O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Kanały lateralne - przyszłość czy utopia

Ostatnia aktualizacja 4 lat temu
ApisApisSuper administrator Super administrator
Dodano 17 lat temu
W naszych artykułach umieściliśmy obszerny tekst ( link ) pochodzący z forum strony zieloni.pl a więc - jak należy przypuszczać - odzwierciedla stanowisko ekologów. Uważam jednak, że zawarto w nim treść całkiem sensownie łączącą stanowiska "zwaśnionych stron" i uwzględniono rozwój transportu rzecznego poprzez budowę kanałów lateralnych.

Zaczęcam więc do dyskusji w tej sprawie. Póki co - popatrzmy jak się to robi tuż-tuż za miedzą. Droga Wodna Odra-Hawela jest w dużej mierze oparta o ideę kanału lateralnego. Jest odcinkiem planowanego nowoczesnego połączenia intermodalnego Berlina ze Szczecinem i z rozmachem prowadzi się tam prace modernizacyjne. Materiały pochodzą z konferencji w EHS a udostępnione są przez dyr UŻS, naszego absolwenta, Jana Pysia.

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/0.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/2.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/1.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/3.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/4.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/5.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/6.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/7.jpg

Popatrzmy też jak wygląda wcielenie w życie przez długie lata utopijnej idei mostu kanałowego nad Łabą. Statki, które zaopatrywały Berlin Zachodni z portów RFN na wielokilometrowej trasie musiały płynąć z zanurzeniem wyznaczonym przez kilkunastokilometrowy odcinek Łaby. O Hamburgu nawet nie wspominam. Własnie dlatego zbudowano kanał lateralny Nazwany Elbe Seiten Kanal (Kanał Boczny Łaby), aby od kaprysów rzeki się uniezależnić. Po zjednoczeniu Niemiec prace nad realizacją mostu kanałowego nad korytem Łaby nabrały tempa i dziś tak to wygląda:

www.zegluga-rzeczna.pl/images/ehs/8.jpg
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
Jeśli wydaje ci się, że wiesz wszystko - masz rację: wydaje ci się...
Edytowany przez Apis dnia 06.04.2015, 9 lat temu
W
woosaaPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 17 lat temu
Witam.Jestem w szoku:o ,z tym Magdeburgiem to wiedziałem,ale te inwestycje na OHK to przegięcie;) ciekawe kiedy po drugiej stronie granicy? PZDR
M
Misiek Vb71Początkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 17 lat temu
Tworzenie kanałów bocznych, symetrycznych do obecnych zapiaszczonych i zamulonych dróg wodnych, jest koniecznością. Przy użyciu dzisiejszych technologii, takie inwestycje są możliwe i z czasem okażą się nawet tańsze, niż regulacja tych drugich. Wymagania stawiane przez ekologów, są coraz droższe, a ich frakcje w Europie, nie tracą i tracić na znaczeniu, nie będą. Żeby taki projekt mógł się ziścić, potrzebne jest spełnienie dwóch warunków: uchwalenie przepisów (ustaw), umożliwiających ekspresowe przejmowanie przez państwo gruntów, na których miałby powstać kanał, oraz zmiana trybu realizacji przedsięwzięcia. Radykalne skrócenie czasu przetargów na wykonawców, precyzyjne przestrzeganie realizacji przez nich warunków i terminów kontraktu. A na to potrzeba mocnego lobby w naszym parlamencie, a także w Brukseli. Bez unijnych funduszy, takie inwestycje, są jak na obecne finanse jednego kraju, bardzo drogie. Cynicznie rzecz ujmując, dopóki urzędnicy z Warszawy i Brukseli nie znajdą w tym interesie kilku euro, które mogli by dosypać do swoich mieszków, dopóty będziemy mogli sobie, jeszcze długo o polskich kanałach pisać.
Misiu
grundi68grundi68Użytkownik Użytkownik
Dodano 17 lat temu
ciągle nie jestem przekonany czy takie inwestycje są w Polsce możliwe i wogóle celowe,czy jednak nie lepiej postawić na naturalne możliwosci naszej sieci wodnej i nowe technologie budowy sprzętu rzecznego .
Zdjęcia świetne ,niektóre już widziałem w necie ale warto było je tutaj pokazać.Gwoli ścisłości śluza Wernsdorf to Oder-Spree Wasserstrasse i gdyby rzeczywiście ją przedłużyli to byłaby to świetna wiadomość dla Odratrans (czemu? o tym mówimy w innym temacie forum)
kojkojUżytkownik Użytkownik
Dodano 17 lat temu
Imponujące osiągniecia, tam są poważni ludzie we władzach, niestety u nas po każdych wyborach zmienia się polityka transportowa. Wystarczy wspomnieć o programie ODRA 2006 który coraz bardziej kuleje. Kanały lateralne są dobrym pomysłem, ale po pierwsze koszty, po drugie w Polsce po prostu brakuje wody.Myślę, że lepiej pobudować stopnie wodne w celu zatrzymania wody na potrzeby rolnictwa, energetyki i żeglugi. Oczywiście nie wykluczam budowy kanałów lateralnych tam gdzie koszty regulacji rzeki były by duże ( mam na myśli ominięcie zakoli np: kanał łączański).
ApisApisSuper administrator Super administrator
Dodano 17 lat temu

Cytat

Misiek Vb71 napisał/a:Cynicznie rzecz ujmując, dopóki urzędnicy z Warszawy i Brukseli nie znajdą w tym interesie kilku euro, które mogli by dosypać do swoich mieszków, dopóty będziemy mogli sobie, jeszcze długo o polskich kanałach pisać.
Niechby i zgarnęli do "mieszka" co-nieco, ale - do cholery - niech KTOŚ w końcu reprezentuje nas przy krojeniu europejskiego tortu. Jesli nie będzie departamentu żeglugi śródlądowej - nie będzie podstaw do przekazania unijnych funduszy na rozwój i integrację.

Cytat

grundi68 napisał/a: Gwoli ścisłości śluza Wernsdorf to Oder-Spree Wasserstrasse i gdyby rzeczywiście ją przedłużyli to byłaby to świetna wiadomość dla Odratrans (czemu? o tym mówimy w innym temacie forum)

Most Łabski też nie dotyczył Drogi Wodnej Odra Hawela.... Mam więcej tych materiałów z konferencji w EHS - także o drodze wodnej Odra - Szprewa, która też jest kanałem lateralnym Szprewy. Chodziło o działania, jakie podejmują Niemcy. Temat został przeniesiony z 'Artykułów" ,o czym mówi pierwszy post w tym wątku. Jest jego rozwinięciem i nie rozumiem Twojego zdziwienia.
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
Jeśli wydaje ci się, że wiesz wszystko - masz rację: wydaje ci się...
grundi68grundi68Użytkownik Użytkownik
Dodano 17 lat temu
nic takiego,nie bądź taki czepialski,nie dziwie się tylko dodatkowo wyjaśniam bo ze wstępniaka i dalszego opisu można odnieść wrażenie że ta śluza to też dotyczy OHW
Edytowany przez Apis dnia 31.10.2007, 16 lat temu
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz odpowiadać na posty w tym wątku dyskusji.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
nie możesz pobierać załączniki na tym forum.
Moderator: Administrator
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies