Hydepark

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

mkrakowiak74
03.10.2019
ZARZĄDZENIE NR 1/2019 DYREKTORA U Ż Ś WE WROCŁAWIU http://edziennik.m
alopolska.uw.gov.p
l/WDU_K/2019/6873/
akt.pdf

mkrakowiak74
01.10.2019
Pracownicy Centrum Operacyjnego w Poznaniu stworzyli graficzną prezentację aktualnych warunków żeglugowych. http://www.poznan.
rzgw.gov.pl/szlaki
-zeglowne/aktualne
-warunki-zeglugowe

Ziomal
27.09.2019

mkrakowiak74
24.09.2019

Ziomal
20.09.2019

Sptkanie dyrektora RZGW we Wrocławiu z użytkownikami Odrzańskiej Drogi WodnejDrukuj

W dniu 4. października 2011r. w siedzibie RZGW we Wrocławiu, dyrektor RZGW Witold Sumisławski spotkał się z Armatorami - użytkownikami Odry (firmy żeglugowe, pogłębiarskie i stocznie). Było to drugie tego typu spotkanie, na którym poruszano wcześniej zgłoszone problemy. Obecna była szeroka reprezentacja przedstawicieli obu Urzędów Żeglugi w Koźlu i Wrocławiu oraz Stowarzyszenia "Teraz Odra". Udział w spotkaniu wziął także Pan Bogdan Tomaszek – doradca Prezydenta Miasta Kędzierzyna - Koźle. Reprezentował on także Śląski Klaster Przedsiębiorstw Górnej Odry.

Przedyskutowano m.in. temat zagospodarowania Odry do celów żeglugowych w świetle planów Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Środowiska dotyczących infrastruktury hydrotechnicznej oraz najnowszych informacji dotyczących wykreślenia Odry (poza odcinkiem Górnej Odry) z sieci TEN-T.

Dyrektor Sumisławski przekazał obecnym, że w planach i wytycznych dotyczących inwestycji realizowanych i planowanych przez RZGW, miejsce znajdują jedynie inwestycje przeciwpowodziowe. W budżecie RZGW nie ma funduszy wystarczających na bieżące utrzymanie szlaku, a dyrektor RZGW nie ma możliwości przesuwania środków pomiędzy tzw. paragrafami. Dlatego w ramach inwestycji realizowanych przez RZGW na cele przeciwpowodziowe, dokonuje się najpotrzebniejszych prac mając na uwadze polepszanie warunków nawigacyjnych. Ponadto Dyrektor Sumisławski stwierdził, że zapisy we wszystkich dokumentach mówią o Odrze jako drodze wodnej klasy III. A związane z tym inwestycje do połowy 2015 roku zamkną się kwotą 3,5 mld złotych.

Również w trosce o żeglugę śródlądową planowany jest przetarg na wielofunkcyjną pogłębiarkę, która mogłaby wspomagać przywracanie głębokości tranzytowej po przejściu wysokich wód. Polepszeniu stanu infrastruktury ma również służyć przywracanie etosu pracy, poprzez m.in. egzekwowanie wykonywania drobnych prac remontowych na bieżąco, przez operatorów śluz.

Powołane zostanie także 24h Centrum Operacyjne, które będzie zbierało w jednym miejscu wszystkie dane o stanach obiektów, poziomach wód i inne ważne informacje. Do centrum będzie można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości i awarie przez całą dobę. Ponadto zaczną funkcjonować 24h grupy interwencyjne, które będą odpowiedzialne za usuwanie zgłaszanych awarii (do uzyskania pożądanego efekty, a nie 8h dziennie).

Centrum Operacyjne będzie miało też możliwość zbierania informacji nt. położenia jednostek. Wymaga to jednak wyposażenia statków w odpowiednie urządzenia. Armatorzy wskazali na funkcjonujące już rozwiązania, takie jak RIS czy AIS. RZGW ma podjąć prace nad próbą zintegrowania tych systemów z Centrum Operacyjnym. Wymiana potrzebnych informacji może nastąpić za pośrednictwem firmy ODRATRANS.

Na poprzednim spotkaniu dyrektor Sumisławski zobowiązał się do zaplanowania procedury przetargowej na prace pogłębiarskie, które nie obejmowałyby poszczególnych zdarzeń, ale okresy czasowe. I już wiadomo, że do końca roku ma zostać rozstrzygnięty przetarg na takie usługi, który obejmował będzie 4-letni okres. Powinno to znacznie skrócić okresy zamknięcia szlaku po przejściu wysokich wód. Pierwsze informacje dla firm zainteresowanych przetargiem powinny pojawić się w przeciągu kilku tygodni.

Kolejnym poruszonym tematem był dostęp do mediów (woda, prąd) i wywozu śmieci dla załóg statków. Armatorzy zwrócili uwagę na brak odpowiedniej infrastruktury na szlaku i powoływali się na przykłady Europy zachodniej. Jak poinformował przedstawiciel RZGW temat ten nie jest im obcy i od następnego sezonu planuje się umożliwienie poboru wody i oddawania nieczystości w pobliżu śluzy Różanka. W przyszłości podobnych miejsc ma być więcej, w razie potrzeby również na obszarze Odry swobodnie płynącej.

Omówiono również przebieg inwestycji. Armatorzy wyrazili m.in. swoje obawy związane z eksploatacją śluzy Chróścice. Mała komora tej śluzy nie była od dawna używana, a na czas remontu dużej komory ma ją. Poproszono z zwrócenie uwagi na stan śluzy i ewentualną ekspertyzę. Podczas 42 miesięcznej modernizacji stopnia duża śluza nie będzie czynna od lipca 2012 do września 2013. Mała śluza ma długość tylko 56 m co bardzo skomplikuje nawigację na tym odcinku.

Poruszono także problem stopnia Malczyce. Zdaniem Dyrektora Sumisławskiego inwestycja zostanie wznowiona nie wcześniej niż w 2014 roku. Wyjaśnił on też procedurę gospodarowania wodą w zbiornikach na obszarze RZGW Wrocław. O poziomie wód w tych zbiornikach decydują władze lokalne, a nie RZGW.

Ostatnim poruszanym tematem było otworzenie infrastruktury hydrotechnicznej na Odrze swobodnie płynącej. Ze strony wykonawcy prac geodezyjnych pada wciąż stwierdzenie, że oczekuje na niższą wodę, gdyż obecny stan uniemożliwia przeprowadzenie inwentaryzacji. Mija się to jednak ze stanem faktycznym, dlatego dyrektor Sumisławski zapowiedział interwencję w tej sprawie.

Na koniec padły obopólne zapewnienia o konieczności cyklicznej kontynuacji podobnych spotkań. Następne spotkanie odbędzie się więc w IV kwartale 2011 roku.
#1 | kaczor_g dnia 12.10.2011 11:50
a co to znaczy? bo nie rozumiem:
1.Dyr. "Wyjaśnił on też procedurę gospodarowania wodą w zbiornikach na obszarze RZGW Wrocław. O poziomie wód w tych zbiornikach decydują władze lokalne, a nie RZGW. "

2. to Malczyce "stoją"?: "Poruszono także problem stopnia Malczyce. Zdaniem Dyrektora Sumisławskiego inwestycja zostanie wznowiona nie wcześniej niż w 2014 roku."
#2 | Apis dnia 12.10.2011 12:41
Co do Malczyc: dostałem jedynie notatkę z tego spotkania - nie byłem na nim obecny. W notatce było "inwestycja zostanie rozpoczęta nie wcześniej niż w 2014 roku". Może chodzi o to, że zostanie... uruchomiona? Rozpocznie pracę? Sam nie wiem jak to rozumieć. Wyszło mi na to, że będzie wstrzymana i wznowiona w 2014.

Co do gospodarki wodą w zbiornikach to rzeczywiście kuriozalna jest taka sytuacja, że nie służą one celom przeciwpowodziowym i retencyjnym (w tym alimentacji Odry w okresach niżówek) a jakiemuś widzimisię...
#3 | Janusz Fafara dnia 12.10.2011 14:48
Dyrektor Sumisławski przekazał obecnym, że w planach i wytycznych dotyczących inwestycji realizowanych i planowanych przez RZGW, miejsce znajdują jedynie inwestycje przeciwpowodziowe

W tym przypadku przyjęta metoda ,, na Janosika" jest tylko półśrodkiem. A co się stanie gdy skończą się środki na cele przeciwpowodziowe? A kto konstruuje budżet RZGW w taki sposób, że nie ma w nim funduszy na bieżące utrzymanie szlaku ?, A kto ustala plan inwestycji realizowanych i planowanych przez RZGW ? Wystąpieniu dyrektora, jak wynika z notatki ze spotkania wiele brakuje, poza niedomówieniami, których jest aż nadto
#4 | darpo23 dnia 12.10.2011 16:01
"Wyjaśnił on też procedurę gospodarowania wodą w zbiornikach na obszarze RZGW Wrocław. O poziomie wód w tych zbiornikach decydują władze lokalne, a nie RZGW. "
to zakrawa na kpinę z uczestników zebrania. Właścicielem i zarządcą zbiorników jest RZGW , więc jakim sposobem lokalna władza może decydować o poziomie wody ? Samorządowcy zacierali by ręce mając takie kompetencje jak dyktowanie poziomu wody w np. Jeziorze Turawskim albo Nyskim. Coś śmierdzi......
#5 | sekwana 2005 dnia 13.10.2011 14:47
Co do wód w zbiornikach, to przybywa małych elektrowni wodnych, którym najbardziej opłaca się sprzedawać prąd w godzinach szczytu, nawet kosztem drastycznych zmian poziomu wody w ciagu doby, morderczych dla ryb, czasem też ptaków. Natomiast Czesi potrafią upuszczać wodę w wybrane weekendy, a kajakarze do nich dostosowują swoje spływy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL