Zapobiegać powodziom? Po co - likwidujemy skutki. Stać nas...Drukuj

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni spotkał się z wojewodami. Rozmowa dotyczyła m.in. zabezpieczenia przeciwpowodziowego kraju i usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi, na co wydano blisko 2 mld zł - poinformował rzecznik resortu Artur Koziołek.

1,8 mld zł wydano na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej (1 mld 422 mln 627 tys. zł) i funduszu solidarności (377,3 mln zł) - poinformował rzecznik MAC w komunikacie przesłanym w czwartek.

Z drugiego funduszu - czytamy w komunikacie - do wykorzystania pozostała jeszcze kwota 88 mln zł, która została podzielona na zadania będące w gestii samorządów oraz odbudowę infrastruktury.
- Główne zadania związane z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, które minister omówił z wojewodami, dotyczą poprawy systemu zarządzania i koordynacji działań pomiędzy instytucjami i administracją w sytuacjach kryzysowych, takich jak powódź - napisał Koziołek.

Jak zaznaczył, Boni podczas spotkania zwrócił uwagę na konieczność dobrej koordynacji w zakresie programów długofalowych dotyczących ochrony przeciwpowodziowej. - Bieżące sprawy, którymi zajmą się wojewodowie w trybie pilnym to: analiza stanu wałów przeciwpowodziowych, śluz, przepompowni oraz stanem wycinki roślin w tzw. międzywałach - poinformował rzecznik MAC.

Podczas spotkania Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwróciło uwagę na konieczność ponownego zdefiniowania poziomów stanów alarmowych i określenia rzędnej wałów przeciwpowodziowych.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że przy obecnej pogodzie nie ma zagrożenia wczesnowiosenną powodzią; możliwe są jednak lokalne podtopienia spowodowane przez wodę z topniejącego śniegu.

- Sytuacja meteorologiczno-hydrologiczna jest dobra, temperatury ujemne nocą i dodatnie w ciągu dnia, powodują, że w spokojny sposób rzeki rozmarzają i nie należy się w najbliższym czasie obawiać żadnych zagrożeń dotyczących ewentualnej wczesnowiosennej powodzi - powiedział dziennikarzom Boni, który w Krakowie spotkał się w piątek z wojewodami z województw Polski południowej.

Przypomniał, że rząd realizuje dwa duże programy dotyczące ochrony przeciwpowodziowej Odry oraz dorzecza górnej Wisły. Według niego w tym roku, z różnych źródeł, na ten cel zostanie przeznaczonych 978 mln zł, a latach 2007 - 2011 było to 1,182 mld zł.

- Krok po kroku będziemy zwiększali te nakłady. Przy trudnościach budżetowych chcemy pani minister rozwoju regionalnego przedstawić mocne argumenty przemawiające za tym, że w latach 2014-2020 na ochronę przeciwpowodziową potrzeba wsparcia środków unijnych - zapowiedział szef MAC.

źródła: rp.pl,
onet.pl
fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

#1 | Apis dnia 02.03.2012 09:15
Jak skomentował jeden z "naszych":

Cytaj

To tylko 2 miliardy. Zarządzaniem i koordynacją likwidujemy zagrożenia powodziowe. No cóż , jesteśmy przecież jednym z "bogatszych" krajów Europy, stać nas na te miliardy.

Gdyby odwrócono priorytety i zaczęto inwestować w odpowiednią zabudowę hydrotechniczną: poldery, zbiorniki retencyjne, ostrogi regulacyjne - proporcje szybko by się odwróciły: wydawano by jakieś 80 mln na szkody a na dalsze inwestycje byłyby prawie dwa miliardy...

Ale po co? Straciłoby zajęcie nicnierobienia (sorry: monitorowania sytuacji) tyle pięknych sztabów... A zeszłoroczna powódź była raczej "cienka".
#2 | Kris_mariner dnia 02.03.2012 20:52
A ilu pozornych działań nie było by prowadzonych? Brak pompowania wody do rzeki i na odwrót, brak pilnowania kiedy przyjedzie telewizja i politycy w gumiakach z łopatami do zdjęć przy sypaniu pisku w worki. Ot piękna nasza Polska cała...
#3 | Apis dnia 02.03.2012 22:25
... i niemała. Jest co zalewać rokrocznie.
#4 | slepowron dnia 04.03.2012 18:40
Nie wierzcie Boniemu,raz już zdradził kolegów z opozycji ,ja pamiętam.Jacek

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL