O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Czy ktoś wie cóż to za znak?

Ostatnia aktualizacja 8 lat temu
W
WlodNowicjusz Nowicjusz
Dodano 8 lat temu
Witam.
Znajomy rolnik, którego gospodarstwo przylega do lewobrzeżnej Wisły w woj. kujawsko-pomorskim pokazał mi słup znaleziony przy oberwanym brzegu. Słup ma około 1m długości i wymiary ok. 20x20 cm a na jego wierzchu wykuty jest symbol przedstawiający kotwicę. Słup wykonany jest z jasnego granitu.

Czy ktoś wie co oznacza lub do czego służył ten obiekt? Z góry dziękuję za informację.

images64.fotosik.pl/211/55f93b75598edd8em.jpg

images64.fotosik.pl/211/dede813050b71664m.jpg
Edytowany przez Apis dnia 25.09.2013, 8 lat temu
ApisApisSuper administrator Super administrator
Dodano 8 lat temu
Wygląda na kamień graniczny. Mógł wyznaczać granicę np. terenów należących do nadzoru wodnego i rzeczonego rolnika lub też granice pomiędzy sąsiednimi nadzorami wodnymi (administracją rzeki i brzegów).

"Zwykłe" kamienie graniczne mają na szczycie krzyżyk, w który wstawia się tyczkę podczas mierzenia powierzchni działki za pomocą taśmy lub przyrządów optycznych. Dziś stosowane są najczęściej betonowe. Ten jest niezwykle oryginalny - z kotwicą - co od razu niesie pewną informację. Warto go zabezpieczyć lub oddać do Muzeum Wisły.

images49.fotosik.pl/238/d96223479464c10c.jpg

lesniczowka.blox.pl/resource/a595.JPG

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/Border_point.JPG/250px-Border_point.JPG
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
Jeśli wydaje ci się, że wiesz wszystko - masz rację: wydaje ci się...
Edytowany przez Apis dnia 25.09.2013, 8 lat temu
W
WlodNowicjusz Nowicjusz
Dodano 8 lat temu
Ja również na pierwszy rzut oka stwierdziłem że to jakiś rodzaj kamienia granicznego. W okolicy którą znam bardzo dobrze, można powiedzieć że z dziada pradziada, jest wiele oznakowań gdyż przez tereny te przebiegała granica zaborów rosyjskiego i pruskiego, a w pobliżu Wisły zachowało się trochę poniemieckich gospodarstw, fabryczek i fortyfikacji. Jednak przy samej wodzie nigdy nie spotkałem takiego słupka z kotwicą i nie pamiętam żeby ktoś z miejscowych wędkarzy czy starych rybaków coś na ten temat wiedział. Może to jedyny taki egzemplarz? a może pochodzi zupełnie z innego miejsca np. przywieziony z budulcem na ostrogę lub opaskę...
Dodano 8 lat temu
Nie sądzę, że został przywieziony. Takiego cacka nikt nie przeznaczyłby na budulec ostróg czy opasek. Był zapewne wkopany w odpowiednim miejscu i coś oznaczał ale po kolejnych wezbraniach (właśnie przy braku dbałości o umocnienia hydrotechniczne) runął wraz z oberwanym brzegiem.

Mógł wyznaczać granice administracji wodnej między dwoma zaborami dlatego rzadki i nie powtarzał się w innych miejscach. W każdym razie piękna rzecz.
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
zbyszek1zbyszek1Użytkownik Użytkownik
Dodano 8 lat temu
Jedno jest pewne, należy zainteresować tym słupem Muzeum Wisły. Koniecznie !!!!
Dodano 8 lat temu
Pozwoliłem sobie zainteresować tym słupem Muzeum Wisły.
Załączam maila otrzymanego od Muzeum.
"Dzień dobry,
dziekuję bardzo za informację. Przesłałam ją do Działu Historii Żeglugi Śródlądowej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, który zajmuje się ewidencją zabytków rzecznych.

z poważaniem
Ewa Sidor
"
Dodano 8 lat temu
dzień dobry,
Sprawa pozyskania tego słupka przez muzeum nie jest taka prosta. Znalazca powinien zgłosić fakt znalezienia zabytkowego obiektu do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przekazuję informację o trybie postępowania w takich sprawach, którą otrzymałam od Głównej Inwentaryzatorki zbiorów muzealnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
obiekt-zabytek powinien najpierw zostać zgłoszony do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub właściwego wójta, burmistrza, prezydenta (art. 32, 33, 34 i 35 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)następnie konserwator , w drodze decyzji może przekazać nam w depozyt, a potem – na nasz wniosek, na własność, do zbiorów Muzeum,znalazca ewentualnie może/powinien zasugerować, że CMM (Muzeum Wisły) jest zainteresowane przejęciem tego obiekt.
Tych procedur nie przeskoczymy, ponieważ tok postępowania reguluje ustawa.

Jeszcze raz dziękuję za informację

Ewa Sidor

To jest odpowiedź z Muzeum Wisły. Po przeczytaniu zaniemówiłem, "urzędnicza Polska" zniechęca do działania.
Edytowany przez zbyszek1 dnia 04.10.2013, 8 lat temu
Dodano 8 lat temu
Lepiej chyba oddać do Płocka lub Wyszogrodu bez biurokratycznych barier http://www.zeglug...dmore=1674
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
J
JatadeuszNowicjusz Nowicjusz
Dodano 8 lat temu
Coś mi się zdaje, że stary wypijacz
Dodano 8 lat temu
Jatadeusz, nie wiem do kogo jest skierowany Twój wpis : "Coś mi się zdaje, że stary wypijacz".
Proponuję abyś się ujawnił, z anonimami tu raczej nikt nie rozmawia.
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.