Rząd Czech wspiera rozwój żeglugi śródlądowejDrukuj

Rząd czeski zatwierdził 14 marca 2012 projekt rozwoju dróg wodnych śródlądowych w Republice Czeskiej, którego głównymi elementami maja stać się nowo-konstruowane stopnie wodne Děčín i Přelouč. Jaz i śluza w Děčínie (projektowane na klasę Vb) wraz z hydroelektrownią i dwiema przepławkami dla ryb maja poprawić warunki nawigacyjne na najgorszym odcinku Łaby w Czechach blisko granicy z Niemcami.

Stopień wodny Přelouč niezbędny jest do przedłużenia o 24 km żeglownego odcinka Łaby w kierunku nowego, multimodalnego terminalu zlokalizowanego w Pardubicach oraz uzyskanie do celów żeglugi turystycznej i rekreacyjnej kolejnych 33 km. Na żeglugowym odcinku łącznie z dodatkowym kanałem o długości 3 km uzyskana zostanie klasa Va.

Ponieważ w żegludze śródlądowej nie pobiera się opłat takich jak w transporcie drogowym i kolejowym - rząd spodziewa się wprowadzenia konkurencyjnych cen. Rezultatem może być więc tańszy import/eksport do- i z Czech. Szacunkowo dałoby to oszczędności rzędu 175 mln Euro.

Armatorzy śródlądowi wyrażali obawy, że bez stopnia wodnego Děčín żegluga śródlądowa w Czechach straci całkowicie znaczenie.

- Byłoby wbrew zdrowemu rozsądkowi tracić potencjalną możliwość korzystania z dróg wodnych o długości 260 km wraz z istniejącą infrastrukturą wartą według obecnych cen około 7 mld Euro - twierdzi Jiří Aster, przewodniczący Unii Izb Handlowych Łaba/Odra.

- Łaba jako droga wodna szybko się dekapitalizuje i jeśli ta sytuacja trwać będzie nadal doprowadzi to do całkowitego końca żeglugi śródlądowej w Republice Czeskiej, ponieważ nieopłacalnym będzie użytkowanie floty wyspecjalizowanych statków na Łabie - mówi minister transportu czeskiego rządu.

Od czasu gdy państwo nie zapewnia adekwatnych (do klasy) warunków nawigacyjnych na drogach wodnych armatorzy śródlądowi domagają się odszkodowań, które sięgają kwoty 2.2 mln Euro rocznie. Ministerstwo Transportu nie jest w stanie pokryć tych roszczeń i wyraziło zgodę na rekompensaty jedynie do kwoty 0.4 - 0.5 mln Euro w tym roku. Możliwość finansowego wsparcia transportu śródlądowego przez Państwo została zatwierdzona przez Komisję Europejską w roku 2005. Wielkość wsparcia na kolejne lata miała być później dyskutowana przez rządy zainteresowanych krajów.

Ministerstwo Transportu Czech udzieliło także finansowego wsparcia w celu zachowania "na chodzie" holownika tylnokołowego "Beskydy" przez subsydiowanie tych działań kwotą 200 000 Euro rocznie.

Stosownie do warunków nawigacyjnych na Łabie "Beskydy" wspomagałyby żeglugę w górę rzeki (holując towarowe i pasażerskie statki) co wydłużyłoby o około dwa miesiące w roku okres ekonomicznie opłacalnej żeglugi.


Ponadto w kontekście planowanej budowy stopnia w Děčínie "Beskydy" pomogłyby rozwiązać problemy związane ze ograniczeniami w ruchu na tym odcinku. Ponadto jest to jedyny w Czechach statek o wystarczającej mocy zdolny pomóc gdy mamy do czynienia z poważnymi awariami i wypadkami na drogach wodnych.

Rząd uczynił także Ministerstwo Transportu jednostką odpowiedzialną za sporządzenie do końca roku 2013 - przy współpracy z resortami Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego - kompleksowego opracowania (wraz z analizą środowiskową) studium wykonalności korytarza wodnego Dunaj-Odra-Łaba. Minister transportu docenia znaczenie tego projektu i należy wziąć pod uwagę interesy Republiki Czeskiej w rozwoju dróg wodnych - alternatywnych i konkurencyjnych dla innych środków transportu.

Tomás Kolařík - 3.04.2012

#1 | Apis dnia 10.04.2012 18:34
Brawo, Bracia Czesi!

Ech.... gdyby tak móc zamienić w powyższym tekście słowa "Łaba" na "Odra", "czeski rząd" na "polski rząd"...
#2 | koj dnia 11.04.2012 13:47
Rząd uczynił także Ministerstwo Transportu jednostką odpowiedzialną za sporządzenie do końca roku 2013 - przy współpracy z resortami Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego - kompleksowego opracowania (wraz z analizą środowiskową) studium wykonalności korytarza wodnego Dunaj-Odra-Łaba.
Rząd III RP w ramach wsparcia dla opracowania analizy środowiskowej wyśle pewnego wybitnego specjalisty od rozwoju dróg wodnych - Prezesa Zarządu firmy CDM Sp. z o.o. !!!
#3 | rzuf12 dnia 16.04.2012 10:48
Wystarczy przejść kilka turystycznych szlaków górskich wytyczonych po czeskiej storonie tych samych gór... Choć zlewisko innej wielkiej europejskiej rzeki stanowią Czeskie strumienie ,rzeki i rzeczki od 800 m npm w dół, są zadbane,upadłe drzewno na bok,przepusty pod dróżką większe i umocnione,spusty eko-żeby ryba,żaba i kaczuszka problemów nie miały ...
Choć mniej się strumień wije,woda prosto płynie i nie robi aż tylu,takich niespodzianek...to sie nazywa PRAWIDŁOWE PODEJSCIE CYWILIZACYJNE:
Człowiek-Środowisko \\ Mój-Świat
#4 | rzuf12 dnia 16.04.2012 10:56
Czesi na Łabie pilnuja aby tylnokołowiec był NAHODie...
A MY !!! Pilnujmy aby Szczecińskie lodołamacze na Odrze się rozmnażały, a WWW wreszczie stanowił zaje... pętlę dla jachtów i motorowodniaków,Pętla Wielkopolska się zamkła,
Polska miała ATOM i to nie bzdury Mazury NIE BĘDĄ CUDEM NATURY gdyż to stara pruska melioracja.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL