Baltic Rail i Bałtycki Terminal KontenerowyDrukuj

11 maja po raz pierwszy na Bałtycki Terminal Kontenerowy przyjechał z Dąbrowy Górniczej pociąg z kontenerami należący do międzynarodowego operatora kolejowego Balic Rail. Jest to efekt podpisania przez Bałtycki Terminal Kontenerowy umowy z Baltic Rail na obsługę kontenerów transportowanych przez tego operatora. Kontrakt oznacza nie tylko pozyskanie nowego partnera, ale też kolejny krok w kierunku realizacji koncepcji intermodalnego korytarza europejskiego Bałtyk – Adriatyk.

„Rozpoczęcie współpracy z Baltic Rail AS oznacza dla BCT nie tylko wprowadzenie kolejnego operatora kolejowego i zwiększenie liczby kontenerów przeładowywanych na naszym terminalu. Jest przede wszystkim pierwszym krokiem w kierunku realizacji koncepcji intermodalengo korytarza Bałtyk – Adriatyk. Dzięki dwóm kolejowym połączeniom w tygodniu, będziemy w stanie obsługiwać ładunki czeskie, słowackie, słoweńskie, austriackie i węgierskie. Po latach dominacji wielkich hubów zachodnioeuropejskich (Hamburga, Bremerhaven i Rotterdamu) na tych rynkach, Gdynia na powrót staję się dla nich realną i efektywną alternatywą do realizacji przewozów kontenerowych” – powiedział Piotr Frąckowiak, Intermodal Manager w BCT.

Korytarz Bałtyk – Adriatyk wpisany w program TEN-T Unii Europejskiej rozpoczynający się w portach polskich i kończący w portach Chorwacji, Słowenii i Włoch pozwala na szybki, tańszy i bardziej ekologiczny transport ładunków. Obecnie większość ładunków z północy na południe Europy musi jechać TIRami lądem albo morzem naokoło Europy. Baltic Rail to obecnie jedyny operator kolejowy w BCT nastawiony na ruch transgraniczny. Współpraca z nim zwiększa zasięg BCT, który może teraz sięgać po ładunki w głąb Europy. Pociągi z BCT będą jeździły do Dąbrowy Górniczej dwa razy w tygodniu dając połączenie z Austrią i Słowenią.

Europejskie Korytarze Transportowe będą również jednym z tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Bałtycki Terminal Kontenerowy zaprasza szczególnie na sesję „Europejskie korytarze transportowe Północ-Południe”, której jest gospodarzem. Sesja odbędzie się 15 maja, o godz. 11. 30 w hotelu Qubus. Dodatkową atrakcją tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie też przygotowany przez BCT, kontener z makietą kolejowych połączeń intermodalnych Gdynia – Rijeka. Kontener będzie można zobaczyć na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, od niedzieli wieczór do środy włącznie.

źródło: morzaioceany.pl
#1 | Apis dnia 15.05.2012 08:00
Niewpisanie Odry do TEN-T było - jak widać - komuś na rękę. Cała ta gadka o "braku wody w Odrze" to ściema...
#2 | darpo23 dnia 15.05.2012 13:31
to wszystko mogło dotrzeć wodą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL