Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Jednak małe jest piękne...Drukuj

Nawiązując do mojego artykułu „Czy małe jest piękne” postanowiłem od czasu do czasu odpowiedzieć na to pytanie posługując sie przykładami miejscowości leżących wzdłuż Odry. Powiedzenie że „małe jest piękne” sprawdza się w stu procentach w przypadku Bytomia Odrzańskiego. Miasteczko choć niewielkie, ma do zaoferowania naprawdę wiele.

Największym atutem jest nie markowane zwrócenie się w stronę Odry, a jedną z głównych atrakcji tego kraju jest nadbrzeżna skarpa - rozciągająca się od Nadzoru Wodnego do przeprawy promowej. Największą atrakcją jest niewątpliwie molo spacerowe zbudowane na przęsłach starego mostu. Nie obyło się przy tym bez protestów zwolenników odbudowy mostu, ale zdaniem burmistrza Bytomia Odrzańskiego most ten nie zostanie nigdy odbudowany gdyż nie ma to uzasadnienia komunikacyjnego.

I przy tej okazji krótka historia bytomskiego mostu: pierwszą, stałą przeprawę przez rzekę zbudowano w latach 1609 - 1611. Była to konstrukcja ziemno-drewniana. Most stalowy powstał ze składek społecznych i stanął w 1907 roku. Był on dziełem zielonogórskiej firmy Beuchelt, która była prawdziwym potentatem w dziedzinie mostów stalowych. Przeprawa była konstrukcji stalowej o wypiętrzonej wysoko kratownicy. Miała dla miasta znaczenie kluczowe gdyż aż do rozpoczęcia II wojny światowej pobierano opłatę mostową. Konstrukcję wysadziły wycofujące się oddziały niemieckie w styczniu 1945 roku. Próbę jego odbudowy podjęto w latach 60, ale na wylaniu nowego betonowego wieńca na jego filarach się skończyło.

Przez ozdobną bramę, która nawiązuje do dawnego wyglądu mostu wchodzi się na 140-metrowe molo, z którego prawie że z nad nurtu rzeki roztacza się piękny widok na Odrę. No i nadrzeczna skarpa. Nie dziwię się, że twórcy projektu chwalą się, że będzie najładniejszym miejscem spacerowym wzdłuż całej Odry. Sama skarpa to alejki spacerowe, dekoracyjne schody i belwedery (wg Wikipedii Belweder – wł. belvedere od bello - piękny, vedere - widzieć – w architekturze ma dwa znaczenia: budowla ogrodowa położona na wzgórzu, w ciekawym otoczeniu, z której roztaczał się rozległy widok na kompozycję ogrodu., czyli punkty widokowe z fontannami i oświetlenie parkowe na trzech poziomach).

W realizację przebudowy skarpy włożono na pewno wiele wysiłku, tylko jak długo będzie zachwycać swym pięknem? Być może bytomska społeczność w przeciwieństwie do tych wielkomiejskich i „wielokulturowych” bardziej doceni to, co im z ratusza spadło. Nie będę opisywał uroku bytomskiego rynku i przepięknych renesansowych kamieniczek. Tu po prostu trzeba być i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


A przyjechać jest po co. Mając rowery można - po przeprawieniu się przez Odrę chyba jedyną na Odrze osobową przeprawą łodzią - udać się do niedalekiego Karolatu, czyli Siedliska.

Sam Karolat, gdyż jest to jego przedwojenna nazwa w XIX wieku i okresie przedwojennym był modną i chętnie odwiedzaną miejscowością. Poprzez mnogość restauracji, alejek spacerowych, romantyczną architekturę czy też majowe kwitnienie bzów, wieś przyciągała rzesze turystów z Nowej Soli, Głogowa czy też Kożuchowa.

Członkowie Fundacji Karolat w celu przywrócenia turystycznego charakteru wsi zabiegają o odbudowę wieży widokowej na przykościelnym wzgórzu, dawniej nazywanym wzgórzem Adelajdy. Wieża została zburzona po wojnie i do dziś nikt się nią nie interesował. Pomysł na jej odbudowę zrodził się już jakiś czas temu. Gdyby udało się koncepcję wprowadzić w życie, Siedlisko mogłoby stać się kolejnym ciekawym punktem na turystycznej mapie powiatu. Jest to na razie pomysł, ale znając zaangażowanie lubuskich miłośników historii na pewno w niedalekiej przyszłości doczeka się realizacji.

Różnorodność atrakcji zacznie przyciągać turystów przez cały rok. Każdy znajdzie tutaj coś, co będzie mu się podobało. Przede wszystkim jednak dobrze będą się tu czuć miłośnicy rowerowych wędrówek. Bytom Odrzański jest idealnym miejscem dla tych, dla których podróżowanie to nie tylko zwiedzanie i robienie zdjęć, ale przede wszystkim wędrówka bocznymi, mniej uczęszczanymi szlakami, które nierzadko są dużo bardziej ciekawe niż powszechnie znane i okrzyczane atrakcje.

Janusz Fąfara
Materiały źródłowe: www.karolat.pl
#1 | Fidelis dnia 31.07.2012 18:53
Kiedyś już pisałem o tym pięknym malowniczo położonym nad Odrą miasteczku,w 2009r miałem możliwość świadczyć usługi pasażerskim stateczkiem,na pokład którego zabierałem 110 pasażerów.Nie znam ani nad Wisłą,ani nad Odrą,tak urokliwego miasteczka.Po pracy chodziliśmy z załogą do małego barku mieszczącym się na podświetlonym pięknie odrestaurowanym rynku na wspaniałą golonkę.Przy stoliku rozważaliśmy o gospodarzu tego zadbanego miasteczka,skąd i jakimi dysponuje funduszami,nie ma tu przemysłu ani żadnych większych zakładów przemysłowych,a miasto wygląda bajecznie ,czyste odmalowane domki na Odrzańskiej skarpie z wijącymi się alejkami w poprzek i w dół aż do samej Odry z pięknym nabrzeżem i mariną sprawia wrażenie jakby tym miasteczkiem władał i zarządzał szejk albo sułtan.Z podziwem przyglądałem się staremu przewożnikowi w ciężkiej blaszanej łodzi jak skrzętnie operuje wiosłem na śrubkę,Pan Stanisław od lat jest jest przewożnikiem w Bytomiu Odrzańskim,który musi posługiwać się wiosłem,bo za motor przyczepny musiał by płacic podatek od swojej profesji.Często go wspominam był dla nas uczynny i rozbrajająco rozmowny a tak na marginesie to Pan Stasiu przypomina mi postać przewożnika z nad Wisły tez starszego Pana,który za jeden kurs przez Wisłę ( ciągnołem na pojazdki) w Czerwińsku n/ Wisłą dawał mi 50 groszy,a było to prawie 60 lat temu.To prawda Panie Januszu ,,Małe jest piękne..."Taki bogaty Głogów i do tego z taką tradycją i łodziarską i stoczniową,może się tylko pochwalić zachwaszczonym portem katedralnym i pełnymi brzegami pokrzyw po obu brzegach Odry,tak przynajmiej było w 2009r.
Serdecznie Pana pozdrawiam
kpt . St. Fidelis
#2 | przylodz dnia 01.08.2012 20:04
Panie Januszu, cieszę się, że jeszcze ktoś prócz mnie postanowił sławić Bytom Odrzański, Niedoceniane, posiadające swój własny, niepowtarzalny klimat, nadodrzańskie miasteczko. Dziękuję też Kapitanowi Fidelisowi za to, że zechciał skomentować w tak piękny sposób ten świetny zaiste artykuł.
#3 | koj dnia 03.08.2012 12:09
Straszny ten Bytom Odrzański, toż nad rzeką mają królować chaszcze i śmieci!
Poważnie - piękne miasteczko!!!
#4 | przylodz dnia 03.08.2012 19:46
Rzeczywiście jest to przepiękne miejsce na Ziemi i jeszcze w dodatku aktywne. Chciałbym zaprosić wszystkich na imprezę. poniżej plakat:


STOWARZYSZENIE TURYSTYKI I REKREACJI WODNEJ
"WIR"

w Bytomiu Odrzańskim
ZAPRASZA
w sobotę 25 sierpnia 2012 r. o godz.10.00
do PORTU w Bytomiu Odrzańskim na:

II zlot łodzi motorowych

Harmonogram imprezy:
10.00 - zbiórka łodzi w porcie
11.00 - odprawa sterników
11.15 - oficjalne otwarcie imprezy, powitanie gości
i uczestników
11.30 - parada łodzi motorowych
12.30 - otwarte Regaty Wioślarskie na Kanu
o PUCHAR Prezesa Stowarzyszenia Turystyki
i Rekreacji Wodnej „WIR”
15.00 - ogłoszenie wyników Regat , wręczenie Pucharu
i pamiątkowych dyplomów
15.30 - parada łodzi motorowych
16.30 - zakończenie oficjalnej części imprezy
17.00 - wspólne ognisko i grill na cyplu
ZAPRASZAMY
UWAGA:
Prosi się uczestników o potwierdzenie uczestnictwa telefonicznie
pod nr. 503069850 lub e-mail:
#5 | hundeman dnia 04.08.2012 20:35
Z posiadanych informacji wiem że Głogów odkupił od prywatnego właściciela nabrzeże przy katedralnym i ma tam powstać nabrzeże dla pasażerki i mniejszych jednostek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL