Spotkanie w "Muzeum Wisły" w Wyszogrodzie.Drukuj

Dnia 1 września 2012 roku w Wyszogrodzie odbył się Festiwal Rzemiosł Dawnych. Skorzystaliśmy z zaproszenia organizatorów i spotkaliśmy się na wyjazdowym zebraniu członków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz Towarzystwa Przyjaciół Płocka.

Wśród wielu ciekawych punktów programu, na uwagę zasługuje prelekcja Pawła Śliwińskiego o historii żeglugi na Wiśle oraz zwiedzanie niedawno otwartego Muzeum Wisły. Swoje przemyślenia o dawnej żeglownej rzece Wiśle i przyszłości rzeki Wisły opowiedział kpt. Stanisław Fidelis. Jego słowa można scharakteryzować tak: „Kto poznał raz gorycze i uroki Wisły – Ten już na ślepo pójdzie za nią do końca„. Moderatorem sesji historycznej poświęconej historii żeglugi po Wiśle był Prezes Stowarzyszenia Muzeum Mazowieckiego, Paweł Mieszkowicz.

Podczas spotkania prof. Joanna Górnicka ciekawie opowiedziała o swoich zasłużonych przodkach. Zamożna rodzina przemysłowców Górnickich miała ogromny wpływ na Płock z przełomu XIX i XX wieku. Posiadali statki, elektrownię, przystań wodną, kino. Ich była m.in. secesyjna kamienica przy Tumskiej, gdzie mieści się Muzeum Mazowieckie.


Prelekcji o historii żeglugi na Wiśle wysłuchali również flisacy, przedstawiciele Fundacji SZEROKIE WODY. Tego dnia spotkali się miłośnicy pychówek, batów, żagli rozprzowych, bocznokołowców – przyjaciele rzeki Wisły i historii. Wspominano jak wyglądało życie Tych, co swoje życie związali z rzeką Wisłą.

kpt. Stanisław Fidelis z Płocka oraz Wojciech Rytter

2497
<
#1 | kwis dnia 05.09.2012 12:15
Portal internetowy Wyszogród, miasto z widokiem pisze:

1 września w na rynku w Wyszogrodzie odbył się pierwszy Festiwal Rzemiosł Dawnych. W czasie imprezy można było poznać proces wyrobu dziegciu i smoły drzewnej. Zobaczyć repliki średniowiecznych wyrobów z żelaza oraz poznać sposób wytapiania żelaza z rudy darniowej w tradycyjnym glinianym mazowieckim piecu tzw. kominowym. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty powroźnicze, chętni mogli sami skręcić kawałek powroza. Kowale pokazywali jak dawniej obrabiano żelazo. Na stoisku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej prezentowano powidła z buraków cukrowych, produkt charakterystyczny dla regionu. Dużą atrakcją był występ kataryniarza warszawskiego z papugą Karlosem. W trakcie festiwalu odbył się panel historyczny na temat historii żeglugi na Wiśle, w roli moderatora wystąpił Paweł Mieszkowicz, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego. Paweł Śliwiński, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka opowiadał o dawnych bocznokołowcach a pani prof. Joanna Górnicka wspominała rodzinę Górnickich z Płocka przed wojną właścicieli dużej firmy żeglugowej. W panelu uczestniczyli min. Mariusz Bieniek Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród, Radosław Rybicki Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim województwa Mazowieckiego, prof. Zbigniew Kruszewski Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego, Rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, dr Andrzej Sikorski Dziekan Wyższej Szkoły Biznesu i Zarządzania w Ciechanowie, Jan Milner skarbnik Towarzystwa Naukowego Płockiego, przedstawiciele Muzeum Mazowieckiego w Płocku, radni i mieszkańcy gminy. W czasie imprezy można było zwiedzić nowe wystawy w Muzeum Wisły. Pierwsza poświęcona wyrobowi powideł z buraków a druga guzikom sochocińskim , wyrabianym z muszli rzecznych wyławianych z Wisły także w okolicy Wyszogrodu. Gratulacje dla organizatorów i życzenia dla uczestników festiwalu skierował Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Jacek Michałowski.

pełniejsza fotorelacja na facebooku po zalogowaniu :http://www.facebook.com/media/set/?se...amp;type=1

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL