Pętla Żuławska gotowa w maju?Drukuj

Pod koniec maja zakończy się rewitalizacja ponad 300-kilometrowego szlaku wodnego Pętla Żuławska, znajdującego się w delcie Wisły i Zalewu Wiślanego. Powstanie m.in. 300 nowych miejsc do cumowania dla jednostek pływających.

"Dotychczasowe wykorzystanie turystyczne i gospodarcze Pętli Żuławskiej pozostawiało wiele do życzenia. Teraz to się powinno zmienić" - powiedział w poniedziałek PAP wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski.

Realizowany od jesieni 2010 r. projekt "Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej" ma charakter ponadregionalny. Zaangażowanych jest 18 podmiotów - głównie lokalne samorządy, w tym województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Inwestycja obejmuje rozbudowę trzech portów żeglarskich - w Elblągu, Krynicy Morskiej oraz w Tolkmicku, budowę sześciu przystani (Biała Góra, Braniewo, Nowa Pasłęka, Błotnik, Osłonka, Malbork "Park Północny"), dwóch pomostów cumowniczych - w Tczewie i Drewnicy, a także przebudowę dwóch mostów zwodzonych (Gdańsk-Przegalina, Nowa Pasłęka). Ponadto zelektryfikowana ma być śluza Gdańska Głowa.

Po modernizacji powstanie w sumie ok. 300 nowych miejsc do cumowania dla jednostek pływających. Na zdjęciu projekt mariny we Fromborku.

Świlski podkreślił, że Pętla Żuławska jest elementem międzynarodowej drogi wodnej E 70, biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych i północną Polskę do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna aż do Kłajpedy na Litwie.

Wartość projektu wynosi ponad 83 mln zł, z czego 60 proc. stanowi dotacja z Unii Europejskiej.

Projekt "Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej" obejmuje obszar, którego oś stanowią szlaki wodne o długości 303 km (Wisła, Martwa Wisła, Szkarpawa, Wisła Królewiecka, Nogat, Kanał Jagielloński, Elbląg i Pasłęka) oraz część polskiego Zalewu Wiślanego - akwen o powierzchni 328 kilometrów kwadratowych, niemal 3-krotnie większy od największego polskiego jeziora - Śniardwy.

#1 | maja123 dnia 21.03.2012 22:56
Szczere i najserdeczniejsze podziekowania oraz wyrazy szacunku dla tych ktorzy przyczynili sie do rozwoju tak pieknych obszarow dla zeglugi srodladowej... mam nadzieje ze z czasem nie tylko tej turystycznej zeglugi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL