O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Mazury cud natury

Ostatnia aktualizacja 4 lat temu
K
kaczor_gUżytkownik Użytkownik
Dodano 12 lat temu
Witam

przymierzam się do napisania materiału obalającego lansowane ostatnio hasło "Mazury cud natury".

Jak większość z Was wie Szlak Jezior powstał w wyniku spiętrzenia wody na rzekach Węgorapa i Pisa (pewnie jeszcze kilku innych pomniejszych) oraz po przekopaniu kanałów.
Chcę wykazać, że bez ingerencji człowieka mielibyśmy do czynienia z niepołączonymi jeziorami, a efekt "cudu" by nigdy się nie pojawił, nie pojawiłoby się też kilka rezerwatów i ostoi różnego rodzaju fauny i flory.
Wydaje mi się, że to doskonały moment żeby wykazać, że człowiek potrafi współpracować z naturą dla własnego i jej dobra.


Ostatnio, po kilkunastu latach, ponownie odwiedziłem Mazury i chcę postawić tezę, że w perspektywie kilkudziesięciu lat, z powodu braku inwestycji w infrastrukturę hydrotechniczną szlak się "zrenaturyzuje", a w dalszych latach przestanie funkcjonować. Brak inwestycji w umocnienie brzegów przy zwiększonej wielokrotnie ilości jachtów i zwiększeniu ich wielkości( i predkości) przyspiesza proces degradacji szlaku.
Jako wzorzec "renaturyzacji" można wskazać Wisłę czy Odrę swobodnie płynącą, po której nawet małym jednostkom trudno się poruszać nie wspominając o żegludze towarowej.

Chciałbym podeprzeć się twardymi danymi np rzędnymi piętrzenia poszczególnych jazów wówczas można by pokusić się o wizję np jeziora Mikołajskiego z którego z trudem lub wcale nie da się dopłynąć na Śniardwy, czy widok pasących się krów w miejscu gdzie dawniej było jezioro Nidzkie, itd

Kto zatem zna rzędne piętrzenia jazów:
- jaz Karwik (Pisa),
- jazy 'Zamek'; i 'Węgornia' (Węgorapa),
- jaz Nida (piętrzy jez Nidzkie)

Z góry dzięki!
zbyszek1zbyszek1Użytkownik Użytkownik
Dodano 11 lat temu
Myślę, że Mazury są na tyle dochodowe dla gmin, że znajdą się pieniądze na utrzymanie i rozwój infrastruktury.
K
krzyniu3Nowicjusz Nowicjusz
Dodano 10 lat temu
Co do systemu Wielkich Jezior Mazurskich to utrzymanie obiektów hydrotechnicznych nie leży w gestii gmin, tylko zarządcy tego systemu tj. RZGW. Nie ma żadnej obawy - wszystkie obiekty są i muszą być utrzymane w dobrym stanie technicznym.
Nie ma więc mowy o "zrenaturyzowaniu" tego systemu.
S
SzygyUżytkownik Użytkownik
Dodano 10 lat temu

Cytat

kaczor_g napisał(a):

Chciałbym podeprzeć się twardymi danymi np rzędnymi piętrzenia poszczególnych jazów wówczas można by pokusić się o wizję np jeziora Mikołajskiego z którego z trudem lub wcale nie da się dopłynąć na Śniardwy, czy widok pasących się krów w miejscu gdzie dawniej było jezioro Nidzkie, itd

Jeżeli to wizja to bardzo czarna i nie mająca pokrycia w rzeczywistości. Przejście przez Przeczkę na Śniardwy jest szerokie i wystarczająco głebokie nawet dla dużych statków wycieczkowych, a na Nidzkim w okolicach Jaśkowa tj. w końcówce jeziora, od zawsze była płycizna a z mułu wydobywały się gazy a okoliczne krowy pasły się przy jeziorze.

Cytat

Myślę, że Mazury są na tyle dochodowe dla gmin, że znajdą się pieniądze na utrzymanie i rozwój infrastruktury.

Zbyszek, no to źle myślisz. To, że są tam ślady bogactwa ludzi z całego kraju to wcale nie znaczy, że tam jest bogato. W rzeczywistości panuje tam bieda wywołana dużym bezrobociem, brakiem przemysłu i ograniczaniem z różnych powodów inwestycji prywatnych jak i państwowych.
zbyszek1zbyszek1Użytkownik Użytkownik
Dodano 10 lat temu
Nie miałem na myśli bogactwa przeciętnego mieszkańca tych terenów, a wpływy z turystyki. Nie gotuje się rosołu z kury, która znosi złote jaja i te pieniążki, oczywiście dla właścicieli domów wczasowych i marin, będą ich determinowały do nacisków na utrzymanie infrastruktury.
Co do biedy mieszkańców, to raczej inny temat. Znam go dobrze. Czynniki obiektywne to 50%. Dalej nie będę rozwijał tematu, aby nie wkładać kija w mrowisko.
S
SzygyUżytkownik Użytkownik
Dodano 10 lat temu
Tak więc zgadzamy się, że Mazury nie są jednak dochodowe dla gmin(podatki i inne przychody z własnej działalności) a jedynie dla wąskiej grupy przedsiębiorców turystycznych, którzy liczą na pieniądze przywiezione przez turystów z innych regionów kraju.
zbyszek1zbyszek1Użytkownik Użytkownik
Dodano 10 lat temu
Nie do końca. Ci przedsiębiorcy płacą podatki "na miejscu". Turyści kupują w sklepach miejscowych, chodzą do miejscowych knajp, tankują w miejscowych stacjach paliw....itd.
S
SzygyUżytkownik Użytkownik
Dodano 10 lat temu

Cytat

zbyszek1 napisał(a):

Nie do końca. Ci przedsiębiorcy płacą podatki "na miejscu". Turyści kupują w sklepach miejscowych, chodzą do miejscowych knajp, tankują w miejscowych stacjach paliw....itd.

No to jest nizwykle odkrywcze i sam bym na to nigdy nie wpadł i widzę, że nie ma szans abyś się przekonał, że to wszystko mało a region należy do najbiedniejszych w kraju.
Zbyszek, a kiedy Ty ostatnio byłeś na Mazurach dłużej niż przejazdem i rozmawiałeś z miejscową ludnością?
P.s. - podatki które płacą ewentualnie (mało obrotni) przedsiębiorcy nie trafiają do kasy gmin lecz poprzez US do budżetu centralnego. Podatki tzw. lokalne to kropla w morzu potrzeb.
zbyszek1zbyszek1Użytkownik Użytkownik
Dodano 10 lat temu
Nie musisz mnie przekonywać, że region jest biedny, ja to wiem. Pytanie - dlaczego. Mazury to nie inna galaktyka. Zupełnie nie znam się na polityce podatkowej, ale jedno wiem - takie same zasady obowiązują w całym kraju. Dodatkowo właśnie do tego regionu kieruje się większe środki z Unii.
Kiedy byłem na Mazurach ? Ja tam jestem bardzo często, mam tam dalszą rodzinę i wielu znajomych, bywam o różnych porach roku.
Nadal pozostaje bez odpowiedzi pytanie: dlaczego regin jest biedny?
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 5 lat temu
Witam !

A jednak chyba "cud natury" - planowane inwestycje i modernizacje :
https://www.portalmorski.pl/zegluga/4...-nadbrzeza
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 5 lat temu
Witam !

Cytat

Rozpoczęło się znakowanie szlaku żeglugowego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Na 150-kilometrowej trasie pojawi się ok. 450 boi i 85 znaków brzegowych. Szlak zostanie oficjalnie otwarty pod koniec kwietnia, ale pierwsi żeglarze już pływają.

https://www.portalmorski.pl/zegluga/4...mazurskich
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 5 lat temu
Witam !

Aby do cudu natury było łatwiej i wygodniej ... to z pewnością dobre posunięcie ...
https://www.portalmorski.pl/zegluga/4...y-na-pisie
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 4 lat temu
Witam !

Otwarcie, ale z uwagi na suszę, z pewnymi ograniczeniami ...
https://www.portalmorski.pl/zegluga/4...mazurskich
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 4 lat temu
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz odpowiadać na posty w tym wątku dyskusji.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
nie możesz pobierać załączniki na tym forum.
Moderator: Administrator
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies