Wojskowe kutry w miedziowej flocieDrukuj

Po tafli zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most pływają byłe wojskowe jednostki. Są to pchaczo – holowniki, które w warunkach militarnych służą do stawiania mostów pontonowych. Tymczasem na zbiorniku Żelazny Most pełnią zupełnie inne funkcje.

- Są to jednostki bardzo lekkie, bo ważą około 5 ton. Wyposażone są w bardzo silne silniki SW 680 o mocy 184 KM. Stosunek mocy do masy jest bardzo duży, prawie, jak u motorówek. Te maszyny służą przede wszystkim do stawiania mostów pontonowych, a w naszych warunkach do przemieszczania ludzi, sprzętu oraz przepychania dużych ładunków na pontonach. Śruba jednostki obudowana jest dyszą korta co daje uciąg 2 ton na palu. Jest to bardzo przydatne w naszych warunkach, bo jesteśmy w stanie w sposób bezpieczny poruszać się po zbiorniku z dużymi ładunkami - mówi Maciej Gruszczyński, Sztygar Oddziałowy Oddziału Eksploatacji Obiektów Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych.

Kutry nie są szybkie. Bez ładunku, przy pełnej mocy osiągają prędkość około 12 km/h. Z ładunkiem ich szybkość jest o połowę mniejsza. Jednostki rzecz jasna podlegają rejestracji w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu oraz przeglądom w Polskim Rejestrze Statków a załoga, obsługująca kutry, musi posiadać odpowiednie uprawnienia.

- Są to tak zwane patenty wydawane przez wrocławski urząd. Ci ludzie są przeszkoleni w taki sposób, że gwarantują bezpieczeństwo dla firm, które tu pracują oraz pracowników naszego zakładu. W tej chwili mamy dziewięciu stermotorzystów. Ja jestem kapitanem żeglugi. Przyjmując się tu do zakładu, posiadałem już ten patent. Pływałem we Wrocławiu na barkach - mówi Marek Jagielski, stermotorzysta w Zakładzie Hydrotechnicznym KGHM. Oprócz więc zasad BHP i przepisów prawa pracy, załogę kutrów obowiązują przepisy żeglugi śródlądowej.

Składowisko Żelazny Most ma ponad 1300 hektarów, w tym około 700 to tafla wodna, po której pływają te wojskowe kutry i ich załogi.

źródło: miedziowe.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL