Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Niemcy zarabiają na naszych wodach - my nie potrafimyDrukuj

We wtorek, 8 maja, w godzinach wieczornych przybył do Gdańska wycieczkowiec rzeczny Joahannes Brahms. Na czas sezonu letniego Gdańsk stanie się portem bazowym dla śródlądowego statku pasażerskiego, w jego kilkunastu rejsach do Kaliningradu.

Statek przybył z morskich i śródlądowych dróg wodnych na pograniczu Polski i Niemiec drogą morską, wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, specjalnie przygotowany na tę nietypową dla niego podróż. Wszystkie okna na niższym pokładzie pasażerskim (którego poziom "podłogi" znajduje się pod, a "sufit" - nad linią wodną) zostały zaślepione specjalnymi pokrywami, a dodatkowo - okna w dziobowej i rufowej części - prowizorycznymi osłonami wykonanymi z grubej sklejki.

Jednostka, której operatorem jest Hansa Touristik (dawniej Hansa Kreuzfahrten; znana także z zajmowania się na rynkach niemieckojęzycznych organizacją turystyczną rejsów i marketingiem pełnomorskich statków pasażerskich portugalskiego armatora Classic International Cruises - Athena, Princess Danae i Funchal), od 13 lub 19 maja rozpocznie cykl zaplanowanych 14 lub 15, trwających po 7 dni, rejsów wycieczkowych rozpoczynających się i kończących w Gdańsku, z zawinięciami do Tolkmicka, Kaliningradu i Elbląga. Najtańsze miejsca na te rejsy, przy bukowaniu do listopada ub. r., można było wykupić za ok. 1200 euro; po 1 lutego ceny kształtowały się (w zależności od kategorii) w granicach od ok. 1300 do 1500 euro za miejsce w kabinie dwuosobowej i 1780 do 2180 euro przy jednoosobowym wykorzystaniu kabiny.

Zainteresowanie rejsami po Zalewie Wiślanym jest niemałe. Oferta rejsów na Johannes Brahms, z językiem pokładowym niemieckim, skierowana jest głównie na rynek niemieckojęzyczny, ale sprzedaż biletów na rejsy z Gdańska do Kaliningradu odbywa się m.in. na rynkach północnoamerykańskim i australijskim.

Johannes Brahms został sprowadzony na podobne rejsy po Zalewie Wiślanym już w zeszłym roku. Zanim zaś przybył w bieżącym sezonie do Gdańska, otworzył sezon zawinięć wycieczkowców śródlądowych w Szczecinie - 26 marca 2012 wieczorem zacumował przy Nabrzeżu Wieleckim w pobliżu Wałów Chrobrego. Wizyta w Szczecinie, inaugurująca tamtejszy tegoroczny sezon zawinięć wycieczkowców rzecznych, odbyła się w ramach rejsu między Berlinem, a Stralsundem, przez wielką podnośnię (śluzę windową) w niemieckim Niederfinow (różnica poziomów 36 m) i przepłynięciem z kanału Odra-Havela w kierunku Odry.

Po kilkunastu rejsach po Zalewie Wiślanym, Johannes Brahms powróci w rejon granicy polsko-niemieckiej by odbyć podobne rejsy między Berlinem, a Stralsundem, przez Zalew Szczeciński i wokół niemieckiej wyspy Rugia, we wrześniu i październiku (Szczecin spodziewa się w tym roku łącznie niemal 90 zawinięć 9 jednostek śródlądowych z ok. 8000 pasażerów na pokładach, głównie z Niemiec, Szwajcarii, Francji i Wielkie Brytanii).

Johannes Brahms - charakterystyka podstawowa
rok budowy - 1998
długość - 81,95 m
szerokość - 9,50 m
zanurzenie - 1,14 / 1,3 m
prędkość - 18 km/h
pokładów pasażerskich - 3 (zamkniętych - 2)
kabiny pasażerskie - 40-42, wszystkie zewnętrzne, po 11 m kw.
liczba miejsc pasażerskich - 80-84
liczba miejsc dla załogi - 21
pomieszczenia i oferta dla pasażerów: restauracja, Lounge Bar, foyer, pokład słoneczny, sklepik.

źródło: PioSta - portalmorski.pl
Zdjęcia: Jakub Bogucki
#1 | Marand dnia 10.05.2012 10:16
Biorac pod uwage atrakcyjnosc tamtejszej okolicy, takich kabinowcow powinno byc tam o wiele wiecej. Zegluga na tym odcinku takze nie sprawia wiekszych problemow, wiec wlasnie Niemcy podsuwaja pomysl panom armatorom... moze wedlug przyslowia: pieniadze leza na ulicySmile
#2 | sekwana 2005 dnia 10.05.2012 16:13
Kiedyś taki wycieczkowiec spotkałem w Krynicy Morskiej. Starsza pani pytała, czy bilet może kupić. Marynarz z politowaniem jej wyjaśniał, że ceny od 2 tysięcy, euro. Babcia z kamiennym spokojem zapytała, czy w tej cenie są posiłki, czy będzie osobno za nie płacić... Nie doceniamy także krajowego popytu.
#3 | tricity dnia 11.05.2012 23:57
Czy na mapce rejsu jest błąd , czy nie będą korzystać z wewnętrznej drogi do Wisły ?
Myślę że most pontonowy tu na drodze stoi ...Szkoda można by pokazać "śródlądowe wrota Gdańska" czyli Przegalinę , sporo tam się teraz dzieje.
Gdzie cumuje teraz?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL