O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Boss

Ostatnia aktualizacja 17 lat temu
G
Nowicjusz Nowicjusz
Dodano 17 lat temu
Czasami sięgając pamięcią w młodzieńcze lata zastanawiam się czy byliśmy przeciwnikami tamtego socjalistycznego ustroju ?

Opowiem Wam dzisiaj historię, która wydarzyła się w TŻŚ-iu w mojej kl.d.

Nie pamiętam jednak kiedy to dokładnie było. Wydaje mi się, że w II lub III klasie, a więc w latach 1972-73 w okresie kiedy Polska była w epoce rozwiniętego socjalizmu i czasach propagandy sukcesu.
W/g danych ówczesnych władz partyjnych byliśmy 9-tą potęgą tego Świata. I wszyscy w to wierzyli i my też tylko, że przeszkadzały nam głupoty upartyjnionego codziennego życia.
Również w naszej Szkole, a może przede wszystkim tutaj ta domena socjalizmu dawała się zauważyć.

Olimpiada wiedzy o Polsce i Świecie współczesnym - była obowiązkowa dla wszystkich klas naszej Szkoły i pisano ją w jednym i tym samym dniu na tej samej lekcji.
W naszym wypadku była to - Ekonomika statków - i portów u mgr Stanisława Bosaka zwanego przez nas - Borsakiem - z powodu jego specyficznej wymowy litery - r - brzmiącej z angielska jak - rua -.
Mówił np. o : PP Żegludze Krakowskiej w ten sposób :

- Żegluga Kraukowska z siedzibą w Kraukowie -

No i wypadło na mgr Borsaka pisemne przeegzaminowanie nas z wiedzy o........

Rozdał nam specjalnie przygotowane ankiety, popatrzył na zegarek i powiedział :

- no to do rouboty socjalistyczna młodzieży -.

Nie wiem jak to się stało, czy umawialiśmy się wcześniej czy nie, ale nikt z nas

/ tj. cała kl. d mgr Elżbiety Rudej Piaseckiej / nie napisał ani jednego słowa i oddaliśmy Borsakowi pod koniec lekcji czyste kartki. To nie był chyba żaden protest opozycyjny,
ale zwykły żart młodych wilków rzecznych. To właśnie wtedy zrozumiałem, że jesteśmy zorganizowaną paką jak :

Trzej muszkieterzy .....jeden za wszystkich, wszyscy za jednego........

Borsak pobiegł z tymi pustymi kartkami do dyr. Cieśli. Zawrzało w całej Szkole bo w epoce rozwiniętego socjalizmu jakiekolwiek protesty były próbą obalenia ustroju.

Zawieszono nas tzn. dyrektor zawiesił całą klasę d w prawach ucznia, a Ruda została wezwana do POP / postawowa organizacja partyjna / na poważną rozmowę.

Na lekcji wychowawczej mgr Piasecka pokazywała nam ptaka na czole i zapytała :

- Gdzie wy żyjecie w Ameryce czy w PRL-u ?

- Ale my pani profesor tylko tak na żarty -chciał nas wytłumaczyć plutonowy
Grzesio F.

- Z kogo wy chcecie żartować ? Przecież oni w KD / komitet dzielnicowy PZPR / nie znają się na żartach i chyba wylecicie wszyscy ze Szkoły - krzyczała na nas Ruda.

Zapadła na chwilę grobowa cisza i wówczas przemówił - Boss - Leszek P. :

-Pani profesor może coś da się zrobić. Mam koligacje rodzinne z dyr. Cieślą, a raczej z jego żoną bo Kazia to moja ciotka - uśmiechał się szyderczo Boss.

Minęło kilka gorących dni i jak to 30-ci lat później napisał do mnie / do nas / w swoim liści emerytowany dyr. Tadeusz Cieśla , cytuję :

...jak trzeba było kogoś zawiesić w prawach ucznia , zawieszałem. A po kilku dniach jak zrozumiał swoje błędy i szczerze obiecywał poprawę, przyjmowałem z powrotem ....

I tak wróciliśmy na łono TŻŚ-iu, ale później na wycieczkę do Kraukowa jak mawiał mgr Borsak / nagroda dla najlepszej klasy, którą zostaliśmy w 1974 r. /

pojechała politycznie słusznie i pokornie ustawiona klasa b.

Z Leszkiem Bossem P. miałem przez długi czas dobre układy.Odwiedzał mie często w czasie wakacji w Opocznie.Jego ciotka mieszkała w Piotrkowie Tryb.

Później wiele lat później spotykaliśmy się u jego mamy w Berlinie Zachodnim.
Byliśmy na prawdę zgraną paką i o mały figiel nie obaliliśmy socjalizmu w TŻŚ-iu ,
albo socjalizm nie obalił nas.

II oficer - Kiniol B)
Edytowany przez x5 dnia 13.05.2007, 17 lat temu
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.