Aż 10 kilometrów górnej Odry otwarto dziś dla żeglugi!Drukuj

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zawiadamia, że z dniem 22.03.2012r. o godz. 06.00 otwarty zostaje dla żeglugi odcinek Odrzańskiej Drogi Wodnej:

1. Od śluzy Janowice ( km 232,4 rzeki Odry) do śluzy Zacisze ( 5,1 km kanału żeglugowego) z głębokością tranzytową 180 cm

2. Boczny szlak żeglugowy - od wejścia do kanału śluzy Opatowice (km 243,5 rzeki Odry) do śluzy Opatowice (km 245,04 rzeki Odry) z głębokością tranzytową 140 cm

Godziny pracy śluz na szlaku głównym 06.00 - 22.00. Godziny pracy śluzy Opatowice 07.00 -15.00

Ruch żeglugowy powinien odbywać się w porze dziennej w warunkach dobrej widzialności. Jednocześnie informujemy, że na pozostałych odcinkach są obecnie prowadzone prace związane z pomiarem głębokości, trałowaniem, wystawianiem oznakowania oraz stawieniem jazów.

Szczegółowe informacje nawigacyjne dot. głębokości tranzytowych, zmian na szlaku oraz bieżących warunków żeglugowych na drodze wodnej rzeki Odry w obszarze działania RZGW we Wrocławiu podawane są w: ‘Informacjach o sytuacji hydrologiczno-nawigacyjnej na rzece Odrze i zbiornikach retencyjnych w dorzeczu Odry” zamieszczanych na naszej stronie internetowej - www.wroclaw.rzgw.gov.plRZGW we Wrocławiu zaplanował trzyetapowy program obchodów przypadającego dziś Światowego Dnia Wody i w ramach atrakcji ma być pokaz śluzowania na Bartoszowicach.

Pierwszy etap związany jest z udziałem w historycznej grze miejskiej pt. „Niezatapialny Wrocław”. Gra przygotowywana jest wspólnie z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” i dotyczy wymyślonej powodzi, która zbliża się do Wrocławia. W grze biorą udział uczniowie ze szkół ponad gimnazjalnych, a ich zadaniem będzie zebranie niezbędnych informacji do przygotowania ekspertyzy, która pozwoli uratować Wrocław przed zatopieniem. Gra odbędzie się w dniu 21 marca 2012 r., w godz. 9.00-14.30, na terenie od Kładki Zwierzynieckiej do Ostrowa Tumskiego. RZGW we Wrocławiu aktywnie uczestniczy w grze (udostępniając swoje obiekty i siedziby), poprzez którą chce uświadomić uczniom jak ważną rolę pełni wiedza o zagrożeniu powodziowym i właściwe reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Drugi etap związany jest z obchodami Dnia Wody z uczniami szkół podstawowych. RZGW we Wrocławiu zaprasza zaprzyjaźnione szkoły podstawowe SP 91 oraz SP 36 na stopień wodny Bartoszowice w dniu 22 marca 2012 r. w godz. 9.00-13.00. Na program imprezy składa się:

* Zwiedzanie jazu Bartoszowice
* Pokaz śluzowania na śluzie Bartoszowice
* Ognisko, a w jego trakcie atrakcyjne „wodne” konkursy z nagrodami.

Trzeci etap związany jest z obchodami Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym w dniu 22 marca 2012 r. Wspólnie z innymi dolnośląskimi instytucjami RZGW we Wrocławiu współorganizuje seminarium, podczas którego będzie można m.in.: wysłuchać wykładu Prof. Miodka, dyskusji panelowych pt. „Woda jako zagrożenie, woda jako szansa” oraz „Zdrowa woda, zdrowa żywność, bezpieczeństwo żywnościowe”, zwiedzić liczne wystawy, a także wziąć udział w degustacji ekologicznej i regionalnej żywności.


Trzeba więc było otworzyć tę jedną śluzę dla żeglugi aby nie wyjść na..... Zapewne pojutrze szlak znów zostanie zamknięty. Ciekaw jestem, kiedy zaczną wodę malować na niebiesko, trawę na zielono a wały czyniące tę "niezatapialność" wznosić z papier-mâché... Show must go on!

A dlaczego nie pokazują uczniom ze szkół tego:

To przecież też Wrocław - zaledwie 1000 metrów od Ostrowa Tumskiego... Chyba, ze ten historyczny zakątek Wrocławia można oglądać wyłącznie z pokładów ekskluzywnych hotelowców docierających co roku do Wrocławia.

źródło: www.wroclaw.rzgw.gov.pl
foto: Janusz Fafara
#1 | Janusz Fafara dnia 22.03.2012 12:47
I wszystko jasne - wrocławski RZGW staje się w światku lokalnych mediów super gwiazdą. Może to i dobrze, tylko niech bardziej zbliża społeczności, do której stara się przemówić całą prawdę, a nie tylko prawdę którą akceptują media.
A tak na marginesie, dlaczego gra ,,Niezatapialny Wrocław" (to się dopiero w przyszłości okaże czy niezatapialny) określa się jako historyczna gra miejska. Czy dlatego, że organizuje ją ośrodek Pamięć i Przyszłość, którego jednym z głównych założeń jest prowadzenie działalności edukacyjnej służącej szacunkowi dla prawdy historycznej? Czy też o sam fakt wystąpienia ostatnich wielkich powodzi które już się zaszufladkowało jako historyczne. Należy jednak mieć na uwadze, że historie lubią się często powtarzać.
#2 | kaczor_g dnia 22.03.2012 13:08
Panie Januszu jak Pan to robi ?Właśnie widziałem jak dopiero co płynie tędy ok 1230...
#3 | Apis dnia 22.03.2012 13:17
To zdjęcie Janusza z ubiegłego roku dodałem ja. Trafiłem w dziesiatkę z przybyciem statku do Wrocka Grin
#4 | darpo23 dnia 22.03.2012 19:21
Dużo dymu , mało ognia. Za PR odpowiedzialna jest przemiła i śliczna jak poranek po nocnej burzy pani rzecznik RZGW.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL