Tzw. "transatlantyk śródlądzia" w końcu wypłynąłDrukuj

Największy(? - tę bzdurę powtarzają wszyscy dziennikarze od Onetu, Radia ZET po Gazetę i lokalne redakcje - przy. red.) i najszybszy pasażerski statek śródlądowy w Polsce wypłynął w sobotę 11 sierpnia 2012 r. w pierwszy rejs po jeziorach augustowskich (Podlaskie). Statek zabrał na pokład ponad 300 pasażerów.

W sobotę przed południem odbył się chrzest jednostki. Matką chrzestną była nauczycielka Ewa Wiśniewska – żona starosty augustowskiego, która rozbiła o burtę statku szampana i nadała mu imię Swoboda. Dyrektor Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz powiedział podczas uroczystości, że jest zadowolony, że statek wreszcie wypłynął na wody augustowskie i cieszy się, że to najnowocześniejsza jednostka w Polsce.

Statek ma długość 40 metrów i blisko 6 metrów szerokości. Kosztował ok. 3 mln zł. Pokład dolny wykonany został na styl restauracyjny – z barem. Pokład górny to głównie miejsca siedzące. Pokład ten jest odkryty, dostosowany do tego, by można tam podziwiać piękne augustowskie krajobrazy.

Statek nazywa się "Swoboda" - tak jak jedna ze śluz Kanału Augustowskiego i jeden ze stawów k. Augustowa. To czwarty statek we flocie Żeglugi Augustowskiej; będzie mógł zabrać na pokład 330 osób. Jednostkę wybudowała stocznia Jabo z Gdańska.

Kapitan statku Leonard Okuniewski

Żegluga Augustowska dysponowała dotąd trzema statkami. "Serwy" i "Sajno", które mogą przewieźć po 200 osób, zaś "Perkoz" - 75 pasażerów. Statkiem "Serwy" w 1999 roku pływał podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Z tej okazji powstał specjalny rejs z Augustowa do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, gdzie przebywał wówczas papież. "Swoboda" także ma pływać do Studzienicznej. (PAP)

Od redakcji:

Informacja o tym statku po raz pierwszy pokazała się w lutym 2010 roku. Pisaliśmy o tym tutaj. Potem średnio co pół roku gdzieś w mediach pojawiała się jak odgrzewany kotlet ta sama informacja z tym samym, megalomańskim tytułem "największy statek śródlądowy" - wspolczesna.pl ...

Powtórzę więc - podobnie jak za pierwszym razem - że przecież większym statkiem śródlądowym jest choćby poczciwa BM-500 (56m długości, 7,6 m szerokości):


... o zestawie pchanym nie wspominając (110 m długości, 9 m szerokości):


A większym od "transatlantyka" "Swoboda" statkiem pasażerskim (chodzi o gabaryty) jest choćby "Classic Lady" (43,5 m długości, 6,9 m szerokości) - mazurski hotelowiec choć z racji przeznaczenia zabiera mniej pasażerów. Ale ma za to dużo ładniejszy wygląd :-)

#1 | mlody6825 dnia 13.08.2012 14:08
Dla nich jest duży!.Z pewnością nie widzieli w życiu nic większego od motorówki policyjnej czy kajaka.Z reszta nie ma się co dziwić,jak od kilkunastu(lub więcej)lat nasze rzeki sukcesywnie są przekształcane w "ostoje dzikiej fauny i flory" za sprawa "Ekofilow", a gdy na rzece pojawi się jakiś statek,barka ,czy pchacz(czego z pewnością nie rozróżniają),to jest to wydarzenie na miarę lądowania sondy na marsie.Pozdrawiam wszystkich.
#2 | Magda Sierocka dnia 13.08.2012 14:30
To są piękne rzeczy. Na Warcie gościł niedawno festiwal Missisipi Warta Blues. Organizatorzy namiętnie zapowiadali go tak: zajmiemy całą rzekę, przypłynie 40 barek (sic!) i największy statek - "Łokietek". Był "Łokietek", 9 motorówek i w Gorzowie dodatkowo "Kuna" pod nowymi rządami, dłuższa niż "Łokietek", czego organizator chyba wcześniej nie wiedział, bo na pewno skorzystałby z możliwości zapowiadania obecności na imprezie statku "największejszego"...
#3 | sekwana 2005 dnia 13.08.2012 15:25
Upierdliwi jesteście ! A ja się cieszę, że statek wreszcie zwodowany - a nie zatonął. Czy największy, że mniejszy od zestawu pchanego?
Kiedyś ukazał się artykuł, że największego phallusa ma prof. X. Panienki nękały biednego staruszka. A on miał - cudzy i w formalinie !
#4 | Apis dnia 13.08.2012 18:27
- Jakie pan ma hobby?
- Co proszę?....
- No... konika....
- 21 centymetrów, ale czy można tak o tym... publicznie?

Ale do rzeczy: zacytuję Reńską Fokę z komentarza http://www.zeglug...713#c10971

Statek jest kwadratowo-praktyczny. Ma "czesać kasę" a nie "wyglądać" Wink
#5 | kaczor_g dnia 13.08.2012 21:49
jest to pierwsza rzecz jaką widzę, która w rzeczywistości wygląda lepiej niż na wizualizacji... cieszmy się każdym zbudowanym u nas statkiem - to ważne doświadczenie
#6 | egonzeglarz dnia 16.08.2012 14:38
Mazury takie piękne a ten .......tzw "statek" po prostu brzydki,wolałbym popływać na sękatej desce niż na czymś takim ,Turysta już nie jest jak dawniej i nie wsiądzie w byle pływadło...może faktycznie lepiej wyglądałby z kołem łopatkowym z przodu :-))
#7 | RyszardL dnia 19.08.2012 12:25
Tzw. nowoczesny wygląd często kłóci się z ogólną harmonią jednostki. Ten jakoś wyjątkowo nie przyciąga oka. Te zebrowate fragmenty kadłuba powinny mieć jednolity kolor, niebieski, tak jak reszta kadłuba. Ale najbardziej mi nie odpowiada nazwa. Raczej powinna mieć związek z czymś regionalnym, jak nazwą ptaka czy też jeziora. Czegoś, co kojarzy się z pojezierzem. A ta "Swoboda" jakoś gryzie. Tam jest śluza o tej samej nazwie, ciekawe skąd się ta nazwa w ogóle wzięła. Aha, czy toś wie, jakie są inne wymiary jednostki i prędkość.
#8 | Apis dnia 20.08.2012 11:42
Nowoczesny wygląd może nie tylko być harmonijny, ale świetnie współgrać z funkcją. Przykład z Londynu (szkoda, że się nie wzorowano: tez katamaran, tez bierze sporo ludzi) - kliknij aby powiększyć.

www.exceltrvl.net/article/London/CityCruises.jpg

Według http://www.zeglug...towska.pl/ 'Swoboda rozwija prędkość 28 km/h
#9 | RyszardL dnia 22.08.2012 14:25
Fakt. "Anglik" wygląda bardzo przyjemnie dla oka. Ciekawe, czy na projekt "Swobody" rozpisany był jakiś konkurs. Prędkość istotnie imponująca, jak na rzeczny statek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL