Kolejny przetarg na statki dla LubuszanDrukuj

Prezydent Nowej Soli znalazł inwestorów gotowych wybudować dwa wycieczkowe statki. Nimfa i Laguna powinny wypłynąć na szerokie wody Odry w pierwszej połowie przyszłego roku. O sprawie informuje dzisiejsza Gazeta Lubuska.

Jest szansa, że władze Nowej Soli wreszcie rozstrzygną przetarg na budowę statków turystycznych. Dwa poprzednie przetargi zakończyły się fiaskiem. W pierwszym nikt nie wystartował, w drugim inwestorzy przedstawili zaporowe ceny. Sukcesem powinno okazać się trzecie podejście. Tym razem oferty złożyły cztery stocznie: z Malborka, Płocka, Kędzierzyna-Koźla i Nowej Soli. Budżet inwestycji to 9 mln zł, a oferenci za wybudowanie dwóch statków chcą od 7,7 do 9,8 mln zł.

Nowosolski magistrat planuje, że do końca kwietnia podpisze umowę z wybranym oferentem. Pierwszy statek powinien wypłynąć na wody Odry do końca maja 2013 r., drugi - miesiąc później. Będą kursować na 250-kilometrowej trasie od Głogowa do Kostrzyna.

Odra jest wizytówką turystyczną województwa lubuskiego. Na niej opiera się także budowa marki regionu. Dlatego niezbędna jest flota rzeczna. W jej skład wejdą dwa statki wycieczkowe - Nimfa i Laguna. Wycieczkowce będą długie na 24 m i na prawie sześć metrów szerokie. Na pokład wejdzie 120 pasażerów. Będą mieli do dyspozycji salon, kuchnię oraz parking dla rowerów.

Nowa Sól długo walczyła o pieniądze unijne, które pomogłyby wskrzesić żeglugę turystyczną na Odrze. Udało się, gdy Unijny Program Współpracy Transgranicznej między Polską a Brandenburgią przyznał miastu 28 mln zł na projekt "Odra dla turystów 2014". - Jeeest, Jeeest, Jeeest!!! - pisał na swoim blogu Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

- To jest mój największy sukces w dotychczasowej karierze. Co prawda załatwiłem dla miasta większe pieniądze oraz inwestycje, ale z tej cieszę się najbardziej. Poruszyliśmy niebo i ziemię, jeździliśmy, przekonując urzędników, od Berlina po Brukselę. Ta idea to już nie marzenia, ale fakty - mówił prezydent Tyszkiewicz.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL