Odp: "Z dziejów żeglugi śródlądowej w Polsce"
Następna z książek, które mam w domu:
"Służba pokładowa na statku rzecznym" (poradnik dla marynarzy) - Władysław Radziejewski, WYDAWNICTWA KOMUNIKACYJNE; WARSZAWA 1955r
Dobrze napisany (jak na tamte czasy) poradnik dla marynarzy żeglugi śródlądowej.
Chciałbym zapodać kilka cytatów z tej książki napisanej w tych trudnych czasach:
Cytaty pochodzą z rozdz IX "Współzawodnictwo pracy":
"...Współzawodnictwo pracy narodziło się w Związku Radzieckim, jako odpowiedź robotników na nowe warunki życia, jako nowy stosunek do pracy, w której nie ma wyzysku człowieka przez człowieka, lecz jest nowa technika i kształcą się nowe kadry..."
"...Duże znaczenie posiada przejęcie statku wraz z całym urządzeniem pokładowym i maszynowym pod s o c j a l i s t y c z n ą o p i e k ę załogi..."
"...Aby te zadania wykonać marynarz pokładowy będzie musiał umieć znacznie więcej niż zacumować statek i umyć pokład..."
"...Socjalistyczna opieka nad statkiem to zwiększenie wydajności pracy nie przez zwiększenie wysiłku fizycznego, lecz przez lepsze opanowanie zawodu..."
"...Załoga radzieckiego holownika "RUSŁAN", pływającego na Wołdze, wezwała do współzawodnictwa całą flotę rzeczną ZSRR..."
"...Holownik "RUSŁAN" to starszy już statek o mocy 300 KM, liczący 22 ludzi załogi. Przed wezwaniem do współzawodnictwa nie wyróżniał się niczym specjalnym.. Po podjęciu zobowiązania mechanicy potrafili zwiększyć szybkość swego statku, nabrał on lepszego wyglądu zewnętrznego i dzisiaj przoduje całej radzieckiej flotylli rzecznej..."
"...Na wielu statkach spotykamy tablice z napisem "Nasza jednostka świadczy o nas". Jest to wezwanie, przypominające załodze, że uczestniczy ona we współzawodnictwie pracy, opartym na wszechstronnej opiece nad statkiem..."
"...Kapitan statku powinien być duszą szkolenia zawodowego. Sprawą jego kapitańskiego honoru powinno być przekazywanie wszystkich swoich umiejętności młodym członkom załogi..."
"...Przed transportem rzecznym naszego kraju stają coraz to nowe i większe zadania..."
"...Żegluga rzeczna w Polsce Ludowej wejdzie w fazę wielkiego rozwoju..."
"...Statek rzeczny nie jest miejscem dla szukających przygód, lecz warsztatem uczciwej i pożytecznej dla społeczeństwa pracy. Kto ten warsztat dobrze pozna, ten nie rozstanie się z nim i pokocha go jak własny dom..."
Święte słowa ! (przypisek aut.)