O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Forum 

Poszukuję informacji, fachowej porady, źródeł, publikacji...

Dział przeznaczony dla wszystkich, którzy chcieliby uzyskać pomoc i wiedzę niezbędną do np. pisania pracy (studenci)
821 postów | Ostatnia aktywność na 26.05.2008 przez staciek
S
staciek 26.05.2008, 18 lat temu
Odp: "nocne" szlaki
Witam Kolegów Mam prośbę - poszukuję miejsca (najlepiej w necie) gdzie znajdę wykaz szlaków śródlądowych po których można uprawiać żeglugę (sport&turystyka) w porze nocnej. z góry dziękuję Stanisław Witulski
Odpowiedział(a) w "nocne" szlaki
kosia51
kosia51 21.05.2008, 18 lat temu
Odp: Jaka to barka?
Znalazłem na www.ships.pl zdlęcie barki na brzegu. Z informacji na jej temat wynika, że jej długość to 15m, szerokość 3m, ok. 100 lat kadłub stalowy, nitowany. Zdjęcie spróbuję umieścić w galerii, w albumie Historia żeglugi pod tytułem "Jaka to barka?" Może ktoś wie coś bliższego na jej temat? Pozdrawiam kosia51
Odpowiedział(a) w Jaka to barka?
Valdemaras
Valdemaras 16.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Tak zgadza się w 1955 roku po przejęciu na Skarb Państwa przestał działać ostatecznie przymusowy zarząd państwowy. Ja osobiście znałem do tej pory podobny przypadek a dotyczący barki "GENETA", którą też nie upaństwowiono a właścicielem nakazano ją rozebrać [drewniana barka] ale Pański ojciec powinien otrzymać pismo od władz. Pisze Pan - [i]w rękach prywatnych barka pozostawała do ok. 1949r. [/i]- ja myślę że na pewno dłużej gdyż jak pisałem [b]właścicielem barki był Pański ojciec [/b] a żegluga użytkownikiem. Stan ten zmieniał się od 1951 do 1955 roku kiedy to wszystkie statki upaństwawiano wtedy właścicielem zostawał wspomniany Skarb Państwa a użytkownik to firmy żeglugowe czy też inne. A na to wygląda że byliście Państwo właścicielami barki do końca jej dni. Znam też przypadek kiedy ze względu na zły stan techniczny nie upaństwowiono holownika [CASTOR] ale niestety właściciel nie mógł znależć dla niego zatrudnienia nie chciała go też kupić żadna firma. Ostatecznie po jego śmierci rodzina musiała złomować jednostkę na własny koszt.
W
Waldemar Wojcik 13.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Witam Pana Redaktora. Portem macierzystym, zgodnie z dokumentem rejestracyjnym barki, był Płock. Znalazłem rachunek - weawanie płatnicze Państwowego Zarządu Wodnego w Płocku - Port Handlowy Kapitanat z 15.02.1947r., za zimowisko barki w okresie 1.12.1946 do 30.03.1947r. na kwotę 722,50 zł. Wracając do meritum: w rękach prywatnych barka pozostawała do ok. 1949r. Posiadam dokument Państwowej Żeglugi Śródlądowej Oddział w Warszawie z 21.10.1950r., w którym jest napisane, że barka "DEONIA" pozostaje pod przymusowym zarządem P.Ż.Ś. W takim razie, od tego czsu, wszelkie opłaty za korzystania z wody i miejsc postoju powinna opłacac Żegluga. Również kasacja objekyu winna być dokonana na koszt Żeglugi, pomimo jak Pan pisze, prawdopodobnie w 1955r. barki nie upaństwowiono, ale była pod przymusowym zarządem. Czy być może z chwilą wydania przepisów o upaństwowieniu taboru, przestał działać przymusowy zarząd państwowy.Pozdrowienia. Waldemar Wójcik
Valdemaras
Valdemaras 11.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Trudno mi jest powiedzieć ponieważ nie znam tej sytuacji. Ale jeżeli barka pozostała w rękach prywatnych [gdzie było miejsce jej postoju ?.] to jej właściciel musiał za pewnie dokonywać lub powinien płacić za użytkowanie miejsca postoju i za wodę na której stała o ile miał pozwolenie ówczesnego Rejonu Dróg Wodnych. Jakie to były kwoty dziś trudno ustalić. Poza tym na wezwanie Rejonu Dróg Wodnych musiał taki obiekt zarejestrować co się stało a także wyrobić świadectwo zdolności żeglugowej na podstawie bądż to orzeczenia PRS-u lub komisji RDW oczywiście odpłatnie. Jeżeli stan techniczny obiektu zagrażał bezpieczeństwu żeglugi RDW miało prawo usunąć obiekt poza szlak lub ostatecznie zadecydować o kasacji obiektu w dodatku na koszt wlaściciela. Być może tak to się stało.
W
Waldemar Wojcik 11.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Witam. Dziękuję za informację, ale skoro ja nie upaństwowiono to dlaczego pocieto na złom [ wbrew woli właściciela ]. Czy to było bezprawne, czy zgodne z uwczesnym prawem. Pozdrowienia. Waldemar Wójcik
Valdemaras
Valdemaras 10.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Niestety w dostępnych mi dokumentach nie znalazłem informacji o upaństwowieniu barki o tej nazwie. Według mnie to kiedy w 1955 roku kiedy ostatecznie upaństwawiano barki z przymusowego zarządu państwa [barki pozostawiano w rękach właścicieli ale wykonywali oni usługi na rzecz armatora państwowego za pieniądze. Generalnie w 1951 roku wszystkie barki przeszły na własność państwa a dawni właściciele na pensję. Nazwy zmieniono np. GEORGETTA to Ż-2118 itp. Jeżeli barki były w złym stanie nie upaństwowiano je. Przypuszczam że właśnie taki los spotkał barkę "DEONIA".
W
Waldemar Wojcik 10.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Dzień dobry Redaktorze. Barka do chwili pocięcia na złom nazywała się "DEONIA". Pozdrowienia. Waldemar Wójcik
Valdemaras
Valdemaras 10.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Otóż z dokumentów wynika że barkę "DEONIA" Armia Czerwona przekazała Polsce w 1946 roku właśnie w Grudziądzu stąd te miejsce postoju. Tam również zwrócono barkę TEKLA pańskiego wujka. Co do spisu niemieckiego to zarówno DEONIA [nr. akt 355] jak i TEKLA [nr akt 117] są własnością Wójcika Josefa. W 1943 roku podany jest właściciel Wójcik Johann a port macierzysty to Bromberg. Wymiary barki to:43,62 x 5,56 x 1,2 m. Póki co nie znalazłem barki w wykazie barek upaństwowionych. Powtarzam pytanie. Czy nazwa DEONIA była do końca czyli do jej złomowania ?.
johny
johny 06.05.2008, 18 lat temu
Odp: Praca dla kobiet
Widziałem i z flexem w Polsce,moja koleżanka Grażynka-Cieniewska-Mierzynska była Kapitanem w Żegludze na Odrze i w Żegludze Bydgoskiej,mam nadzieję, iż jeszcze pływa,Mój nieodżałowany kolega Tomasz Cieniewski jej mąż,niestety wyrazy współczucia zginął na zalewie wiślanym.W Holandii miałem przyjemność pracować z koleżanką o uroczym imieniu Majke,otóż ta drobna osóbka była na doowboot (pchacz) voolmatrosem,czyli takim naszym Bosmanem.W niczym mi nie ustępowała,a jak chciałem jej pomagać przy kopuldratach,podczas montażu, czterech barek!!!!Każda po 2200 ton typ "vandryl"Musiałem to tak robić umiejetnie aby jej nie obrazić, taka była ambitna,dzielna dziewczyna. Tak że moje Panie nie ma żadnych przeszkód,więcej odwagi.Pływaliśmy pół roku we troje Artjan kpt,Majke voolmatros,i ja za stuurmana,oczywiscie wszyscy sterowali,Majke samodzielnie na kanale Alberta z "met 4 backe" spoko robiła śluzy i to nie był jakiś tam wyczyn.Podam długość zestawu około 218 metrów!!!!! To było na "Pfuniks" w G & M watertransport. roku pańskiego 2006. johny
Odpowiedział(a) w Praca dla kobiet
W
Waldemar Wojcik 04.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Witam Pana Redaktora i na wstępię dziekuje za zainteresowanie się moimi problemami. Odpowiedz na pytania: Barkę "DEONIA" pocieto na złom w 1962 r. w Stoczni Płockiej. Parametry się zgadzają ; zbudowano ją w 1890 r.wuporność 215 ton , właściciel Jan Wójcik ,natomiast miejsce postoju z 19940 r. się nie zgadza, ponieważ Niemcy ją zagarnęli w Murzynowie pod Płockiem, Rosjanie natomiast - zarekfirowali w Brdyujściu na most przez Wisłę w Fordonie, który odegrał decydującą rolę w forsowaniu Wału Pomorskiego.Józef Wójcik brat mojego Ojca Jana, posiadał również podobną barkę lecz o nazwie " TEKLA". Pozdrowienia. Waldemar Wójcik
Valdemaras
Valdemaras 02.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Witam ! pytanie 1: kiedy pocięto ją na złom ?. Bo jeżeli ostatni numer jest czterocyfrowy to nastąpiło to przed 1965 r. Czy "DEONIA" to to nazwa ostatnia ?. Otóż według spisów barek jako zdobycz wojenna Armii Czerwonej występuję barka o wymienionej nazwie a raczej jako "DEONJA" zbudowana w 1890 roku o nośności 215 t. Zwrócona Polsce w 1946 roku nadawała się do remontu. Właściciel Wójcik Jan miejsce postoju Grudziądz. Natomiast z wykazu z 1940 roku sporządzonego przez Niemców właścicielem był Wójcik Josef.
W
Waldemar Wojcik 02.05.2008, 18 lat temu
Odp: Wykaz taboru polskich statków żeglugi śródlądowej
Witam. Czy ktoś mogłby mi pomóc w odszukaniu wykazu taboru w rejestrze administracyjnym polskich statków żeglugi śródladowej z końca 1955 r., tj. wtedy kiedy wszystkie obiekty pływajace definitywnie upaństwowiono. Chciałbym znależć w tym wykazie barkę mojego Ojca o nazwie własnej "DEONIA", ostatni nr rejestracyjny 2464 , wydany przez Państwowy Zarząd Wodny w Płocku 31 marca 1947r. W procesie odszkodowawczym, Ministerstwo Skarbu Państwa zarzuciło mi , że barkę mojego Ojca nigdy nie upaństwowiono, podczas gdy pamiętam, jak ciętą te barkę palnikami acetylenowymi na złom. Pozdrowienia. Waldemar Wójcik
kosia51
kosia51 14.03.2008, 18 lat temu
Odp: Szkuta
Mam zamiar wykonać replikę szkuty i w związku z tym poszukuję w miarę możliwości jak najdokładniejszych rysunków tego historycznego statku. Oczywiście można to zrobić na podstawie zdjęcia i rysunku zamieszczonego w atrykule "Życie między dwoma brzegami" - komantarz Pana Jerzego Litwina "Szkutnictwo w okolicy Kazimierza Dolnego", nie mniej jednak, mając dokładniejsze rysunki, będzie mi dużo łatwiej. Najważniejszy problem to ułożenie klepek (desek) dna - wzdłuż osi podłużnej? - czy tak jak w galarach w poprzek? A może jak nie szkuta to berlinka? Wdzięczny będę za każdą pomoc. Tomasz - "Kosia" - Sądaj
Odpowiedział(a) w Szkuta
T
Tomek 13.03.2008, 18 lat temu
Odp: Wisła - kontakt
Witam, jeśli w Krakowie to może warto zadzwonić ;) http://www.zegluga.krakow.pl/zegluga_pasazerska.htm (największy w Krakowie statek - NIMFA) http://www.ster.net.pl/ (Piotruś Pan i Sobieski)
Odpowiedział(a) w Wisła - kontakt
przylodz
przylodz 13.03.2008, 18 lat temu
Odp: Wisła - kontakt
Witam Pana! Jeśli chodzi o duży statek, to nie wiem, czy to jest możliwe, jednak proszę spróbować tu: http://www.zeglugawislana.pl/PL/index.php. Może uda się podzielić te 30 osób na grupy?
Odpowiedział(a) w Wisła - kontakt
S
staciek 13.03.2008, 18 lat temu
Odp: Wisła - kontakt
Witam Mam prośbę o poradę. Do kogo mogę się zwrócić z zapytaniem o możliwość wynajęcia do rejsu (jestem "cywilem" ) statku pasażerskiego lub barki dla ok 30 osób - chodzi o akcje promocyjną. Chodzi o rejs po Wiśle na odcinku Kraków - Gdańsk. pozdrawiam Stanisław Witulski
Odpowiedział(a) w Wisła - kontakt
zamek
zamek 04.03.2008, 18 lat temu
Odp: DIANA ex Preussen
Mnie to bardzo interesuje. Już się nie mogę doczekać!
Odpowiedział(a) w DIANA ex Preussen
Valdemaras
Valdemaras 04.03.2008, 18 lat temu
Odp: DIANA ex Preussen
Statek "Diana" po wycofaniu 1961.IX.30 został przekazany w dniu 28 sierpnia 1962 roku firmie Kąpielisko Morskie "Międzyzdroje" w Międzyzdrojach gdzie urządzono na nim kawiarnię. W 1964 roku przy wysokiej wodzie po zdemontowaniu masztów, komina i sterówki statek przeholowano do m. Rynia tam zmontowano poprzednio usunięte elementy wyposażenia. W 1965 roku przejęty przez Przedsiębiorstwo Turystyczne "Wisła" w Warszawie jako kawiarnia. Od 1973 roku właściciel to Powiatowa Rada Narodowa w Warszawie.- statek osadzono na lądzie. Od 1978 roku nie wykorzystywany został zdewastowany. Pocięty na złom w 1988 roku. Wprawdzie klasyfikowany jako statek morski ale postaram się umieścić jego historię i fotki o ile kogoś to ciekawi.
Odpowiedział(a) w DIANA ex Preussen
Apis
Apis 04.03.2008, 18 lat temu
Odp: DIANA ex Preussen
Szanowni Państwo Jak łatwo zauważyć jestem tu "nowy". Dopiero co staram sie ogarnąć ilość informacji, która tu na forum się znajduje. W miedzy czasie chciałbym prosić o pomoc w ustaleniu pewnych faktów związanych z parowcem DIANA, który to służył Żegludze Szczecińskiej a później trafił do ... właśnie z tym mam problem: Warszawy czy na Zalew Zegrzyński. Czy jest ktoś mi w stanie pomóc w ustaleniu dalszych informacji. Co działo sie z jednostką po słuzbie w Szczecinie ? Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich forumowiczów. -------------------------------------------------- Tekst przeniesiony z błędnie dodanego opcja "dodaj newsa". Autora proszę o zapoznanie się z tekstem "Jak korzystać z serwisu". Opcja "dodaj news/artykuł" nie służy do zamieszczania tekstów na forum - tu robi się to bezpośrednio.
Odpowiedział(a) w DIANA ex Preussen
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
nie możesz pobierać załączniki na tym forum.
Moderator: Administrator

Filtruj po tagach

Popularne wątki w tym tygodniu

Nie znaleziono wątków
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies