O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

stermotorzysta

Ostatnia aktualizacja 7 lat temu
M
maniekmachNowicjusz Nowicjusz
Dodano 13 lat temu
Witam
Na początku chciałem sie przywitać ze wszystkimi.
szukam coś w rodzaju vademecum stermotorzysty, jakiejś książki z której można byłoby się przygotować do tego egzaminu. Jak byście koledzy mogli coś polecić to byłbym wdzięczny bardzo
pozdrawiam
maniek
Bosman JozefBosman JozefUżytkownik Użytkownik
Dodano 13 lat temu
Witam. Ponad miesiąc temu odbyłem kurs , zdałem egzamin i odebrałem już patent stermotorzysty.Posiadam materiały dostarczone przez organizatora kursu. Część w formie elektronicznej oraz dwie w formie broszur.Myślę ,że wyczerpują one w pełni zagadnienie.Nie mam jednak pojęcia jak się ma sprawa z prawami autorskimi tych materiałów.Nie wiem czy mogę je upowszechniać.Posiadam namiary na organizatora oraz właściciela tych praw.Podaję link do strony.Znajdziesz tam program szkolenia stermotorzysty oraz wspomniany kontakt. http://szkolenia....index.html .Pozdrawiam i życzę powodzenia w osiągnięciu patentu.
Józef Bosman Feliga
Edytowany przez Apis dnia 10.02.2013, 11 lat temu
T
TadzikNowicjusz Nowicjusz
Dodano 13 lat temu
chciałbym się dowiedzieć czy ktoś zdawał dziś egzaminy na stermotorzystę i jak wygląda taki egzamin czy jest w formie testów i z jakiego zakresu są pytania za inf.dzięki
B
byly marynarzNowicjusz Nowicjusz
Dodano 13 lat temu
witam. ja zdawałem w zeszłym roku egzamin na stermotorzyste i odbywa się w 2 etapach.teoria i praktya. teoria ogólnie pojęta tzn locja,nawigacja znaki itp a praktyka to prowadzenie jednostki według obowiązujących przepisów i się udalło.
pozdrawiam
S
staciekNowicjusz Nowicjusz
Dodano 11 lat temu
Koledzy, poszukuję informacji gdzie (w Warszawie i okolicach najchętniej) można zrobić kurs na patent stermotorzysty.

W googlach nic ciekawego nie znalazłem - stąd pytanie

pozdrawiam
Stanisław Witulski
S
staciekNowicjusz Nowicjusz
Dodano 11 lat temu
Ok - brak odpowiedzi wskazuje że być może źle zadałem pytanie ;-)

W taki razie - może ktoś z Kolegów podpowiedzieć jakie kroki trzeba przedsięwziąć aby uzyskać taki patent (stermotorzysty)

pozdrawiam i dziękuję
Staszek
TeosTeosAdministrator Administrator
Dodano 11 lat temu
Cześć,
zgodnie z polskimi przepisami:
"§ 17. Do uzyskania patentu żeglarskiego stermotorzysty żeglugi śródlądowej wymagane jest posiadanie:

1) 12-miesięcznej praktyki pływania na statkach żeglugi śródlądowej o napędzie mechanicznym oraz złożenie egzaminu z zakresu wymaganej wiedzy i umiejętności praktycznych albo

2) stopnia chorążego Marynarki Wojennej lub Oddziału Morskiego Straży Granicznej oraz 3-miesięcznej praktyki pływania na statkach żeglugi śródlądowej."

cytat z:
http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzad...26.09.2003
Jeżeli masz 12-miesięczną praktykę dzwonisz do (właściwego terytorialnie Twojemu miejscu zamieszkania) UŻŚ i dowiadujesz się gdzie i kiedy możesz przystąpić do egzaminu.
Życzę powodzenia.
garongaronUżytkownik Użytkownik
Dodano 11 lat temu
Zazwyczaj są dwie sesje egzaminacyjne; wiosenna i jesienna. Musisz posiadać praktykę, o której napisał kolega Teos, nie potrzebujesz żadnych kursów, przygotowujesz się z zakresu wymaganej wiedzy na patent stermotorzystry (znajdziesz na stronach UŻŚ) i zgłaszasz akces przystąpienia do egzaminu w wybranym terminie. Pozdrawiam
S
staciekNowicjusz Nowicjusz
Dodano 11 lat temu
Koledzy,

Dziękuję za informacje - teraz nie będę błądził...

Swoją drogą zmyliły mnie informacje na stronie straży pożarnej, że odbył się kurs i strażacy uzyskali stosowny patent.

Podsumowując - muszę popracować nad stażem/praktyką.

Raz jeszcze dziękuję.

pozdrawiam
Staszek
ApisApisSuper administrator Super administrator
Dodano 11 lat temu
Strażacy zapewne uzyskali patent sternika motorowodnego, który uzyskuje się w drodze odbycia kursu (może być zorganizowany w siedzibie zainteresowanego jeśli jest odpowiednia liczba uczestników) i następnie zdania egzaminu a nie stermotorzysty.

Ktoś zapewne popełnił błąd w informacji na stronie straży utożsamiając (przez podobieństwo nazwy) patent wydawany przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego z patentem wydawanym przez Urząd Żeglugi Śródlądowej. To dwie różne rzeczy.

Można uzyskać patent sportowo-turystyczny (patent motorowodny) bez kursu i egzaminu na podstawie uprawnień zawodowych (patent żeglugowy) ale w odwrotną stronę to nie działa... Chyba, że o czymś nie wiemy...
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
Jeśli wydaje ci się, że wiesz wszystko - masz rację: wydaje ci się...
Edytowany przez Apis dnia 29.10.2012, 11 lat temu
Janusz MiszewskiJanusz MiszewskiPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam Kolegów!
Strażacy do wykonywania swoich powinności służbowych związanych między innymi z ratownictwem wodnym muszą wg. obecnie obowiązujących przepisów posiadać patent zawodowy czyli stermotorzysty żeglugi śródlądowej. Z reguły odbywa się to w ten sposób, że najpierw jest organizowany kurs a potem odbywa się egzamin organizowany przez Terenową Komisje Egzaminacyjną, który również może mieć forme "wyjazdową".
Pozdrawiam serdecznie!
marek56marek56Użytkownik Użytkownik
Dodano 11 lat temu
I aby przystąpić do egzaminu muszą wykazać się 12-miesięczną praktyką pływania w charakterze członka załogi "łodzi z napędem mechanicznym przeznaczonej do innych celów niż uprawianie sportu i rekreacji" czyli np. łodzi ratunkowej, transportowej. Nie wykluczone, że dla służb ratowniczych warunki zdobycia patentu stermotorzysty są nieco uproszczone, co wcale nie musi oznaczać, że uzyskany w ten sposób patent jest "gorszy".
Janusz MiszewskiJanusz MiszewskiPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 11 lat temu
Całkowicie zgadzam się z kolegą marek56. Uprawnienia jakie uzyskują są dość poważne(prowadzenie małych statków do 20 m. długości) po dość krótkiej praktyce przy jednoczesnych wymaganiach np. co do sterników ż.ś. , którzy po o wiele większej praktyce nie uzyskują nawet zbliżonych uprawnień. Potem tacy ludzie "zasilają" po wcześniejszej emeryturze(przepisanie stermotorzysty na st.marynarza) kadry żeglugowe. No ale takie są aktualnie obowiązujące przepisy i nie ma rady...
ApisApisSuper administrator Super administrator
Dodano 11 lat temu

Cytat

marek56 napisał(a):...wcale nie musi oznaczać, że uzyskany w ten sposób patent jest "gorszy".

Znam przypadek odrzańskiego kapitana z patentem kl A, który od Wrocławia do Szczecina musiał wziąć pilota, bo.... nigdy tu nie był. Patent uzyskany widocznie w "prostszy sposób"...
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
Jeśli wydaje ci się, że wiesz wszystko - masz rację: wydaje ci się...
Janusz MiszewskiJanusz MiszewskiPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 11 lat temu
Częstą wymówką przy braku wiedzy potencjalnych stermotorzystów jest to,że oni tylko do pracy w straży na najbliższym bajorku ten patent potrzebują. Po przejsciu na emeryture okazuje się że nagle ten patent jest im niezwykle potrzebny i to na "głębszych" wodach. Wydaje sie,że jest potrzeba stworzenia dla tego typu służb jakiegoś "pośredniego" stopnia.
marek56marek56Użytkownik Użytkownik
Dodano 11 lat temu

Cytat

od Wrocławia do Szczecina musiał wziąć pilota
- ale to chyba nie wina patentu jako takiego tylko raczej jego posiadacza ;).
garongaronUżytkownik Użytkownik
Dodano 11 lat temu
Myślę, że koledzy troszeczkę generalizują...
ApisApisSuper administrator Super administrator
Dodano 11 lat temu
@marek56 - ktoś go egzaminował, sprawdzał jego wiedzę - także praktyczną - i ten patent mu wydał choć doskonale wiedział, że jego praktyka ogranicza się do kawałka górnej Odry między dwiema śluzami. O praktyce na morskich wodach wewnętrznych koniecznej do patentu kapitana A już nie wspominając...

Tzw. "służby" są w tej materii bardzo uprzywilejowane: odchodzą na dobrze płatną emeryturę dużo wcześniej niż my i mając łatwo nabyte (często dzięki koneksjom i "układom") zawodowe uprawnienia odbierają nam po prostu pracę, o którą z naszym wykształceniem i tak już bardzo trudno w Polsce. Nie dość, że odbierają innym pracę to (jako emeryci) nie płacą składek ZUS-u na ich emerytury.

Obniżają na dodatek poziom profesjonalizmu na śródlądziu a w przypadkach skrajnych (awarie, wypadki) i dziwnie łatwo znajduje się kozły ofiarne "spoza układów".
Andrzej 'Apis' Podgórski
---
Jeśli wydaje ci się, że wiesz wszystko - masz rację: wydaje ci się...
Edytowany przez Apis dnia 30.10.2012, 11 lat temu
Kris_marinerKris_marinerPoczątkujący użytkownik Początkujący użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witaj Kapitanie, proszę tak nie generalizować, bo z pewnością lepszym fachowcem jest każdy absolwent technikum (pod warunkiem kontaktu z wodą po technikum) niż stermotorzysta samouk po kursach jak np. daleko nie szukając ja.
Ale racja jest także w tym, że właśnie koledzy z PSP "robią" patenty stermotorzysty "hurtowo" a późniejsze ich zachowanie na wodzie, delikatnie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia.
Pozdrawiam z mojego jeziorka :)
realizator marzeń na "DORIS"
Bosman JozefBosman JozefUżytkownik Użytkownik
Dodano 11 lat temu
Myślę podobnie,że istota nie leży w tym jaki to patent,ale w tym jak go uzyskano.Kandydat ,który faktycznie wypływa wymagane 12 miesięcy na statku ,bądź czymś podobnym do statku , pod okiem doświadczonego praktyka,zapewne posiada pewne umiejętności i jeśli załapie teorię to nie będzie stwarzał zagrożenia na wodzie.Gorzej jest z posiadaniem fikcyjnych praktyk.I tutaj dotyczy to wszystkich wystawionych zaświadczeń z odbytych praktykach w Straży Pożarnej,Woprze czy też w różnego rodzaju klubach.Najczęściej Ludziom mającym nie wiele wspólnego z żeglugą.Miejmy tylko nadzieję ,że nie wypłyną oni na zbyt "szerokie wody". Najczęściej potrzebują oni tych patentów do brania udziału w różnych ćwiczeniach oraz zawodach z udziałem łodzi motorowych.I pewnie zawodowo to oni na małych statkach pływać nie będą.
Józef Bosman Feliga
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz odpowiadać na posty w tym wątku dyskusji.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
nie możesz pobierać załączniki na tym forum.
Moderator: Administrator
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies