Dni Odry w SzczecinieDrukuj

W najbliższy weekend w Szczecinie tradycyjnie powitamy uczestników Flisu Odrzańskiego. Najważniejszym wydarzeniem Flisu będą Dni Odry, podczas których nie zabraknie parady jednostek, tradycyjnej Chaty Flisackiej z przysmakami kuchni ulanowskiej, czy rejsów rodzinnych po Odrze.

Tradycyjny Flis Odrzański wyruszył 4 lipca z Wrocławia, płynąc m. in. przez Ścinawę, Bytom Odrzański i Krosno Odrzańskie. Uczestnikami Flisu są żeglarze, którzy na swoich jednostkach przepłyną do Szczecina w sobotę (14 lipca) o godz. 12.00. W Ścinawie zbudowana została tratwa flisacka, którą flisacy z Ulanowa będą spławiać do Szczecina, prezentując dawną technikę budowy i transportu drewna wodą. Na jednostce Wyższej Szkoły Ekonomiczno- Turystycznej będą prowadzone badania czystości wody w Odrze i gromadzona dokumentacja fotograficzna zmieniającego się obrazu Odry.

Tegorocznym Dniom Odry po raz kolejny towarzyszyć będą warsztaty ekologiczne „Poznajemy akweny Szczecina i ich tajemnice”. To już trzecia edycjaprogramu, w którym wezmą udział szczecińscy gimnazjaliści i licealiści. 12lipca w Gozdowicach do Flisu dołączą uczniowie szczecińskich szkół wraz z nauczycielami i pracownikami szczecińskich uczelni. Uczniowie prowadzić będą badania czystości wody na pływającym laboratorium i poznawać walory turystyczne Doliny Dolnej Odry Natura 2000. Podczas zajęć młodzież będzie pobierać próbki wody, a następnie analizować wyniki zanieczyszczeń rzeki. Program trwa przez cały rok– łącznie weźmie w nim udział 3 tys. dzieci i młodzieży.

Wśródmieszkańców Szczecina dużą popularnością cieszy się zwiedzanie jednostek, dlatego przy nabrzeżu zacumuje okręt marynarki wojennej ORP Lublin oraz niemieckie oldtimery: Hamburger Schute, Canopus, Aurora, Concordia.

Każdy będzie mógł odbyć rejs na szczecińskich statkach Odra Queen lub Peene Queenoraz na śródlądowych, niemieckich oldtimerach: Anna i Volldampf. Trasa rejsów:w górę rzeki Odry Zachodniej (Wały Chrobrego – Siadło Dolne). Wejściówkibędzie można odebrać bezpośrednio przed rejsem przy jednostkach rozstawionych przy Wałach Chrobrego i Nabrzeżu Wieleckim.

Wszystkie jednostki rozstawione będą przy Wałach Chrobrego przy nabrzeżu od Dworca Morskiego aż do wysokości Trasy Zamkowej. Stoisko Laboratorium pod chmurką i Chata Flisacka rozmieszczone zostaną przy Bulwarze Chrobrego. Tam również zacumuje tratwa flisacka.

źródło: morzaioceany.pl
#1 | Piotr_Uraz dnia 11.07.2012 21:34
Flis wyruszył z Urazu. Port Uraz wystawił 4 jednostki, w tym Arkę, która do Gozdowic będzie pełnić funkcję jednostki flagowej.To, że Wrocław może mieć coś wspólnego z Flisem Odrzańskim uważam za świetny żart.
#2 | Apis dnia 11.07.2012 21:46
Kiedyś Flis wyruszał z Brzegu... Jak to wszystko schodzi na psy...
#3 | Szygy dnia 14.07.2012 13:18
Dni Odry w Szczecinie to jedno wydarzenie a Flis Odrzański świętowany w miejscowościach po drodze spływu tratwy to druga sprawa. Flis Odrzański zasługuje na swój oddzielny temat i relacjonowanie go na bieżąco. Portal i forum jest jednak na to wydarzenie głuche i ślepe. To przykre i jestem zawiedziony Sad
#4 | Apis dnia 14.07.2012 18:23
Nie mamy swojego korespondenta na pokładzie jakiejś jednostki flisowej a NIGDY NIKT NIC do nas nie napisał z trasy... Pani Marszałek kilka razy osobiście wręczałem wizytówkę z namiarami na nasz portal oferując medialne wsparcie. http://www.zeglug...admore=421
#5 | Szafranek dnia 15.07.2012 10:14
Piotrze kiedy chodzi o pieniądze to to nie są żarty,na pewno pamiętasz pierwsze flisy przypomnij sobie ilu było sponsorów jakie były założenia i jakie hasła były głoszone.Dziś prze de wszystkim nie ma już ludzi bez interesownych nie ma tego ducha i zainteresowania łodziarką szuwarowo bagienną,bo po raz nie ma szkoły,po dwa nie ma po czym pływać,a po trzy jak mówi obecny Retman z Ulanowa on nie widzi następców w swojej profesji a to już jest początek końca nie ste ty. Mam cichą nadzieję że to się odwróci.Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#6 | larex dnia 21.07.2012 07:58
Miałem pierwszą okazję bytu na budowie i spływie tratwą- oto fotorelacja z 17 Flisu Odrzańskiego:
https://profiles....9058721265

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL