 km, a jej pokonanie zajmuje 2 godziny i 15 minut. Spływ do Krościenka trwa 2 godziny i 45 minut i jest o pięć kilometrów dłuższy.

#1 | baca_young dnia 16.09.2012 04:27
No cóż ;Flisacy to też "Łodziarka" niech się wiedzie przynajmniej im.Co do rekordowego wzrostu przewozów to ja tak sobie myślę,że to niezupełnie zasługa "stabilnej pogody". Raczej idzie tu o coraz większą "marność" naszych portfeli.Nie stać nas na regularne wczasy dwu lub jednotygodniowe,a wypad (jednodniowy) w Pieniny z flisackim spływem w tle jest realny i cenowo dostępny.Dzieci po powrocie do szkoły są zwykle pytane jak spędziły wakacje...i to jest "zgryz" każdego rodzica

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL