O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

PATENT REŃSKI

Ostatnia aktualizacja 10 lat temu
G
Nowicjusz Nowicjusz
Dodano 16 lat temu
Żeby przystąpić do egzaminu na zachodnio-europejskie patenty żeglugowe należy spełnić podstawowe kryteria:
1.udokumentować wymagany okres pływania po danej drodze wodnej przedstwiając swoją potwierdzoną przez
Wasser- und Schifffahrtsamt / WSA / książeczkę służby statkowej - Schifferdienstbuch.
2.Złożyć wymagane dokumenty do państwowej komisji egzaminacyjnej.
3.Dobrze przygotować się do egzaminu
a.uczestnicząc w kursie przygotowywawczym
b. przygotować się samemu do egzaminu / co jest raczej trudne /

Jest kilka różnych komisji egzaminacyjnych w Niemczech.
Najważnejsza z nich to komisja na Patent Reński, której siedziby znajdują się w Duisburgu i Würzburgu.

Ja swoje egzaminy składałem w Würzburgu.Było to już kilka lat temu i podchodziłem do nich w trzech etapach.Miałem wypływaną tylko minimalną ilość rejsów / pracuję w północnych Niemczech / na tyle, że zostałem dopuszczony do egzaminu.Nie czułem się na siłach podchodzić do całego odcinka jaki sobie wyznaczyłem.Zdawałem bez kursu przygotowawczego i to było kolejne utrudnienie.Swój pierwszy odcinek Renu zaliczyłem bez większych problemów i otrzymałem Patent od Neuss km 740 do Hoek van Holland 1035.
Drugi egzamin obejmował odcinek w górę do Koblencji na km 585,
a trzeci do Gustavsburg km 495.
Reasumując to mam Patent Reński od ujścia Menu do Morza Północnego.

Kursy przygotowywawcze na Patent Reński odbywają się w Duisburgu na statku szkolnym "Rhein"

Schulschiff RHEIN
47184 Duisburg (Homberg)

Telefon: ++49 20 66/22 88 0
Fax: ++49 20 66/22 88 22
http:// www.schulschiff-r...

oraz w ośrodku szkolenia "Atlas"

ATLAS Schiffahrt & Verlag GmbH
Vinckeweg 19
47119 Duisburg-Ruhrort

Telefon 02 03 / 87 30 54
Fax 02 03 / 8 16 10
http://www.atlas-...atrhei.htm

Dzisiaj swój egzamin na ten najważniejszy Paten będzie składał w Duisburgu nasz załogant Maciek / Klusiu / Klusek.
Był on na 19 dniowym kursie przygotowywawczym, który kosztował 1365 euro.Do tego dochodzi opłata egzaminacyjna 70 euro i w razie zdania egzaminu karta patentowa 68 euro,
czyli razem 1503 plus dojazd.
O posiadaczach Patentu Reńskiego mówi się, że mają
"europejską maturę rzeczną"
ponieważ ranga tego Patentu jest tak wysoka.
Znam kilku polskich kolegów, którzy są posiadaczami Patentu na cały Ren od Bazylei do Hoek van Holland.
Są to kapitanowie : Władysław Stypczyński, Marian Moks, Zygmunt Łania, Wiesław Marcinkowski i Wojciech Kato.
Przepraszam jeżeli o jakimś młodszym koledze zapomniałem powiedzieć.

Podaję adresy komisji egzaminacyjnych przy :

Wasser- und Schifffahrtsamt Duisburg-Rhein
Königstraße 84
47198 Duisburg

Tel.: 02066 418-111
Fax: 02066 418-315
www.wsa-duisburg-...


Wasser- und Schifffahrtsdirektion Süd, Würzburg
Wörthstraße 19
97082 Würzburg

Tel.: 0931 4105-0
Fax: 0931 4105-380
www.wsd-sued.wsv.de
M
matroseNowicjusz Nowicjusz
Dodano 16 lat temu
Gratuluje posiadania patentu renskiego gdyz uwazam ze jest on naprawde dowodem na posiadane umiejetnosci zeglarskie.Chcialbym tylko dodac ze 30.04 2008 zdawal na patent renski nasz kolega Jacek Gidel i to na odcinku(za co ma moje uznanie)od Speyer do otwartego moza(400km-1035). Zdal na 5+ za co dostal pochwale od komisji egzaminacyjnej. Moje gratulacje Jacku!! Powtarzam to ciagle moim kumplom z Renu ktorzy sie jeszcze wachaja ODWAGI !! Ren jest dla Polakow i to my wlasnie powinnismy zdominowac Zegluge w tym rejonie Z zeglarskimi pozdrowieniami Krzysiek
M
MarandUżytkownik Użytkownik
Dodano 16 lat temu
Zdobycie patentu renskiego to z pewnoscia duze osiagniecie dla kazdego marynarza slodkich wod.Na Renie to "lodziarska" matura i otwarcie wielu mozliwosci.Tego osiagniecia zycze kazdemu renskiemu sternikowi,nie rozumiem jednak stwierdzenia"Ren jest dla Polakow i to wlasnie my powinnismy zdominowac zegluge w tym rejonie".Moim zdaniem Ren jest dla wszystkich i nie ma zadnej potrzeby zdominowania go przez kogokolwiek.
LeonardLeonardPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 15 lat temu
czy ktoś może potwierdzić (lub zaprzeczyć) opinię że egzaminy na patent reński w antwerpii są "łatwiejsze" ?
wydaje mi się że nie powinno być różnicy ale ponoć każda plotka zawiera ziarno prawdy - stąd moje pytanie :)
P
PiotrzwPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 15 lat temu
Witam !
Nie jestem posiadaczem patentu na Ren, może w niedalekiej przyszłości osiągnę ten zaszczyt.
Przypuszczam, do Leonarda, że jest to kwestia znajomości języka.
Pozdrawiam
LeonardLeonardPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 15 lat temu
no w moim przypadku akurat znajomość flamandzkiego jest ciut lepsza niż niemieckiego ale jeśli chodzi o przepisy to wciąż to pozostaje jedynie "prawny bełkot"
ja jednak myślałem że jest to może różnica w podejściu do tematu komisji egzaminacyjnej i samych testów ?
V
volvoxNowicjusz Nowicjusz
Dodano 14 lat temu
Witam jestem wlasnie po egzaminie na patent renski Z roznych powodow probowalem zdac w Belgii Czekalem prawie rok na termin Mam kapitana kl A ale w Belgii to nie ma znaczenia - moze to sie zmieni - Sam odcinek Renu to pestka trzy mapki do opisania i klika testowych pytan Do tego dochadza jeszcze pytania z przepisow i administracji-50 trzeba odpowiedziec na min 60% - tyle ze nie znam az na tyle holenderskiego zeby na nie odpowiedziec A bawic sie w totka nie chcialem wiec iim to oddalem i wyszedlem
Edytowany przez volvox dnia 30.11.2009, 14 lat temu
B
Bartosz BalwierzPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 14 lat temu
Witam, ja wlasnie bede staral sie podejsc do egzaminu w Antwerpii glownie zwz pieniedzy jak rowniez czasu, Kolego Volvox pytania sa tylko w formie testowej czy tez trzeba cos pisac? Bo jak czytam to rozumiem pytania po holendersku ale napisac pare zdan to juz gorzej wiec nawet nie bede sie meldowal. Z drugiej strony jesli to tylko testy i to takie jak na bunkierce se kupilem to nie powinno byc problemu? Pozrdawiam.
Nie ma fachowca nad Zeglugowca!
I
ivan19Nowicjusz Nowicjusz
Dodano 14 lat temu
Witam.Ja posiadam patent na caly Ren.Zdawalem w Duisburgu.Bylem tam 2 razy, poniewaz podzielilem sobie Ren na 2 czesci: Mainz 493 km- do morza 1035 za pierwszym razem.I przed kilkoma dniami od Basel 166 do Mainz.I sie udalo :)
Nie jest tak najgorzej, ale trzeba sie dobrze przygotowac.Przed pierwszym egzaminem bylem 3 tygodnie w szkole "Schulschiff Rhein"Wedlug mnie takie trzy tygodnie przygotowuja bardzo dobrze do egzaminu.Jak sie chce to da sie zrobic.
O Antwerpii tez slyszalem, ze tam jest latwiej zdac.Nie moge porownac bo nie bylem.Ale z tego co wiem, to przynajmniej u nas w firmie "inaczej" patrza na papier z Antwerpii a inaczej na papier z Duisburga.
Powodzenia dla wszystkich podchodzacych do egzaminu.
B
Bartosz BalwierzPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 14 lat temu
jeszcze raz gratulacje Tomaszu ze zdales patent, chyba pierwszy z naszej klasy masz caly Ren. Ja pojade do Antwerpii sprobowac na koniec marca bo stary potrzebuje patentow a w DU teraz leci kurs a nastepny bedzie dopiero na jesien a teraz moze sie uda cale 5 lat w szkole sie udawalo, nie? pozdro Lysy
Nie ma fachowca nad Zeglugowca!
V
volvoxNowicjusz Nowicjusz
Dodano 14 lat temu
Własnie wczoraj zdałem egzamin na Patent reński w Duisburgu. Wczesniej byłem na 5 dniowym szkoleniu przygotowawczym w Duisburgu u R. Karmineke. Jako kapitan klasy A miałem tylko 34 pytania z zakresu RheinSchPV i RheinSchUO. (minuta na pytanie). Droge trzeba znać jak pacierz , komisja zyczliwa aczkolwiek wymagająca.
volvox
Edytowany przez volvox dnia 13.08.2010, 14 lat temu
G
Nowicjusz Nowicjusz
Dodano 14 lat temu
Gratulacje i witamy w clubie...
S
SeehundUżytkownik Użytkownik
Dodano 14 lat temu
@volvox. Gratulacje!!!
D
damjamjamPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 11 lat temu
Mam pytanie dotyczące zdawania reńskiego patentu z polskim kapitanem A. Od pewnego czasu krążyły po forum informacje,że niedługo zdając na reński posiadacz polskiego A musi zdać tylko i wyłącznie locję poszczególnych odcinków. Czy ktoś z kolegów już zdawał może w ten sposób???
E
eskimorsNowicjusz Nowicjusz
Dodano 11 lat temu
Witam, czy jest gdzieś możliwość podejścia do kursu i egzaminu na patent reński w języku angielskim?
freelancerfreelancerPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam wszystkich żeglugowców.
Po uzyskaniu dyplomu kapitana A (I) przyszedł czas na patent reński (w końcu).
Więc wszystkich zainteresowanych informuję że fajnie to wygląda w firmie Edumar (www.edumar.com). Mają Ren podzielony na 8 odcinków (tak jak wszędzie), każdy kosztuje 85E, są rabaty jak ktoś podchodzi do więcej odcinków. I można zamówić sobie materiały do nauki, bo to tak po prawdzie nie jest tylko co po lewej i co po prawej ;)
Co do pytań to trzeba też wykazać sie umiejętnością logicznego myślenia i podstaw matematyki ;)
Np.

Płyniesz z prędkością 10 km/h. Jak długo będziesz płynął od mostu Emmerich do mostu w Wesel?
a. 2 godz.
b. 3 godz.
c. 4 godz
.

:)

No ja się zapisuję na egzamin w listopadzie. Odbywa się 3 razy w tygodniu jest z czego wybierać. Powodzenia życzę wszystkim i nie załamywać się.
Kłania się rocznik 1995 kędzierzyńskiej Żeglugi.
V
volvoxNowicjusz Nowicjusz
Dodano 11 lat temu
W czwartek 12 września przed szacowna komisją w Duisburgu zdałem egzamin przedłużający mój Patent Reński .. od Duisburga do Koblenz.. zaczynam lubić budynek przy Konigstrasee .. po nowym roku czeka mnie odcinek do Manheim.. pozdrawiam Krzysiek ( Volvox)
volvox
ApisApisSuper administrator Super administrator
Dodano 11 lat temu
Moje gratulacje. Mamy te same odcinki :) Ale ja już swojego patentu nie przedłużę...
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
Jeśli wydaje ci się, że wiesz wszystko - masz rację: wydaje ci się...
M
matrose1983Nowicjusz Nowicjusz
Dodano 10 lat temu
Panowie mam pytanie czy aby zrobic patent nalezy mówic po Niemiecku czy angielszczyzna tez da sie to załatwić?
logika podpowiada mi ,że jednak niemiecki jest konieczny
do tego pytanie jak bardzo trzeba byc zaawansowanym spikerem aby podejsc do kursu?
wlaśnie uzyskałem stopień sternika Reńskiego i zacząłem sie uczyc niemieckiego kierując dalej swoja karierę ku górze.
dziekuje za podpowiedzi i przepraszam na ewentualne "bezsenswne" pytania/
D
darekvNowicjusz Nowicjusz
Dodano 10 lat temu
Witam kolegów.W najbliższym czasie chce przystąpić do egzaminu na patent reński.Zebrałem już wszystkie wymagane dokumenty ale brakuje mi wniosku zgłoszeniowego (antrag).Może ktoś z kolegów posiada taki formularz to bardzo proszę o przysłaniu mi go na moją skrzynkę.Z góry dziękuję
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz odpowiadać na posty w tym wątku dyskusji.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
nie możesz pobierać załączniki na tym forum.
Moderator: Administrator
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies