Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Największa i najwyższa barka na Wiśle. Zasłania WawelDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 17.07.2012 10:54:22
  • 3128 czytań
  •  9 komentarzy
Naprzeciw Wawelu zacumowała nowa barka - "Stefan Batory". Znajdzie się na niej centrum konferencyjne na 400 osób. Na razie jest jeszcze w budowie. - Wygląda jak lotniskowiec! - narzeka plastyk miejski.

To największa ze wszystkich barek, które cumują nad Wisłą w centrum Krakowa. Składa się z trzech pokładów: na dolnym znajdzie się restauracja, na środkowym - przestrzeń konferencyjna, a na najwyższym - kawiarnia z tarasem widokowym. Całość wzniesie się na wysokość 9,3 metra powyżej lustra wody. Długość kadłuba wynosi 54 metry.

- Zależało mi na stworzeniu kawałka sympatycznej przestrzeni o wyjątkowym wyrazie. Chciałem, by ta barka wyróżniała się swą formą od innych - mówi projektant Adam Paniak. Zaznacza, że barka jest jeszcze w budowie - w przyszłości jej konstrukcja zostanie przykryta białym płótnem żeglarskim. Z zewnątrz widać będzie tylko poszycie.

Gdzie nie spojrzeć, tam zasłania

Na razie barka budzi jednak kontrowersje. Początkowo cumowała bezpośrednio przed Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", wywołując komentarze internautów. "Kiedy jest się na bulwarze pod Mangghą, zasłania widok na Wawel, wystaje ponad mosty i bulwary. Z kolei z poziomu bulwarów pod Wawelem zasłania Mangghę" - ubolewał ktoś na forum dyskusyjnym www.skyscrapercity.com.

Zastanawiano się też, czy na wodzie można postawić wieżowiec, i wieszczono, że gdy konstrukcja poszybuje za bardzo w górę, na wieki pozostanie uwięziona pod Wawelem, bo nie będzie się mogła zmieścić pod żadnym mostem. Ale znaleźli się też obrońcy barki: "Gdyby jej fikuśny daszek przykryć podobnym kolorem co dach Mangghi, a ją samą pomalować na jasny kremowy kolor, świetnie by razem wyglądały".

Teraz barka przesunęła się, lekko odsłaniając widok na Mangghę. Docelowo ma zacumować pod Wawelem. Z tym mogą być jednak problemy. - Chcieli, abym wydał zgodę na cumowanie tej barki pod Wawelem, ale stanowczo odmówiłem. Na razie wygląda jak lotniskowiec! Zakole Wisły to miejsce wyłącznie dla tych barek, które przypominają tradycyjne formy, np. galar - mówi Jacek Stokłosa, plastyk miejski.

"Stefan Batory" ze Szczecina

Właścicielem barki jest firma Lech Haliny i Leszka Bętkowskich, do której należy też galar zacumowany pod Wawelem. W zakolu Wisły firma wydzierżawiła w sumie cztery pale cumownicze.

Leszek Bętkowski apeluje, by z wydawaniem opinii na temat wyglądu nowej barki poczekać do września, gdy będzie wykończona. Zdradza, że "Stefan Batory" (tak nazywa się barka) przypłynął ze Szczecina, gdzie przed laty działał na nim mały zakład dziewiarski. Po przybyciu do Krakowa barka była cztery lata remontowana. Teraz znajdzie się na niej centrum konferencyjne na 400 osób. - W Krakowie brakowało takiego obiektu - podkreśla Bętkowski.

Według Adama Paniaka, jeśli barka zacumuje pod Wawelem, nikomu widoku nie przysłoni. - Jeśli miałaby komukolwiek coś zasłonić, to tylko osobom płynącym Wisłą bardzo blisko barki - dodaje Paniak.

Halina Szłapa z Zarządu Infrastruktury Sportowej uspokaja, że nie wystarczy wydzierżawić pale, by móc zacumować tam dowolną łódkę czy barkę. - Właściciel danej jednostki pływającej musi przedstawić nam komplet dokumentów i certyfikatów, w tym pozytywną opinię plastyka miejskiego - mówi Szłapa, która też przekonuje, że na wizualizacji przedstawionej urzędowi barka wygląda znacznie ładniej. Trzeba więc jeszcze poczekać na ostateczny efekt.

Obecnie w Krakowie na Wiśle kołysze się 11 barek. Pełnią one najróżniejsze funkcje - głównie restauracyjno-kawiarniane, ale też noclegowe. Na niektórych odbywają się również koncerty. Centrum konferencyjnego jeszcze nie było.

źródło: krakow.gazeta.pl
#1 | marek56 dnia 17.07.2012 16:16
Zasłania ? jak się uprzemy to z poziomu gruntu (bulwaru) wszystko co stanie przy bulwarze na pewnych kierunkach będzie zasłaniać. Raczej chodzi tu o to, że może to być konkurencja dla mangghi.
#2 | Mariner76 dnia 17.07.2012 16:53
A tą barkę to kiedy własciciel sprowadził do Krakowa i pierwotnie co to była za jednostka?I aż ze Szczecina?
#3 | marek56 dnia 17.07.2012 16:59
Ze Szczecina bo pewnie ściągnięta z "na zachód od Odry". Natomiast kiedy się pojawiła w Krakowie to nie mam pojęcia. Pewnie trzeba by zapytać armatora Smile.
#4 | mkrakowiak74 dnia 17.07.2012 20:11
Barka ta została przyprowadzona ze Szczecina ponad 10 lat temu. Początkowo była "adoptowana" systemem gospodarczym... W ostatnich latach rozpoczęto modernizację na podstawie dokumentacji technicznej...

Przypadkiem we wrześniu 2011 popełniłem kilka fotek tego statku w stanie surowym oraz jego otoczenia, tj, portu Firmy "Lech" w Wawrzeńczycach na lewym brzegu rzeki Wisły, km 111...

Do Andrzeja przesyłam fotki z prośba o fachowe ich zainstalowanie...Smile

pozdrawiam
#5 | Apis dnia 18.07.2012 10:21
Dokładam je zgodnie z wolą Mariana - @mkrakowiaka

Flash not found
#6 | Mariner76 dnia 18.07.2012 11:25
To jest jedna ztych barek sprowadzona w 1999 roku która miala incydent w Warszawie z jednym z mostów?
Pamietam w porcie w Sandomierzu bylo ją widac z daleka ze wzgledu na wysokosc przypominało to mocno zniszczony hotel.
#7 | marek56 dnia 18.07.2012 16:50
Sporo pracy przy przebudowie tej barki. Do tego w mocno spartańskich warunkach. Stocznia Złotniki Smile. Duże brawa dla Firmy LECH. Byłem tam w ostatnią niedzielę, chciałem z bliska zobaczyć jak to wygląda.
Najgorsze tylko to, że lokalizacja portu-stoczni jest mocno niekorzystna. W górę nieprzejezdna śluza Przewóz, w dół słynne skały na 119 km. Pozostaje tylko czekać na wysoką wodę aby się stamtąd wydostać.
#8 | koj dnia 19.07.2012 16:28
...lub też Marku pozostaje czekać na dwa stopnie wodne tj. "Niepołomice" i "Podwale" Wink
#9 | marek56 dnia 19.07.2012 20:26
Chyba jednak szybciej przyjdzie wysoka woda Wink

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL