Prom na sprzedażDrukuj

Prom, który kursował po rzece Nogat, ma zostać sprzedany do końca kwietnia. To konsekwencja decyzji zarządzającego przeprawą starostwa w Elblągu. W marcu zdecydowano o likwidacji przeprawy, która łączyła powiaty nowodworski i elbląski (także Pomorze z Warmią i Mazurami).

Prom o wdzięcznym imieniu Wacław II, którego wartość opiewa na około 400 tys. zł, został zakotwiczony na przystani. Co ciekawe, jedna z organizacji pozarządowych z powiatu nowodworskiego wyraziła chęć przejęcia od elbląskiego starostwa zarządzania przeprawą. W tej sprawie prowadzone są rozmowy.

- Z promu, który działał cały rok, korzystali mieszkańcy Kępin Małych i Kępin Wielkich, właściwie jednej wsi podzielonej rzeką - mówi Tomasz Rusinowicz, sołtys Kępin Małych. - Są rolnicy, którzy po drugiej stronie Nogatu mają swoje pola. Po likwidacji promu musimy nadłożyć drogi, by dostać się na drugi brzeg.

Utrzymanie i działalność promu kosztowała zdaniem samorządowców elbląskich zbyt wiele - rocznie 350 tys. zł. Na dofinansowanie nie zgodziły się również powiat nowodworski i gmina Nowy Dwór Gd. O wsparcie już w roku ubiegłym zwracali się elbląscy samorządowcy, którzy argumentowali, że drogą prowadzącą na Mierzeję Wiślaną, którą łączy prom, jeżdżą turyści, a to powiat nowodworski czerpie dochody z wczasowiczów.

Pojawiły się także głosy, że klientów przeprawie zabrał wybudowany w 2003 r. most stały na Nogacie w Kępkach (inwestycja powiatu nowodworskiego).

- Mamy zbyt mały budżet, by wspierać finansowo elbląski prom - mówi starosta powiatu nowodworskiego Ewa Dąbska. - Uważam jednak, że przeprawę można utrzymać. Jest stowarzyszenie zainteresowane zarządzaniem tą jednostką. Prywatny operator jest w stanie ograniczyć koszty promu o 50 proc.

Zakotwiczona jednostka jest dozorowana. Z jej pokładu nie może zniknąć żaden element, z uwagi na ryzyko utraty homologacji umożliwiającej pływanie. Prom był ogniwem jednej z alternatywnych tras prowadzących na Mierzeję Wiślaną, pozwalającym ominąć korki na trasie nr 7 (także część transgranicznej trasy rowerowej R-64). Zdaniem ekspertów od turystyki, był także jedną z bardziej urokliwych części Żuław. Dostrzegli to filmowcy, którzy plener z promem na Nogacie chętnie wykorzystywali. M.in. tu kręcono "Świadka koronnego" z Pawłem Małaszyńskim.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL