Muzeum Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy coraz bliżej. Ogłoszono przetarg na przystosowanie do tego celu 73-letniej barki. W przyszłym roku obiekt ma być gotowy.
Licząca sobie 73 lata barka powraca do macierzystego portu jako Muzeum Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy / Fot. Tadeusz Pawłowski
Obecnie barka przycumowana jest w porcie Żeglugi Bydgoskiej przy zbiegu ulic Fordońskiej i Spornej. To największa z obecnych tam jednostek. - Kupiliśmy ją, bo jako jedna z ostatnich takich barek ma na burcie napis Bydgoszcz. Zależało nam na tym nie bez powodu. Barka będzie mieściła bowiem Muzeum Żeglugi Śródlądowej jako część Bydgoskiego Węzła Wodnego - wyjaśnia Maciej Grześkowiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
Więcej informacji na temat barki przekazał nam Andrzej Tomczyk, prezes Fundacji Kanał Bydgoski: - Ma wymiary 43 na 4,85 m. Została zbudowana w Bydgoszczy w 1937 roku. Jest to barka holowana typu kanałówka . Nie miała ubikacji i potrzeby fizjologiczne załatwiano wprost do wody, stąd wzięła się jej ówczesna slangowa nazwa: arabówka . Przez wiele lat pływała po Wiśle, Kanale Bydgoskim, Górnonoteckim. Ściągnęliśmy ją ze Szczecina, gdzie przez dłuższy czas stała przycumowana na jednej z odnóg Odry.
Ogłoszono już przetarg na przystosowanie barki do celów kulturalno-oświatowych. Jednostka jest w kiepskim stanie, więc wymiany wymaga poszycie dna, pokładu, sterówki, należy też wymienić część burty, przystosować dla potrzeb niepełnosprawnych (będzie w niej winda), wybudować sanitariat, a przede wszystkim - przystosować pomieszczenia dla potrzeb ekspozycji.
Założeniem jest, aby zwiedzający mogli zobaczyć jak wyglądało codzienne życie na takiej barce. Znajdą się tam również ciekawe eksponaty, pozyskiwane cały czas od ludzi związanych z żeglugą śródlądową. Będą to między innymi burtowe lampy nawigacyjne, specjalne żerdzie do cumowania i nakierowywania barki na odpowiedni kurs, dokumenty, mundury. Do wykonawcy przebudowy barki będzie należało również jej przeholowanie do miejsca przeznaczenia - w centrum Bydgoszczy.
Barka-Muzeum Żeglugi Śródlądowej zostanie zacumowana na wysokości spichrzy przy Grodzkiej. Na lądzie znajdzie się też część ekspozycji. Z Mostowej będzie prowadziło do barki przebudowane zejście na ulicę Spichlerną, a w dawnej chińskiej restauracji będzie kawiarenka współdziałająca z muzeum. Dwie barki, które stoją tam obecnie, zostaną przesunięte na wysokość hotelu Holiday Inn zdradza ratuszowe plany Maciej Grześkowiak.
Termin składania ofert w przetargu mija w najbliższą środę. Urząd Miasta przewiduje, że Muzeum Żeglugi Śródlądowej zostanie udostępnione zwiedzającym w przyszłym roku.
Żródło - Express Bydgoski