Hydepark

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

mkrakowiak74
03.10.2019
ZARZĄDZENIE NR 1/2019 DYREKTORA U Ż Ś WE WROCŁAWIU http://edziennik.m
alopolska.uw.gov.p
l/WDU_K/2019/6873/
akt.pdf

mkrakowiak74
01.10.2019
Pracownicy Centrum Operacyjnego w Poznaniu stworzyli graficzną prezentację aktualnych warunków żeglugowych. http://www.poznan.
rzgw.gov.pl/szlaki
-zeglowne/aktualne
-warunki-zeglugowe

Ziomal
27.09.2019

mkrakowiak74
24.09.2019

Ziomal
20.09.2019

Usprawnienie napędu na płytkie wodyDrukuj

Pływanie na małych bądź nieprzewidywalnych głębokościach wód śródlądowych sprowadzało na statki śródlądowe duże ryzyko uszkodzenia napędu. Powodowało to zwykle błędne, bo zbyt małe wykorzystanie pełnej ładowności. Dzisiejsze warunki komercyjne wymuszają posiadanie statków o jak najefektywniej wykorzystanej maksymalnej ładowności. Ponieważ znaczną część dróg wodnych Europy stanowią rzeki podlegające okresowym zmianom poziomu wód - wpływ tych warunków nawigacyjnych na wykorzystywanie pełnej ładowności statku jest znaczny. Ale nie tylko o ładowność chodzi.

Półtunel zintegrowany z półdyszą nad śrubą napędową ("Alrina")

Dla zwiększenia efektywności ciągu śruby napędowej czyli wydajności napędu na płytkich wodach - na większości statków śródlądowych stosowano półtunel, który gwarantował wystarczającą ilość wody dopływającej do śruby aby zapewnić jej maksymalną sprawność. Niestety, to rozwiązanie obniżało sprawność napędu śrubowego na wodach głębszych. Tylko w Holandii straty z powodu efektu "płytkich wód" oceniono na 28 milionów Euro w ciągu ostatnich 20 lat.

Chowany FLEX-Tunnel (zielony element) jest opuszczany do pracy na wodach płytkich.
Foto: Van der Velden Marine Systems.

Specjaliści z holenderskiej firmy Van der Velden Marine Systems zajmującej się m.in. rozwiązań napędów i sterów wraz z Niemieckim Instytutem DST (Development Center for Ship Technology and Transport Systems) Uniwersytetu Duisburg-Essen opracowali system napędu na wody płytkie, który zapewnia dobry dopływ strumienia do śruby na wodach płytkich a niweluje niekorzystny efekt tunelu na wodach głębszych. Nazwano go tunelem "elastycznym" (FLEX-tunnel), ale jest to w zasadzie tunel składany i chowany w odpowiednie wyprofilowanie poszycia dna części rufowej.

Statki wyposażone w ten system mają mniejsze śruby oraz lżejsze i mniej zanurzone płetwy sterowe a dodatkowo linie kadłuba mogą być wyprofilowane optymalnie dla zwiększenia pojemności ładunkowej.

Statystyki wskazują, że załadowane statki śródlądowe tylko 15% swoich rejsów odbywają na wodach płytkich. Dlatego FLEX-tunnel oferuje wymierne oszczędności eksploatacyjne polegające na zmniejszeniu zużyciu paliwa i lepszym wykorzystaniu maksymalnej ładowności.

Keith Henderson - 25.10.2011
http://articles.maritimepropulsion.com/
artykuł wskazał Jerry Lech - thanks, Yourek
#1 | Apis dnia 26.10.2011 09:03
Statystyki wskazują, że załadowane statki śródlądowe tylko 15% swoich rejsów odbywają na wodach płytkich.

W Polsce na odwrót - niestety... Ech, Europa śródlądowa...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL