O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Co to za wrak???

Ostatnia aktualizacja 11 lat temu
S
szymonNowicjusz Nowicjusz
Dodano 17 lat temu
Szukam wszedzie jakiejs informacji na temat tego wraku: http://jawisla.pl...r_9_63.JPG Spoczywa on w Warszawie na brzegu Wisły na terenie ośrodka AZS.Podobno była to parowa pogłębiarka "Prypeć",ale to dane niepotwierdzone.Ma ktoś informacje na ten temat?Stocznia,armator,przebieg służby..I co to tak na prawdę było..
ValdemarasValdemarasAdministrator Administrator
Dodano 17 lat temu
Wygląda mi to na pozostałość po dawnym statku "KOŚCIUSZKO", który stał na lądzie w okolicach Czerniakowa i uległ spaleniu.
Waldemar Danielewicz
zamekzamekUżytkownik Użytkownik
Dodano 17 lat temu
Wiecie co ! Kiedyś jechałem wałem Miedzeszyńskim i to coś zwróciło moją uwagę. Na początku wydawało mi się , że jest to jakiś wrak. Jednak kiedyś byłem tam w okolicy to postanowiłem na to zerknąć. Z bliska wyglądało , na dawną budowlę klubową z pomieszczeniami na łodzie w dolnej części i świetlicą w górnej. Po części jest "To" murowane, ma murowane kominy i tylko pokład stylizowany jest na okrętowy. Jak będę tam jeszcze raz to zerknę dokładniej i zrobię parę fotek .
Pozdrawiam
Piotr Zamiecki
S
szymonNowicjusz Nowicjusz
Dodano 17 lat temu
Tam nie ma ani jednej cegły-kadłub wykonany w całości ze stali,łączony dużymi nitami wielkości monety 5 zł-mozna dostac sie do srodka,tam rowniez sama stal!!Jeszcze jedna fotka z boku: http://www.jawisl...ps3_12.JPG i dziób: http://www.jawisl...ps3_17.JPG
ValdemarasValdemarasAdministrator Administrator
Dodano 17 lat temu
To jest wrak po dawnym bocznokołowcu "KOŚCIUSZKO", który uległ spaleniu. Był mocno zabudowany i wyglądał jak altana na działce. Muszę odszukać jego fotki kiedy jeszcze był zabudowany.
Waldemar Danielewicz
Edytowany przez Valdemaras dnia 26.05.2007, 17 lat temu
ValdemarasValdemarasAdministrator Administrator
Dodano 17 lat temu
gdzie mieści się przystań AZS ?. Bo ten obiekt stał nie daleko ulicy Solec. Bo jeżeli AZS jest przy Wale Miedzeszyńskim na prawym brzegu to będzie inny zupełnie statek. Acha w galerii są zdjęcia "Kościuszki".
www.netjan.info/pchacze/albums/userpics/normal_Ko%C5%9Bciuszko04c.jpg
Waldemar Danielewicz
ValdemarasValdemarasAdministrator Administrator
Dodano 17 lat temu
Wczoraj dokładnie przeanalizowałem fotki wraku ponieważ wcześniej nie widziałem zdjęcia tego obiektu od dziobu. To nie jest jednostka, która samodzielnie się poruszała. Wycięcie w części dziobowej wyglądające mi na furtę to pozostałość po urządzeniu pogłębiającym czyli tzw. czerpakach lub refulerach. Kadłub jest bardzo szeroki. Czy jest możliwość uzyskania jego wymiarów. To by mi bardzo pomogło !. Choć mam pewne przypuszczenia ale za wcześnie o tym pisać. Skłaniają się one jednak do p/g "PRYPEĆ".

zegluga.szympanstudio.pl/albums/userpics/normal_Prype%C4%87.jpg
Waldemar Danielewicz
Edytowany przez zamek dnia 19.10.2009, 14 lat temu
zamekzamekUżytkownik Użytkownik
Dodano 17 lat temu
Dzisiaj pojechałem zobaczyć ten wrak i przyjrzeć mu się z bliska. Odwołuję to co napisałem wcześniej. Jeśli przyjrzeć mu się dokładnie to faktycznie jest to wrak i to nie podlega dyskusji. Nie wiem dlaczego wcześniej tego nie zauważyłem. Może dlatego, że byłem tam w zimę i było dość zimno więc szybko zmyłem się do domu ;) Ale to nie istotne.
Jednostka jest bardzo szeroka i nie wygląda na holownik. Zgadzam się z Waldkiem, że może to byś pogłębiarka. Patrząc na saniowy kształt kadłuba, jednostka ta nie poruszała się samodzielnie.

zegluga.szympanstudio.pl/albums/userpics/normal_P1060530.JPG

Patrząc z górnej nadbudówki w dół w stronę dziobu, widać tam schody, które najprawdopodobniej zostały dobudowane zasłaniając tym samym miejsce po schodzących ukośnie w dół czerpakach pogłębiarki.

zegluga.szympanstudio.pl/albums/userpics/normal_P1060518.JPG

Szkoda tylko, że nie pomierzyłem kadłuba. Na pewno pomiary pomogłyby ustalić co to za jednostka. Co do "HP Kościuszko" to też zbadałem ten ślad. Rozmawiałem dziś z Bosmanem WTW , który potwierdził to co napisał Waldek. Statek wkopany w nabrzeże służył jako przystań klubowa do momentu kiedy naście lat temu zniszczył go pożar. Po pożarze statek nie nadawał się do zabudowy i został z stamtąd usunięty, a na jego miejscu wybudowano pawilon klubowy.

zegluga.szympanstudio.pl/albums/userpics/normal_WTW.JPG

"HP Kościuszko" stał po lewej stronie Wisły na wysokości ul. Solec, przy porcie Czerniakowskim.

Resta zdjęć jak zawsze do obejrzenia w Galerii Floty
Pozdrawiam
Piotr Zamiecki
Edytowany przez zamek dnia 19.10.2009, 14 lat temu
rafaelrafaelNowicjusz Nowicjusz
Dodano 15 lat temu
Witam,

Niestety niewiele pamiętam szczegółów co do wyglądu wspomnianego wraku, ale jako dzieciak dość często się na nim bawiłem, nim został on jeszcze poddany modyfikacjom. Na pewno była to wcześniej jednostka pływająca. Nie wiem dlaczego i kiedy została ona sprowadzona w to miejsce, ale na miejscu jej modyfikacje zaczęły się jakoś pod koniec lat 80-tych (88, 89?). Miała w nim powstać dyskoteka lub restauracja. Po wykonaniu nadbudówki i modyfikacjach w kadłubie prace przerwano, a we wnętrzu doszło do pożaru. Później już zupełnie nic się tam nie działo.

Wiele źródeł podaje, iż jest to pogłębiarka "Prypeć", ale przyglądając się wrakowi dokładnie, można mieć pewne wątpliwości. Kształt kadłuba, duża liczba bulai i brak widocznego miejsca w oryginalnym kadłubie, gdzie znajdowałyby się czerpaki. Ciężko powiedzieć, może po prostu przez pewien czas po karierze pogłębiarki jednostka ta pełniła też rolę bunkierki? A może to wrak zupełnie innego statku?

W prasie pojawiały się np. takie informacje:

imgserv2.polter.pl/notka_normal.jpg

Pozdrawiam!
zbyszek1zbyszek1Użytkownik Użytkownik
Dodano 11 lat temu
"Po pożarze statek nie nadawał się do zabudowy i został z stamtąd usunięty, a na jego miejscu wybudowano pawilon klubowy. "
Potwierdzam, bywałem w tym czasie częstym gościem w WTW
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz odpowiadać na posty w tym wątku dyskusji.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
nie możesz pobierać załączniki na tym forum.
Moderator: Administrator
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies