Lodołamacz Gepard o włos od zatonięcia w WiśleDrukuj

Lodołamacz Gepard był bliski zatonięcia w Wiśle we Włocławku. Reporter RMF FM Tomasz Fenske dowiedział się, że podczas akcji kruszenia lodu w pobliżu zapory uszkodzony został kadłub statku.

Załoga lodołamacza przeżyła chwile trwogi, kiedy okazało się, że kadłub statku nie wytrzymał zderzenia z twardą przeszkodą i nabiera wody. Gepard brał udział w akcji kruszenia lodu w pobliżu stopnia wodnego we Włocławku. Gdyby nie strażacy, jednostka mogła zatonąć.

- Statek utrzymał się na wodzie tylko dzięki interwencji strażaków, którzy wypompowali z niego wodę. Uczestnicy akcji ratunkowej nie potrafią oszacować, ile wody przedostało się do kadłuba statku. Maszynownia została jednak niemal całkowicie zalana, część urządzeń znajdowała się pod wodą - powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM kpt. Dariusz Politkowski z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej we Włocławku.

Lodołamacz, asekurowany przez inne jednostki, został ustawiony tak, by można było wciągnąć go na pochylnię. Nie jest jeszcze jasne, co spowodowało uszkodzenia. Zdaniem załogi i strażaków, na pewno nie był to lód. Prawdopodobnie kadłub przedziurawił niesiony rzeką duży, twardy element wyrzucony przez stopień wodny. Nie wiadomo na razie, jak znaczne uszkodzenia spowodował.

Biorący udział w akcji ratowniczej mówią raczej o rozdarciu, czy długiej rysie w poszyciu statku, niż o wybitej dziurze. Uszkodzeniom będzie można się przyjrzeć jednak dopiero po wyciągnięciu lodołamacza na ląd.

Lodołamacze ze względu na olbrzymie zaniedbania szlaków są szczególnie narażone na awarie nie spowodowane lodem. Pisaliśmy już o tym na naszych łamach: http://www.zegluga-rzeczna.pl/news.php?readmore=511.

#1 | piotr rasz dnia 08.03.2012 15:10
Jak zwykle się szuka oszczędności,potem dochodzi do tragedii.
#2 | starypraktyk dnia 14.03.2012 07:58
Drogi Kapitanie.
Jest mi Pan winien za czyszczenie monitora.
Wiem, - nie Pańska to wina że ktoś w ten sposób opisuje jakieś wydarzenie ale może by tak zwrócić uwagę reporterowi, by więcej nie pisał głupot, jakich to
"trwożliwych" marynarzy zatrudniamy na naszych
lodołamaczach.
Bo przecież, - co sobie ludzie pomyślą ?!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL