Zbiornik Racibórz już pełen... niekompetencji urzędnikówDrukuj

Przez niekompetencję urzędników opóźnia się budowa zbiornika Racibórz Dolny. Przepadły już unijne pieniądze na ten cel: 300 mln zł. Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Gigantyczny polder ma powstać w woj. śląskim. To system obwałowań obejmujący powierzchnię 26 km kw. Według planów podczas wezbrań rzeki Odry ma przyjąć 185 mln metrów sześciennych wody i uchronić przed zalaniem naodrzańskie gminy.

Jeszcze kilka miesięcy temu zapewniano, że prace będą mogły ruszyć w 2012 roku i zakończyć się do 2015. Kluczem miało być uzyskanie przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach pozwolenia na budowę. Wniosek o nie został złożony do wojewody śląskiego. Ten jednak uznał, że dokument jest niekompletny.

- Brak w nich odpowiednich map z podziałem na konkretne działki, uzgodnień z zarządcami dróg, tzw. decyzji wodnoprawnej - wylicza braki w dokumentacji Katarzyna Kuczyńska z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wojewoda wezwał RZGW do uzupełnienia dokumentacji, ale odpowiedzialni za to urzędnicy nie zdążyli tego zrobić w terminie i w efekcie muszą przygotować wniosek na nowo. W RZGW dowiedzieliśmy się, że poprawiony wniosek o pozwolenie na budowę zostanie prawdopodobnie złożony w czerwcu. Ale już wiadomo, że prace nie rozpoczną się w tym roku i nie zakończą w 2015. A to oznacza, że Polska straciła unijne dofinansowanie na tę inwestycję, konkretnie 300 mln złotych.

To duża strata, koszt inwestycji oszacowano bowiem na 1,7 mld zł.

- Według nowych propozycji inwestycja w Raciborzu ma się obywać bez udziału funduszy unijnych - potwierdza Magdalena Sikorska, rzeczniczka Ministerstwa Środowiska. - Obecnie planowanym terminem zakończenia prac jest rok 2017. Powinny się rozpocząć najpóźniej na przełomie 2013 i 2014 roku.

Opóźnienia w budowie zbiornika sięgają już ponad pięciu lat.
źródło: Tomasz Kapica - NTO
#1 | darpo23 dnia 11.05.2012 20:50
Pięć lat ? to kpina , brakuje zera. Bo to Polska właśnie. Odpowiedzialni urzędnicy podejmują nieodpowiedzialne. decyzje ale za to zgodne z literą prawa. Budowa nawet się nie zacznie w przyszłym roku bo kryzys zagląda już nie bocznymi drzwiami , ale wali frontowymi.
#2 | koj dnia 12.05.2012 13:36
Nawet ekologów z WWF nie potrzeba, by zablokować tą inwestycję...###,
#3 | Szafranek dnia 12.05.2012 16:30
Chroniczny brak gospodarza i odpowiedzialności za gospodarkę wodną.To nie pierwsze i nie ostatnie pieniądze,które przepadły i przepadną.Przecież my jesteśmy bogatym krajem bardzo dobrze rozwijającym się ,nam jakichś tam nędznych euro nie trzeba.Rozpieprzymy ten kraj bez cudzych funduszy. Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#4 | mlody6825 dnia 13.05.2012 13:10
Ciekawe co będzie z odpowiedzalnoscia,"URZĘDASÓW",za źle podjęte decyzje,tudzież nie ukończenie w czasie powierzonego im zadania???!!!
#5 | roman63 dnia 14.05.2012 07:26
http://isap.sejm....amp;type=2

str: 236!!! i wszystko jasne!!!
#6 | marek56 dnia 14.05.2012 18:02
@roman63 - I o to chodzi !!! Bo już dawno zdecydowano, że u nas mają być tylko skanseny i rezerwaty, do których łaskawie wpuści się wybranych zwiedzających aby sobie obejrzeli te wspaniałe dzikie rzeki środkowej Europy.
Tak quźwa trzymać ! Będzie dobrze !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL